فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

هیئت وزیران: ایرانداک تنها متولی ثبت و همانندجویی پایان نامه است

بنابر اعلام هئیت وزیران، ایرانداک تنها متولی ثبت و همانندجویی پایان نامه در کشور شناخته شد.

براساس اعلام هیئت وزیران، زین‌پس فقط ایرانداک عهده‌دار ثبت و همانندجویی پایان نامه در کشور است. ایرانداک بدین‌منظور دو سامانه با نام‌های سامانه همانندجو و سامانه ملی ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها راه‌اندازی کرده است. البته این مرجع پیش‌تر نیز یک مرجع موثق برای ثبت پایان‌نامه بود اما با تصویب هیئت وزیران، این مرجع تنهاترین متولی این کار است.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: امکان نوشتن مقالات مشارکتی با هوش مصنوعی فراهم شد

ایرانداک تنها متولی ثبت و همانندجویی پایان نامه است

هیئت وزیران ایرانداک را تنها متولی ثبت و همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها اعلام کرد. عبارت «و هم‌تراز آن» از آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مبارزه به تقلب در تهیه آثار علمی حذف شد و بعد از این تنها مرجع قابل‌استناد این حوزه «ایرانداک» خواهد بود.

به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، هیئت وزیران در جلسه ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۱، به پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به استناد اصل یکصد‌وسی‌وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عبارت «و هم‌تراز آن» را از بند (۷) ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مبارزه با تقلب در تهیه آثار علمی مصوب ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ حذف کرد.

ایرانداک تنها متولی ثبت و همانندجویی پایان نامه است

گفتنی است بر پایه تبصره ۹ «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» مصوب ۳۱ مردادماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن (مصوب ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸ هیئت وزیران)، همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی باید تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های (پارسا) دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که طبقه‌بندی ندارند، در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، همانندجویی و تمام‌متن پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را ثبت کنند.

ایرانداک برای انجام این قانون «سامانه همانندجو» را در نشانی TIK.IRANDOC.AC.IR و «سامانه ملی ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها» را در نشانی SABT. IRANDOC.AC.IR راه‌اندازی کرده و در دسترس همگان قرار داده است.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در مهرماه ۱۳۴۷ توسط «مجید رهنما»، وزیر وقت علوم و آموزش عالی، تأسیس شد. مأموریت ایرانداک پژوهش، مدیریت دانش، آموزش، همکاری‌های پژوهشی و اطلاع‌رسانی و پشتیبانی از سیاست‌گذاری علم و فناوری تعریف شده است.

۱۴ شهریورماه امسال هم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پی حکمی، «محمد حسن‌زاده» را به سمت ریاست پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) منصوب کرد.

هرچند در گذشته هم ایرانداک مرجع رسمی همانندجویی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها شناخته شده بود، اما مصوبه هیئت وزیران به‌طور رسمی این مرکز را آخرین و تنها مرجع اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص معرفی ایدانداک به عنوان تنها متولی ثبت و همانندجویی پایان نامه چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر