;
coinex

هر شب به موقع بخوابید تا معده سالمی داشته باشید

هر شب به موقع بخوابید تا معده سالمی داشته باشید. ساعات خواب متفاوت می‌تواند باعث عملکرد معده ضعیف شود. در ادامه با ما در تکراتو همراه باشید.

خواب بسیار مختل، مخصوصاً ناشی از کار شبانه، می‌تواند آثاری منفی روی سلامت داشته باشد. گروهی از پژوهشگران بریتانیایی دریافته‌اند که افراد دچار «جت لگ اجتماعی» رژیم غذایی اندکی ضعیف‌تر دارند. ثابت نگه‌داشتن ساعت خواب و مصرف رژیم غذایی متعادل می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌ها را در شما کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: ترشح انسولین توسط سلول‌های معده ؛ راهکار جدید درمان دیابت!

هر شب به موقع بخوابید

پژوهشی در دانشگاه کینگز کالج لندن روی 1000 بزرگسال نشان می‌دهد که حتی تفاوتی 90 دقیقه‌ای در مورد میانگین زمان خوابیدن در طول هفته می‌تواند نوع باکتری‌های موجود در روده را تحت‌تأثیر قرار دهد.

تنوع بالای گونه‌های باکتری در سیستم گوارشی بسیار مهم است. برخی از باکتری‌ها مهم‌تر هستند، اما داشتن ترکیب مناسب کلید اجتناب از برخی بیماری‌ها است. جت لگ اجتماعی می‌تواند باعث تقویت باکتری‌هایی شود که آثاری منفی روی سلامت دارند. ساعت خواب و بیداری متفاوت در روزهای هفته پدیده‌ای است که با نام جت لگ اجتماعی شناخته می‌شود. این پدیده در نوجوانان و جوانان شایع‌تر است.

پژوهشگران به تحلیل خواب و خون شرکت‌کنندگان این پژوهش و جمع‌آوری نمونه‌های مدفوع و ثبت دقیق رژیم غذایی آن‌ها پرداختند.

آن‌هایی که جت لگ اجتماعی داشتند (16٪) با احتمال بالاتری رژیم غذای متشکل از سیب‌زمینی زیاد مصرف می‌کردند؛ از جمله چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌شده. همچنین نوشیدنی‌های شیرین بیشتر و میو‌ه‌ها و سبزیجات کمتری می‌خوردند.

هر شب به موقع بخوابید

پیش‌تر پژوهشگران دیگری دریافته بودند که افراد با جت لگ اجتماعی فیبر کمتری نسبت به آن‌هایی که ساعت خواب ثابت دارند دریافت می‌کنند. همچنین جت لگ اجتماعی با افزایش وزن، بیماری و خستگی ذهنی در ارتباط است. به این ترتیب، رژیم غذایی ناسالم می‌تواند روی باکتری‌های روده تأثیر بگذارد. در گروه جت لگ، سه گونه از شش گونه باکتری فراوان در روده‌ها با کیفیت رژیم پایین، چاقی و سطح بالاتر ریسک التهاب و سکته پیوند داشتند.

رابطه بین ساعت خواب، رژیم غذایی و باکتری‌های روده پیچیده است و فهم آن نیاز به پژوهش‌های بیشتری دارد. تا قبل از آن، پژوهشگران توصیه می‌کنند که در صورت امکان همه چیز را در طول هفته ثابت نگه‌دارید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص اینکه باید هر شب به موقع بخوابید تا معده سالمی داشته باشید چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

.

منبع: دیجیاتو

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر