coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران ارائه شد

پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران ارائه شد. در جلسه‌ای بدین‌منظور مقرر شد که استفاده از این تکنولوژی در کشور باید صنعتی شود. در ادامه نوشتار با تکراتو همراه باشید.

همزمان با برگزاری اولین نشست میز تخصصی هوش مصنوعی در مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران ارائه شد. در جلسه ارائه این پیش‌نویس نمایندگان شرکت‌ها و دستگاه‌های مرتبط هرکدام به ارائه نقطه نظرات خود مشغول شده و تصمیماتی نیز گرفته شد.

یکی از این تصمیمات، استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بود تا این فناوری بتواند به پیشرفت صنعت و در نهایت درآمدزایی در این بخش کمک کند. همچنین مقرر شد که حضور هوش مصنوعی باید در دیگر بخش‌های کشور نیز پررنگ شود.

بیشتر بخوانید: وزارت ارتباطات مکلف به تدوین سند هوش مصنوعی ایران در برنامه هفتم توسعه شد

پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران ارائه شد

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در ابتدای این جلسه که به میزبانی دبیرخانه شورای‌ عالی انقلاب ‌فرهنگی و با حضور نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف دولتی و بخش خصوصی برگزار شد، محمد نژادپور دبیر میز تخصصی به تبیین اهمیت هوش مصنوعی با توجه ‌به فرمایشات مقام معظم رهبری پرداخت.

وی در ادامه بر کاربردها، اسناد و شاخص‌های مرتبط در حوزه هوش مصنوعی، جایگاه کشور در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی و ارتباط بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با فناوری هوش مصنوعی مروری داشت.

پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران ارائه شد
سند ملی هوش مصنوعی ایران

بر اساس این گزارش، در ادامه رشاد حسینی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک به‌‌مرور اجمالی پیش‌نویس فعلی سند ملی هوش مصنوعی پرداخت. این سند پیش از این توسط ستاد اقتصاد دیجیتال نگارش و سپس مسئولیت آن به این ستاد محول شده است.

تمرکز سند بر هوش مصنوعی صنعتی باشد

پس از ارائه پیش‌نویس، نمایندگان دستگاه‌ها و شرکت‌ها به بیان نقطه‌نظرات خود در راستای بهبود کیفیت سند ملی هوش مصنوعی پرداختند. در ابتدا نماینده نظام صنفی رایانه‌ای گفت:

در حال حاضر این دغدغه مطرح است که علاوه بر سندی که توسط ستاد در حال نگارش است، مرکز ملی فضای مجازی و فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده مجلس نیز در حال انجام کار مشابهی هستند. از همین رو لازم است هماهنگی‌هایی صورت بگیرد تا از دوباره‌کاری پرهیز شود.

وی در ادامه پیشنهاد داد که تمرکز سند بر هوش مصنوعی صنعتی باشد و نقش بخش خصوصی در اقتصاد هوش مصنوعی پررنگ‌تر دیده شود تا بتوان زیست‌بومی ایجاد کرد که به درآمدزایی کمک کند.

در جلسه مذکور نماینده ستاد کل نیروهای مسلح نیز خواستار ایجاد ارتباط مناسب بین سند شورای‌ عالی انقلاب‌ فرهنگی و اسناد حاصل از فعالیت‌های مرکز ملی فضای مجازی و فراکسیون هوش مصنوعی مجلس شد.

وی در ادامه اظهار داشت:

در سند راهبردی فضای مجازی ۳۹ اقدام کلان وجود دارد که چند بند آن مرتبط با هوش مصنوعی بوده و مناسب است که در پیش‌نویس سند ملی آن بندها پوشش داده شود.

نفوذ هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف در اولویت باشد

سخنران دیگر این جلسه، محمد سعید سیف، عضو هیات‌ علمی دانشگاه بود که به اهمیت مکانیزم‌ها، نقشه راه و تقسیم وظایف به‌‌صورت بخشی پرداخت و گفت: «پیشنهاد می‌شود شاخص‌های ارزیابی در سند به گونه‌ای تنظیم شود که نفوذ هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف کشور در اولویت قرار بگیرد.»

پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران ارائه شد
سند ملی هوش مصنوعی ایران

فؤاد قادری، عضو هیات‌ علمی دانشگاه نیز در سخنانی بر ‌ضرورت توجه به تحقیقات پایه‌ای در سند هوش مصنوعی و اهمیت توجه به توسعه کاربرد علاوه‌بر توسعه علم و فناوری تاکید کرد.

شکل‌گیری زیست‌بوم هوش مصنوعی مورد توجه باشد

سایر حاضران در جلسه نیز به‌بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند. آینده‌پژوهی در راستای توجه به فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری هوش مصنوعی در سطح ملی و بین‌المللی، توجه به هوش مصنوعی به‌صورت همگرا با سایر فناوری‌های راهبردی مانند نانو و اینترنت اشیا، فقدان زیست‌بوم هوش مصنوعی در کشور و تدوین سند به منزله فضاسازی برای شکل‌گیری آن و توجه به اهمیت نقش دولت در مرحله شکل‌گیری زیست‌بوم هوش مصنوعی کشور، بخشی از دغدغه‌های مطرح شده بود.

همچنین ضرورت آگاهی‌بخشی در جامعه مدنی در حوزه هوش مصنوعی و نقش صداوسیما و آموزش‌ و پرورش، تدوین طرحی در تقسیم کار ملی برای قابلیت پاسخ سریع برای چالش‌های روز در حوزه هوش مصنوعی باتوجه‌ به ماهیت و تغییرات سریع آن، توجه به رضایتمندی و رفاه مردم در چشم‌انداز سند و توجه به مفاهیم عدالت و مسئولیت‌پذیری در سند از دیگر مسایل مطرح شده توسط حاضران در جلسه بود.

نقش‌آفرینی شرکت‌های بزرگ در زیست‌بوم و نقش آنها در تقویت استارتاپ‌ها، تبیین راهبردی ویژه برای جبران عقب‌افتادگی‌ها در حوزه هوش مصنوعی کشور و توجه به هوش مصنوعی به‌عنوان زنجیره‌ای ذیل تحول دیجیتال، دیگر دغدغه‌های سخرانان بود.

کریم زاهدی، معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری نیز بر توجه به ‌نظام عرضه و تقاضا، زیست‌بوم داده، توجه به روابط بین‌الملل و تعریف نگاشت نهادی در سند ملی هوش مصنوعی تأکید کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ارائه پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ایران چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: آی تی آنالیز

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر