coinex
راهنمای خرید تکراتو

سرانه خودرو در ایران ؛ 143 خودرو به ازای هر هزار نفر!

سرانه خودرو در ایران در چند سال اخیر تغییراتی را به خود دیده است.

سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری در یک گزارش جدید به سراغ سرانه خودرو در ایران رفته است و اطلاعاتی دقیق و جامعی ارائه کرده است. این مؤسسه عنوان کرده است که ناوگان حمل‌ونقل موتوری در ایران و در طی مدت‌زمان 5 ساله، 2 درصد افزایش داشته است که این احتمالاً بدلیل افزایش تعداد خودرو و ازدحام ترافیک است.

این مؤسسه همچنین اعلام کرد که در ایران به ازای هر 1000 نفر، 143 دستگاه خودرو وجود دارد که نشان می‌دهد از هر هزار نفر، 857 نفر از داشتن خودرو و وسایل نقلیه دیگر بی‌بهره هستند. ادامه گزارش سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری را در ادامه مطلب بخوانید.

بیشتر بخوانید: ورود برند شیرین عسل به صنعت خودروسازی با همکاری پنین فارینا ؛ تب تند خودروسازی بین تولیدکنندگان مواد غذایی!

گزارش سرانه خودرو در ایران منتشر شد

سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری در جدیدترین گزارش خود از تردد یک‌میلیارد و ۵۹۰میلیون خودروی سواری و تجاری در جهان خبر داده است. بر اساس گزارش این موسسه بین‌المللی که بر پایه آمار سال ۲۰۲۰ تهیه شده است، طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ تعداد خودروهای فعال در جهان ۴ درصد رشد کرده است.

این گزارش همچنین کل خودروهای سواری و تجاری فعال در ایران را ۱۵میلیون و ۹۶۳ دستگاه برآورد کرده است. این رقم طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ با رشد ۲ درصدی مواجه شده است. تعداد خودروهای فعال در ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۴میلیون و ۱۳۰ دستگاه اعلام شده بود.

بر این اساس طی پنج سال تعداد خودروهای فعال در ایران یک‌میلیون و ۸۳۳هزار دستگاه افزایش یافته است. ایران از نظر تعداد خودروهای فعال در رتبه ۲۱ جهان قرار گرفته است، به این معنا که فقط ۲۰ کشور جهان خودروی بیشتری نسبت به ایران دارند. چین بیشترین ناوگان موتوری جهان را دارد.

تعداد خودروهای فعال در چین ۳۱۸میلیون دستگاه برآورد شده است. آمریکا با ۲۸۹میلیون دستگاه در رتبه دوم و ژاپن با ۷۶میلیون دستگاه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. از نظر سرانه خودرو نیز وضعیت ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها مطلوب است. به ازای هر هزار نفر در ایران ۱۸۳ دستگاه خودرو وجود دارد. این رقم بیشتر از متوسط قاره آسیا و اقیانوسیه است که به ازای هر هزار نفر ۱۴۳ خودرو در این قاره فعال است.

گزارش سرانه خودرو در ایران منتشر شد

ایران ازنظر سرانه خودرو در رتبه ۴۸ جهان قرار گرفته است. بر این اساس تنها مردمان ۴۷ کشور دنیا وضع بهتری نسبت به ایرانی‌ها از نظر دسترسی به خودرو دارند. نیوزیلند با ۸۶۹ خودرو به ازای هر هزار نفر در صدر رده‌‌‌بندی جهانی از این نظر قرار دارد. آمریکا با ۸۶۰ دستگاه و لهستان با ۷۶۱ دستگاه به ترتیب در رتبه‌‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. برخی کشورها که سرانه خودروی کمتری نسبت به ایران دارند عبارت‌اند از: کلمبیا با ۱۱۱ دستگاه، اکوادور با ۱۵۲ دستگاه، پرو با ۸۸ دستگاه، هند با ۳۳ دستگاه، اندونزی با ۷۸ دستگاه، عراق با ۱۱۱ دستگاه، پاکستان با ۲۰ دستگاه، فیلیپین با ۳۸ دستگاه، الجزایر با ۱۴۴ دستگاه، مصر با ۶۴ دستگاه، مراکش با ۱۱۲ دستگاه و آفریقای جنوبی با ۱۷۶ دستگاه.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره سرانه خودرو در ایران چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر