coinex
راهنمای خرید تکراتو

روش تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی اعلام شد

محمود دودانگه، نایب رئیس شورای رقابت امروز در گفتگویی با ایسنا از روش تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی خبر داد.

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، محمود دودانگه در خصوص اعلام قیمت نهایی خودروهای داخلی گفت بنابر دستورالعمل مصوب شورای رقابت، جهت اعلام نهایی قیمت خودروها باید قیمت‌های محاسباتی سازمان حمایت اخذ شود که اخذ هم شده است. همچنین باید قیمت‌های پایه رقابتی را اخذ کنیم.

بیشتر بخوانید: تکلیف قیمت بنزین در سال 1402 مشخص شد [+فیلم]

روش تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی

وی ادامه داد: «همچنین طبق مصوبه بنا بر این بود که سه خودروی مشابه خارجی شناسایی شوند و یک نهاد بی طرف داخلی یا خارجی بعد از انجام بررسی‌های لازم، به شورای رقابت قیمت پایه رقابتی را اعلام کند تا شورا متناسب با آن بتواند قیمت نهایی را محاسبه کند.» نایب رییس شورای رقابت از برگزاری جلساتی با دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت خبر داد و افزود:

طبق جلساتی که با این دانشکده داشتیم، این دانشکده جمع‌بندی اولیه را برای تعیین قیمت پایه رقابتی ارائه کرد و به محض اینکه قیمت نهایی مشخص شود، شورا می تواند قیمت را نهایی و اعلام کند.

روش تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی اعلام شد

دودانگه ادامه داد: «بنابراین برای تعیین قیمت پایه، برای هر خودرویی که در داخل کشور تولید می‌شود باید سه خودروی مشابه خارجی شناسایی و میانگین قیمت سه خودروی خارجی به دلار مشخص شود. سپس قیمت با نرخ ارز مرکز مبادله به ریال تبدیل و با قیمت سازمان حمایت مقایسه شود، این خودروها درجه‌بندی شده و از A تا F طبقه‌بندی می‌شوند. متناسب با این رتبه‌بندی یا قیمت سازمان حمایت انتخاب می‌شود یا متناسب با شرایطی که قیمت پایه رقابتی مشخص می‌شود، شورای رقابت تصمیم بگیرد قیمت دیگری را مبتنا قرار دهد. این فرایند شامل همه خودروهای داخلی می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص روش تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر