coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

سازمان فضایی ایران از پرتاب حداقل دو ماهواره تا پایان سال 1402 خبر داد

پرتاب حداقل دو ماهواره تا آخر سال 1402 در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار گرفت. پروژه‌های فضایی مهم در مسیر تکامل قرار دارند.

رئیس سازمان فضایی ایران از پرتاب حداقل دو ماهواره تا پایان سال 1402 خبر داد. طبق اعلام وی دو ماهواره “پارس 1” و “طفر 2” تا آخر امسال راهی فضا خواهند شد. البته ناگفته نماند که این سازمان 8 پروژه فضایی دیگر را نیز در دست توسعه دارد که فعلاً آماده پرواز به سمت جو زمین نیستند و باید تا اتمام مراحل توسعه آنها که احتمالاً به‌ این زودی‌ها نخواهد بود، صبر کرد.

بیشتر بخوانید:‌ایران در ساخت و پرتاب ماهواره به سوریه کمک می‌کند!

پرتاب حداقل دو ماهواره تا پایان سال 1402

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فضایی ایران، «حسن سالاریه»، رئیس سازمان فضایی، درباره آخرین وضعیت پروژه‌های این سازمان گفت:

در حوزه ماهواره‌های سنجشی، نمونه دوم ماهواره پارس یک در مراحل پایانی است و امسال برای پرتاب تحویل سازمان فضایی ایران می‌شود. ماهواره «ظفر 2» نیز پس از گذراندن تست‌های نهایی، تقریباً آماده تحویل است و در سال جاری به‌منظور پرتاب، تحویل گرفته می‌شود.

به گفته وی: «در حوزه سنجشی، با توجه به اینکه سال گذشته نمونه پروازی ماهواره «طلوع 3» با دقت تصویربرداری 5 متر تک‌طیفی و 10 متر چند‌طیفی رونمایی شد، پروژه طراحی و ساخت ماهواره «طلوع 4» نیز امسال آغاز می‌شود که نسبت به طلوع 3 ویژگی‌های بهتری خواهد داشت و ارتقا پیدا می‌کند.»

پرتاب حداقل دو ماهواره تا پایان سال لازم‌الاجراست

سالاریه با اشاره به تحویل نمونه کیفی ماهواره «ناهید 2» در سال گذشته، اظهار داشت امسال نیز نمونه پروازی این ماهواره جهت پرتاب تحویل سازمان فضایی ایران خواهد شد. همچنین فاز طراحی و ساخت نسل بعدی ماهواره ناهید که تحت عنوان «ناهید 3» شناخته می‌شود نیز امسال کلید خواهد خورد:

با توجه به مأموریت‌هایی که سازمان فضایی برای ماهواره ناهید یک پیش‌بینی کرده، ما به‌دنبال توسعه و بهینه‌سازی آن هستیم تا قابلیت صنعتی‌شدن را پیدا کرده و فرایند تولیدی‌شدن آن انجام شود.

رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد: «در حوزه سنجش از دور، سازمان فضایی ایران آماده همکاری با بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان است. او در ادامه تصریح کرد با توجه به رشدی که بخش خصوصی در حوزه فضایی در سالیان اخیر داشته است، می‌توان از ظرفیت‌های موجود این بخش در جهت توسعه صنعت فضایی استفاده کرد.»

وی درباره نحوه تعامل سازمان فضایی با بخش خصوصی گفت:

درحال‌حاضر ارتباط بسیار خوبی میان سازمان فضایی و شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی برقرار شده است و ما حتی مجوزهای لازم جهت انعقاد قرارداد خرید تضمینی تصاویر از بخش خصوصی را دریافت کرده‌ایم و قصد داریم که در سال جاری قراردادهای لازم را با بخش خصوصی در این زمینه منعقد کنیم. البته غیر از این، فرایند واگذاری پروژه منظومه شهیدسلیمانی (IOT) به بخش خصوصی هم درحال طی‌شدن است.

معاون وزیر ارتباطات همچنین اعلام کرد ماهواره «ایرانست 1» که یک ماهواره مخابراتی با قابلیت کار در ارتفاعات بالاست، امسال فرایند طراحی و ساختش آغاز می‌شود: «نخبگان صنعت فضایی با طراحی و ساخت این ماهواره‌ گام مؤثری در پیشبرد صنعت فضایی برخواهند داشت.»

سالاریه اظهار داشت:

بلوک انتقال مداری سامان که تست زیرمداری آن سال گذشته با موفقیت کامل انجام شد، امسال نمونه پروازی آن تحویل سازمان فضایی خواهد شد. این بلوک در‌واقع جهت انتقال بین‌مداری محموله‌های فضایی به‌خصوص ماهواره‌های سنگین مخابراتی طراحی شده است. فاز طراحی و ساخت بلوک انتقال مداری سامان 2 که قابلیت‌های بالاتری ازجمله انتقال ماهواره به مدار GSO را دارد، امسال آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص پرتاب حداقل دو ماهواره تا پایان سال 1402 توسط سازمان فضایی ایران چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر