;
coinex

راه آهن رشت آستارا با اتصال جنوب آسیا به شمال اروپا رقیب جدید درآمد نفتی ایران می‌شود! [+ویدیو]

ظاهراً قرار است با افتتاح راه آهن رشت آستارا درآمد ارزی هنگفتی راهی ایران شود. در این بین افرادی زیادی نیز مشغول کار خواهند شد.

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور، عنوان کرد راه آهن رشت آستارا با اتصال جنوب آسیا به شمال اروپا رقیب جدید درآمد نفتی ایران می‌شود. از جمله مزیت‌های افتتاح این راه‌آهن می‌توان به اشتغال برای افراد، تقویت خط تجارت در حوزه حمل‌ونقل و درآمد هنگفت ارزی اشاره کرد. آنطور که به نظر می‌آید، این پروژه عظیم از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی است.

بیشتر بخوانید: دبیرکل انجمن صنعت پالایش نفت: واردات بنزین در سال 1402 قطعی است

پروژه راه آهن رشت آستارا درآمد ارزی چشمگیری برای ایران دارد

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور، در گفت وگویی تلویزیونی با بخش خبری رسانه ملی با اشاره به جزئیات قرارداد ساخت راه‌آهن رشت – آستارا گفت:

خط آهن رشت آستارا عملاً تکمیل‌کننده گذرگاه ریلی حمل‌ونقل شمال به جنوب است که جنوب شرق آسیا، هند و خلیج‌فارس از طریق ایران و قفقاز به روسیه وصل می‌شوند و از آنجا به خلیج فنلاند و نهایتاً شمال اروپا وصل خواهند شد. نکته مهم هم این است که خیلی از بارها در اروپا از طریق شمال این قاره پخش می‌شود.

پروژه راه آهن رشت آستارا درآمد ارزی چشمگیری برای ایران دارد

وی تاکید کرد: «این پروژه از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی دولت بوده و پیگیری آن هم دو دلیل راهبردی و اقتصادی داشته است.»

جمشیدی تصریح کرد:

همه کسانی که در حوزه مسائل استراتژیک صاحب نظر بودند سالها به درستی تذکر می‌دادند که دشمنان ما از جمله آمریکا تلاش دارند خاک ایران را دور بزنند تا هیچ‌کدام از خطوط مواصلاتی و حمل‌ونقل و حتی انرژی از طریق خاک ایران عبور نکند و این باید شکسته می‌شد و برای همین یکی از راهبردهایی بود که دولت پیگیری کرد.

وی افزود: «خطوط ترانزیتی مختلفی را در تلاش هستیم که از مسیر ایران عبور دهیم که یکی از این مسیرها همین مسیر شمال به جنوب بوده که ۷۲۰۰ کیلومتر مسیر ریلی است که تقریباً ۱۶۲ کیلومتر یعنی فاصله رشت تا آستارا خط ریل نبود و استمرار در حرکت با مشکل مواجه می‌شود و ایران هم این ظرفیت را ندارد که بتواند از منافع اقتصادی بهره‌برداری کند. برای همین ما به دنبال این بودیم که ارزش ژئوپلیتیک ایران را حفظ کنیم و این موضوع را پیگیری کنیم.»

جمشیدی اضافه کرد:

مشاور امنیت ملی آمریکا در یکی از سخنرانی‌های خود در آمریکا گفت که ما به دنبال این هستیم جنوب آسیا را از طریق جنوب خلیج‌فارس به رژیم صهیونیستی و از آنجا به اروپا و دریای مدیترانه وصل کنیم، لذا آنها هم به دنبال این هستند که مسیر انتقال حمل‌ونقل را از جایی عبور دهند که ایران را دور بزند و اغراض سیاسی خود را دنبال کند. برای همین رویکردی که دولت و کشور دنبال کرد به لحاظ راهبردی کاملاً درست است.

وی درباره منافع اقتصادی این طرح هم گفت: «این اتفاق باعث ایجاد اشتغال و تقویت جریان تجارت و حمل‌ونقل در کشور می‌شود.»

وی ادامه داد:

زمانی که این پروژه تکمیل شود درآمد ارزی چشمگیری برای ایران خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص پروژه راه آهن رشت آستارا و امکان درآمد و اشتغال‌زایی برای ایرانیان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر