;
coinex

تداوم فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی ؛ چه کسانی پشت پرده آیفون 100 میلیونی هستند؟

باوجود اینکه گوشی آیفون طبق مصوبه دولت و تاکید سازمان حمایت باید با نرخ دلار سنا قیمت‌گذاری شود اما شاهد فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی هستیم.

به گزارش تکراتو و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مطابق با تاکید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که با توجه به مصوبه سال 1398 دولت در موضوع شیوه قیمت‌گذاری کالاهایی که از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود (و برخی رویه‌های وارداتی دیگر) به کشور ورود پیدا می‌کنند، تمامی آیفون‌های آمریکایی رفرش و ریپک وارداتی باید طبق نرخ سامانه سنا (حدود 42 هزار تومان) قیمت‌گذاری شوند.

باان‌حال پیگیری‌ها حاکی از فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی در بازار بوده است. درواقع باید اشاره کرد که طبق روال رایج واردکنندگان، از این جهت که به صورت مستقیم تحت نظارت هستند، اقدام به عرضه کالای وارد شده با شیوه قیمت‌گذاری تعیین شده به عمده فروشان می‌کنند اما از این مرحله بوده که قیمت‌ها رشد فزاینده‌ای پیدا می‌کنند و مبنای قیمت‌گذاری به دلار تلگرامی تغییر می‌یابد.

بیشتر بخوانید: ورود غیرقانونی 120 هزار آیفون 14 به ایران با وجود تمام محدودیت‌ها!

فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی

برهمین اساس طی یک سال اخیر همواره شاهد فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی (بازار آزاد) بوده‌ایم، که بعضاً حتی به صورت لحظه‌ای تغییر قیمت می‌دادند و قیمت‌های آن‌ها تا 100 میلیون تومان هم رشد داشته است.

هم‌اکنون نیز این رویه با تغییری روبرو نبوده و شاهد هستیم که این دسته از تلفن‌های همراه همچنان با نرخ‌های بسیار بالاتر از نرخ سامانه سنا مورد قیمت‌گذاری قرار می‌گیرند. حتی در پاره‌ای از موارد قیمت‌گذاری طبق ارقامی بالاتر از نرخ دلار تلگرامی صورت می‌پذیرد زیرا افراد سودهای فروش بالایی را برای خود اختصاص می‌دهند.

فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی

شایان توجه است که در این میان همراه با بحث گران‌فروشی که باید با آن برخورد جدی صورت پذیرد، بحث فرار مالیاتی هم مطرح است. لذا با توجه به اینکه در شرایط کنونی نیز حقوق دولت و هم حقوق مصرف‌کنندگان مورد تخطی واقع خواهد شد، این انتظار وجود دارد تا دولت هر چه سریعتر اقدام قاطعی در مورد این گران فروشی مشهود در دستور کار قرار دهد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص فروش گوشی آیفون با نرخ دلار تلگرامی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر