coinex
OMPFinex

نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402 [+شرایط و مدارک مورد نیاز]

یکی از طرح‌های دولت برای خانه‌دار کردن مردم، طرح نهضت ملی مسکن است که به نوعی در ادامه طرح مسکن مهر مطرح شد. در این مطلب نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402 را آموزش می‌دهیم.

دولت برای رفع مشکل افراد به‌ویژه جوانان طرح حمایتی مسکن ملی را معرفی کرد تا افرادی که توانایی پرداخت اقساط تعیین شده را دارند، بتوانند در وب‌سایت این طرح ثبت‌نام کرده و صاحب خانه شوند. اما ثبت‌نام برای این طرح دارای برخی شرایط و ضوابط مختلف است که شاید همه افراد متقاضی نداشته باشند. در این مطلب قصد داریم نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402 را آموزش دهیم. در ادامه نوشتار با تکراتو همراه باشید.

بیشتر بخوانید: افزایش مبلغ وام مسکن ملی به 550 میلیون تومان تصویب شد [+جزئیات تخصیص وام]

آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402

طرح اقدام ملی مسکن یک برنامه حمایتی برای تأمین مسکن کسانی است که خانه ندارند اما می‌توانند اقساط تسهیلات و اقساط هزینه‌ زمین را تأمین کنند. برای استفاده از این طرح حمایتی باید از طریق سامانه‌ جامع طرح‌های حمایتی مسکن ثبت‌نام کنید و برای مرحله‌ اول سپرده‌گذاری کنید. استفاده از این طرح پیش‌شرط‌هایی مثل تأهل، نداشتن مسکن و زمین از سال ۸۴ و عدم استفاده از تسهیلات مسکن و زمین از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، سابقه‌ ۵ ساله‌ سکونت در شهر مورد تقاضا و شرایط دیگر دارد. افراد مجرد هم با شروطی می‌توانند از این طرح استفاده کنند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402
آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402

طرح مسکن ملی چیست؟

مسکن ملی یا پروژه‌ نهضت ملی مسکن طرحی است که از سال ۱۴۰۰ شروع شد تا 4 میلیون خانه ساخته شود. گفته می‌شود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد به مرحله‌ اجرا رسیده است. در سال گذشته سقف تسهیلاتی که به هر متقاضی تعلق می‌گرفت ۴۵۰ میلیون تومان بود که اردیبهشت امسال اعلام شد به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافته؛ البته سقف این وام به شهرهای استان تهران تعلق می‌گیرد و در شهرهای دیگر و روستاها این مبلغ کمتر است.

شرایط ثبت‌نام در طرح مسکن ملی

ثبت‌نام در طرح مسکن ملی پیش‌شرط‌هایی نیز دارد. این طرح در درجه اول برای استفاده‌ افراد متأهل در نظر گرفته شده است.

اولین و مهم‌ترین شرط این است که متقاضی و افراد تحت سرپرستی او از تاریخ ۱/۱/۱۳۸۴ نباید صاحب زمین مسکونی یا واحد مسکونی باشند. همچنین از تاریخ ۲۲/۱۱/۱۳۵۷ نباید از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن مثل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و ساخت واحد مسکونی استفاده کرده باشند.

متقاضی باید متأهل یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست هم حداقل باید ۳۵ سال سن داشته باشند.

متقاضی باید در شهری که در آن تقاضای استفاده از مسکن ملی دارد حداقل ۵ سال زندگی کرده باشد. منع قانونی برای تسهیلات بانکی مثل چک برگشتی یا تسهیلات معوقه هم نداشته باشند.

متقاضی باید بتواند هزینه‌ مازاد تسهیلات بانکی را که برای ساخت مسکن لازم است تأمین کند. متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه باید بتوانند حداقل سی درصد هزینه‌ ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی سپرده‌گذاری کنند.

همچنین توانایی پرداخت اقساط ماهیانه‌ بانکی تسهیلات هم مهم است. متقاضی باید بتواند اقساط ماهیانه وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد را پرداخت کند.

ثبت نام مسکن ملی برای افراد مجرد

مجردها هم می‌توانند در صورت داشتن پیش‌شرط‌هایی از این طرح حمایتی استفاده کنند.

گروه اول کسانی هستند که تعهدنامه محضری می‌دهند در زمان انعقاد قرارداد واگذاری واحد مسکونی عقدنامه رسمی ازدواج دائم را ارائه می‌کنند.

آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402
آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402

ثبت‌نام برای این گروه در صورتی مجاز است که مرد مجرد بالای ۲۳ سال تا ۴۵ سال باشد. سابقه‌ مالکیت مسکن یا زمین با کاربری مسکونی نداشته باشند. از امکانات دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی مثل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه خرید یا ساخت واحد مسکونی از ۲۲/۱۱/۱۳۵۷ استفاده نکرده باشند. همچنین همسرشان هم در زمان انعقاد قرارداد باید این شرایط را داشته باشد. علاوه بر این‌ها باید پنج سال هم در شهر مورد تقاضا سابقه سکونت داشته باشند و تعهد محضری بدهند که تا زمانی که قرارداد واگذاری واحد منعقد می‌شود عقدنامه محضری ازدواج دائم را ارائه می‌دهند.

از زمان تنظیم قرارداد تا تحویل مسکن، اگر عقدنامه‌شان فسخ شود یا طلاق بگیرند وزارت راه و شهرسازی می‌تواند قرارداد مسکن ملی را فسخ کند، وجوه دریافتی برگردانده می‌شود و واحد به شخص دیگری واگذار می‌شود.

واحد مسکونی طرح نهضت ملی برای استفاده زوجین است. اگر هر کدام به‌طور مستقل ثبت‌نام کرده باشند هم مجموعاً فقط یک واحد به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

غیر از این گروه، پنج گروه از افراد مجرد دیگر هم می‌توانند بدون شرط ارائه‌ عقدنامه، برای طرح مسکن ملی ثبت‌نام کنند:

 1. نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان
 2. مردان مجرد بالای ۴۵ سال
 3. زنان مجرد بالای ۳۵ سال
 4. معلولان جسمی حرکتی که حداقل ۲۰ سال سن دارند با معرفی سازمان بهزیستی
 5. بیماران خاص بر اساس ضوابط وزارت بهداشت درمان و‌ آموزش پزشکی

به‌طور کلی در زمان انعقاد قرارداد اولویت با متأهل‌ها است و در میان آن‌ها هم اولویت با خانواده‌هایی است که جمعیت بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: مبلغ وام ودیعه مسکن 1402 اعلام شد [+موافقت نمایندگان با افزایش وام ودیعه مسکن]

مدارک مورد نیاز احراز شرایط برای افراد مجرد

برای ثبت‌نام باید تصویر کارت ملی، تصویر شناسنامه و گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا را بارگذاری کنید.

به عنوان گواهی سابقه‌ سکونت می‌توانید یکی از این موارد را ارائه کنید:

 • گواهی تحصیل متقاضی تا پیش از دانشگاه
 • گواهی محل تحصیل در دوره دانشگاه به اضافه‌ حداقل دو سال سابقه‌ بیمه
 • مدارک مربوط به محل تولد شناسنامه متقاضی یا والدین
 • جواز کسب شاغلین اصناف برای متقاضی یا والدین او
 • سابقه پرداخت بیمه متقاضی یا والدین
 • گواهی اشتغال به کار ادارات دولتی متقاضی یا والدین او
 • گواهی مبنی بر پرداخت مستمری‌بگیران و بازنشستگان یا والدین متقاضی
 • پروانه اشتغال به کار مهندسی
 • کاردانی و معماران تجربی برای متقاضی

* اجاره‌نامه به عنوان گواهی سابقه‌ سکونت پذیرفته نمی‌شود.

هزینه ثبت‌نام طرح مسکن ملی

هنوز شرایط ثبت‌نام مسکن ملی در سال ۱۴۰۲ مشخص نشده و در نتیجه هزینه‌ اسم‌نویسی در این طرح هم معلوم نیست. به محض اینکه هزینه‌ها مشخص شود این مطلب به‌روزرسانی خواهد شد.

شرایط سال گذشته به این صورت بود که متقاضی در مرحله‌ اول ثبت‌نام مسکن، باید حداقل ۴۰ میلیون تومان در این طرح سپرده‌گذاری می‌کرد که رقم سپرده در سال جدید هنوز مشخص نشده است.

ثبت‌نام در طرح مسکن ملی در خانه

هنوز امکان ثبت‌نام مسکن ملی در سال ۱۴۰۲ فعال نشده، اما به محض فعال شدن شما می‌توانید با طی کردن مراحل زیر به صورت اینترنتی برای ثبت‌نام اقدام کنید.

سایتی که برای طرح اقدام ملی یا همان طرح مسکن ملی در نظر گرفته شده سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir است.

پس از ورود به این سامانه در بالای صفحه گزینه‌ ثبت‌نام نهضت ملی مسکن را انتخاب کنید. در این صفحه مقررات ثبت‌نام برای شما نمایش داده می‌شود که باید آن را مطالعه کنید و آن را تأیید کنید.

آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402
آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402

سپس نوبت وارد کردن اطلاعات شما است. اطلاعاتی چون کد ملی و شماره همراه را وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی به مرحله‌ بعد بروید.

مرحله‌ بعد اطلاعاتی در مورد شهر محل سکونت، مشخصات متقاضی، شغل، سوابق سکونت را از شما می‌خواهد. همچنین باید افراد تحت تکفل خود را هم به این اطلاعات اضافه کنید و اطلاعات آن‌ها را ثبت کنید.

پس از اینکه این مراحل را به‌طور کامل طی کردید می‌توانید پیش‌نمایش اطلاعات خود را مشاهده کنید. سپس گزینه‌‌ تأیید صحت اطلاعات را فعال کنید، در صورتی که مراحل ثبت‌نام را کامل طی کرده باشید کد رهگیری دریافت می‌کنید. این کد را جایی یادداشت کنید تا با استفاده از همان در مراحل بعدی روند کارتان را در سامانه پیگیری کنید.

تاریخ جدید ثبت‌نام طرح مسکن ملی

تاریخ جدید ثبت‌نام مسکن ملی در سال ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده است اما در سال گذشته تاریخ ثبت‌نام از ۱۵ تا ۳۰ تیر ماه بود. بر اساس اطلاعیه‌های سامانه اکنون ثبت نام انجام نمی‌شود اما پس از پالایش متقاضیان و وجود ظرفیت‌های خالی و در صورت احصاء مجدد زمین‌های مناسب مجدداً برای ثبت‌نام برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی می‌شود و لیست شهرها اعلام می‌شود.

پیگیری ثبت‌نام طرح مسکن ملی با کد ملی

کسانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند برای پیگیری درخواست خود به آدرس سامانه جامع طرح‌های مسکن مراجعه کنند و در نوار بالای صفحه مشاهده و پیگیری درخواست‌ها را انتخاب کنند.

برای ورود به سامانه لازم است که با وارد کردن شماره همراه خود از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند وارد شوید و سپس وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص آموزش نحوه ثبت نام مسکن ملی 1402 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (20 نظر)

  باسلام خدمت عزیزان زحمت کش لطفا چرا طرح مسکن صنعت نفت گنگ خواهشاً تفکیک کنید خیلی شفاف بند به بند توضیح دهید چه کسانی می توانند عضو شوند اما واگرنداشته باشد چقدرباید بابت مسکن پول پرداخت شود محل ساخت مسکن کجاست خیلی مهم است از چه سالی ساخت مسکن شروع میشود وچه تاریخی تمام میشود بعداز اتمام ساخت سند داده میشود یانه متراژ ومساحت واحدها چندمتری است وچندطبقه ساخته میشود وچقدروام بابت ساحت به بانک پرداخت میشود وبقیه آیتم ها را به تفکیک قید کنید باتشکر از تمام عزیزان زحمتکش

  پاسخ

  تقاضای نام‌نویسی

  پاسخ

  تقاضای نام‌نویسی مسکن
  دارم سپاس

  پاسخ

  سلام ببخشید من پارسال ثپت ونام کردم نه خانه دارم نه زمین دارم دوتا فرزند هم دارم ولی به من تعلق نگرفت این چه مسکن مهری هست

  پاسخ

  سلام ببخشید من پارسال ثپت ونام کردم نه خانه دارم نه زمین دارم دوتا فرزند هم دارم ولی به من تعلق نگرفت این چه مسکن مهری هست که به من تعلق نگرفت

  پاسخ

  سلام
  آیا شامل من هم میشود که مطلقه هستم پدرم فوت کرده و در حال حاضر مستاجر خانه ی مادرم هستم و ۳۷ سال سن دارم ضمن اینکه کارگر یک شرکت پیماکاری هم هستم

  پاسخ

  اره که میشه ولی باید در این نظام باید قوی و صبور باشی

  پاسخ

  سال 1399 ثبت نام کردم تمام مدارک هم تایی نهایی شد ولی هنوز برای واریز پول تماس نگرفتن

  پاسخ

  الان حدود 2 ستل میکن ملی ثبت مام کروم مدارک ام تایید مدارک هم دانلود کرد ولی هنوز با من تماس نگرفتن اداره راه سازی پاکدشت

  پاسخ

  همچنین توانایی پرداخت اقساط ماهیانه‌ بانکی تسهیلات هم مهم است. متقاضی باید بتواند اقساط ماهیانه وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد را پرداخت کند
  به این میگین کمک☝️ !؟ اینکه افتضاحه

  پاسخ

  سلام.من ثبت نام مرحله مسکن مهر تا ثبت نام کردم جابجا شد و از شهر خارج شد و من هم مشکل رفت و آمد داشتم با اینکه قسط اول رو هم داده بودم انصراف دادم..برا مسکن ملی هم ثبت نام کردم تا چند وقت پیامک نیامد تا اینکه کرونا گرفتم و تا مرحله مرگ رفتم و آنجایی که خدا میخاست بعد از ۱سال از کما و کرونا خارج شدم و به اونجا هم نرسیدم.و هرچی به سازمان عمران رفتم گفتند فرصت تو سوخته شده.هیچی با مدارک اسم من که در سایت بود فقط بخاطر بیماری موفق به رسیدن نشدم حالا با ۲ فرزند و همسر مستاجر و گرفتار از این غافله هم بیرون انداخته شدم.به داد من چه کسی می‌رسد با این اجاره های گرون شده

  پاسخ

  رویه و قانون طرح ملی مسکن اینقدر سخته که مردم با رضایت خانه دار نمیشوند.
  من خودم سال ۱۴۰۰ ثبت نام اولیه کردم حدود ۹ ماه بعد پیام اومد به دفتر خدمات دولت مراجعه کنم و بعد از حضور در دفتر اسناد رسمی و تشکیل پرونده الان سال ۱۴۰۲ هستیم و پرونده فقط تایید نهایی تازه شده و هنوز افتتاح حساب برایم نیامده است. احتمالا بعد افتتاح حساب و واریز وجه هم ۵ سالی طول بکشه خونه تحویل بدن تازه تا اون موقع خدا میدونه من یا همسرم مردیم یا زنده ایم و دولت حق فسخ قرارداد رو داره. بهتر بود دولت کلید منزل رو تحویل میداد نه اینکه جون مردم رو با ساخت و ساز و هزار قانون و بند و تبصره به لب برسونند

  پاسخ

  اگراعلام کنند کسانی که مثلا ۲۰یا۲۵سال مسکن ندارند که هر کسی دلیل خاص خود مثل ورشکتگی

  پاسخ

  همش کلاه برداری دولت الان 4ساله ثبت نام کردیم هنوز خاک برداری کردن 100میلیون پول بیزبون ریختیم تو شکم شما نامردا که اون سال میشد یه زمین بخریم الانم ساخته بودیم انشالاه مسؤلان نا کارامد این کشور یکی یکی برا خودشون از این پول ما چرخ ویلچر بخرن
  استفاده کنن

  پاسخ

  سلام بنده یک ساله ثبت نام کردم ۶ ماهه واسه وام بنیاد پروندم به بانک معرفی شده و هیچ مانعی نداره ولی متاسفانه هنوز هیچ واریزی نداشتن و فقط حرف میزنن هیچ تعهدی ندارن شعبه بانک تجارت خراسان رضوی تربت حیدریه شعبه کاشانی

  پاسخ

  سلام اولا هنوز ثبت نام ندارین چیه اومدین بند وقوانین رو میکید دوما طرف شاید سال ۸۴ تا حالا خونه داشته باشه ولی الان نداره ورشکسته شده چیه اون سالها داشته نباید تعلق بگیره ..ما بازنشسته ارتش هستیم بخدا ۶۰ماه فقط منطقه جنگی داره هنوز نه وام مسکن نه زمینی نه خونه ای دریافت نکردیم الان تکلیفمون چیه به کجا مراجعه کنیم قبلا خونه داشتیم الان نداریم.کمی شرایطشو بیارین پایبن که مردم واقعا بخرن بخدا حقوق الان ما فقط کرایه خونه س.الان دارم دنبال شغل دوم نگهبانی میگردم که امرار معاش کنیم واقعا این خونه ها به افراد مستحق بدین ندین به املاکی وسازندش بخدا همین مسکن مهر طرف خودش سازنده بود ۱۰واحد بیشتر برداشته خدا روخوش میاد این حکومت فقط پولدارا رو ثزوتمند وفقیر ا رو غنی تر میکنه.متاسفم عمر جوانیم برا این مملکت رفت الانم با شرط وشروط باید صاحب سقف بشیم

  پاسخ

  اگراعلام کنند کسانی که مثلا ۲۰یا۲۵سال مسکن ندارند که هر کسی دلیل خاص خود مثل ورشکتگی

  پاسخ

  لعنت به همتون ..شما هنوز تکلیف ثبت نام 1401رامشخص کنید بعد شعار جدید بدین… ظاهراً رییس جمهور گفته درسال 4000مسکن ثبت نام میکنیم نه درست میکنیم …

  پاسخ

  فقط وام قرض‌الحسنه می‌تونه گره مردم را باز کنه. دولت باید از صندوق ملی مسکن وام قرض‌الحسنه بدهد.

  پاسخ

  با سلام اگر دولت مسکن برای مردم بسازد همان مسکن مهر را ادامه میدادباروش جدید خیلی هم خوب بود وفقط در بعضی از انتخاب مکان وجای ساخت اشکال داشت که خیلی از شهر وامکانات دور بود زیاد استقبال نشد و همینطور بلااستفاده مانده دراین طرح اگردولت قصددارد که مسکن برای مردم بسازد وقادرنیست به شرکتها و ارگانها و مردم بسازند و موانع دست وپاگیر برداردمثل بندج بکلی بردارید وبندهای دیگر چرا بنده بازنشسته هستم ازطریق صندوق میتوانم برای فرزندانم شرکت کنم وپول واریزکنم مسکن بسازم و تحویل فرزندم بدهم وباربسیار بزرگی را از دوش دولت بردارم اکثر مردم اززمین شهری ویاتعاونی مسکن از اداره گرفته آمد سالها گذشته الان فرزندان بزرگ شدن متاهل شدن ولی قادر نیستند مسکن تهیه کنند ما والدین آنها میتوانیم کمک کنیم که صاحب مسکن شوند متاسفانه اینقدر بند و ماده و تبصره این طرح ملی دارد کسی استقبال نمیکند مسولین محترم تمام موانع را بردارید ببینید چقدراستقبال خواهند کرد مخصوصا بندج را وخانه داشتن را بردارید

  پاسخ