coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

وزارت صمت خواستار بازنگری در قیمت خودروهای مونتاژی شد؛ قیمت‌ها کم است!

از نظر وزارت صمت، قیمت خودروهای مونتاژی باید بازنگری شود. وی معتقد است قیمت‌های اعلامی شورای رقابت بسیار پایین‌تر از حد انتظار است.

وزارت صمت خواستار بازنگری در قیمت خودروهای مونتاژی شد. براین اساس، عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر خودرویی وزارت صمت، با ارسال نامه‌ای به شورای رقابت از این شورا خواست تا قیمت اعلامی خودروهای مونتاژی توسط این شورا تغییر یابد زیرا معتقد است خودروهای مونتاژی باید قیمت بالاتری داشته باشند. وی همچنین درخصوص بازنگری قیمت این خودروها اعلام آمادگی کرد.

بیشتر بخوانید: کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی بعد از مصوبه شورای رقابت ؛ از 200 تا 400 میلیون ریزش در یک روز!

آیا قیمت خودروهای مونتاژی افزایش می‌یابد؟

مدیرکل دفتر خودرویی وزارت صمت در نامه‌ای خطاب به رئیس کارگروه خودروی شورای رقابت، ضمن اشاره به بازخوردهای دریافتی از خودروسازان و اینکه تعدیل‌ها در حوزه‌های محدودی اعمال شده، خواستار بررسی بیشتر و دقیق‌تر در قیمت‌های اعلامی و هماهنگی با این دفتر (دفتر صنایع خودرو وزارت صمت) در جهت اصلاح سایر پارامترهای موثر شد.

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، عبدالله توکلی لاهیجانی در نامه‌ای به محمود دودانگه (نایب رئیس شورا و رئیس کاگروه خودروی شورای رقابت)، ضمن اشاره به مواردی، خواستار بررسی دقیق‌تر و بازنگری در قیمت خودروهای مونتاژی اعلام شده توسط این شورا شد و اعلام کرد که دفتر صنایع خودرو وزارت صمت‌ آماده ارائه هرگونه اطلاعات مورد نیاز و همکاری برای اصلاح پارامترهای موثر در تعیین قیمت خودروهای مونتاژی است.

آیا قیمت خودروهای مونتاژی افزایش می‌یابد؟

در متن این نامه آمده است:

ضمن تشکر از تلاش‌های آن شورا در حوزه تنظیم بازار خودرو، به استحضار می‌رساند عطف به نامه شماره ۲۹۱-۰۲-۱۹ ص تاریخ 16 اردیبهشت شورای رقابت در خصوص قیمت خودروهای مونتاژی و با توجه به بازخوردهای دریافتی از خودروسازان بخش خصوصی، ذکر موارد ذیل ضروری است.

  1. با توجه به آنکه مبنای محاسبات در شرکت‌های خصوصی بر اساس آخرین صورت‌های مالی سال ۱۴۰۰ انجام شده است و صرفا تعدیلات در حوزه‌های محدودی اعمال شده، ضروری است تا هماهنگی لازم با این دفتر تخصصی برای اصلاح سایر پارامترهای دخیل انجام شود.
  2. نظر به نوسانات ارزی اخیر و ارزبری بالای محصولات مونتاژی و تاثیرپذیری بالا از نرخ ارز و همچنین با توجه به لزوم پاسخ به نیاز بازار از جنبه افزایش تولید داخل ضروری است تا ملاحظات مرتبط با تاثیر نرخ ارز در این محصولات در نظر گرفته شود (بر اساس تبصره ۲ بند ۳-۳ دستورالعمل شورای رقابت)
  3. ضروری است تا قیمت کلیه خودروهای مونتاژی همراه با فیچرهای خاص هر محصول برای هر تیپ محصول به طور مجزا تعیین شود.

نظر به موارد مطروحه مستدعی است، دستور دهید تا بررسی‌های دقیق‌تر در خصوص قیمت‌های اعلامی انجام پذیرد؛ به‌گونه‌ای که شاهد رفع موانع تولید و رشد تولید و عرضه خودروسازان به منظور پاسخ به نیاز بازار داخل باشیم.

لازم به ذکر است که این دفتر تخصصی آمادگی دارد تا هرگونه اطلاعات مورد نیاز در خصوص موارد فوق‌الذکر را در اختیار آن شورا قرار دهد.

در جلسه روز شنبه هفته جاری، قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت برای خودروهای مونتاژی که طبق دستورالعمل شورای رقابت تعیین شده بود، تصویب و بر این اساس روز یکشنبه (17 اردیبهشت‌ماه) قیمت ۱۷ خودروی مونتاژی با سود ۱۷ درصد مشخص شد.

قیمت‌های محاسباتی سازمان حمایت بر اساس آخرین صورت مالی شرکت‌ها مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده و تعدیلات لازم همچون تغییر نرخ دستمزد و غیره برای سال ۱۴۰۱ تا تاریخ مصوبه ۱۱ بهمن‌ ۱۴۰۱ شورای رقابت و بر اساس مستندات ارائه شده توسط شرکت‌های خودروساز بوده است.

گفتنی است که طبق اعلام شورای رقابت، قیمت برخی خودروهای مونتاژی به این دلیل در این لیست قرار ندارد که همه شرکت‌ها مدارک خود را برای بررسی به سازمان حمایت ارائه نکرده‌اند؛ بنابراین پس از آنکه این فرایند انجام شد قیمت سایر خودروها اعلام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص درخواست بازنگری در قیمت خودروهای مونتاژی توسط وزارت صمت چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر