coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

بیش از 10 درصد از جمعیت کشور بیسواد مطلق هستند

طبق اعلام یوسف نوری وزیر سابق آموزش و پرورش، براساس سرشماری سال 1395 تعداد 8 میلیون و 795 هزار بیسواد مطلق در کشور حضور دارند.

به گزارش تکراتو و به نقل از انتخاب، «یوسف نوری»، وزیر سابق آموزش و پرورش در گفت‌وگوی خود در شبکه آموزش سیما در مورد عملکرد و چالش‌های سواد آموزی در جمهوری اسلامی ایران گفت: «در حال حاضر پوشش تحصیلی مقطع ابتدایی در کشور ۹۸.۶ درصد است اما ۱۶۰ هزار و ۳۷۳ نفر نیز جذب دوره ابتدایی نشده‌اند.»

همچنین به عقیده وی الگوی راهبری نظام اداری نهضت سوادآموزی باید تغییر داده شود بااین‌حال دولت هم باید برای این الگوی جدید آیین‌نامه‌ای تدوین کند.

بیشتر بخوانید: این پیرزن 110 ساله در نهضت سوادآموزی دولت عربستان ثبت‌نام کرده است! [+فیلم]

تعداد بیسواد مطلق در کشور

وزیر سابق آموزش و پرورش ضمن اشاره به اینکه طبق آخرین اطلاعات 970 هزار نفر بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 150 هزار نفر کم شده است، تصریح کرد: «البته سال به سال از تعداد این افراد کم می‌شود. از سوی دیگر در خصوص آمار بیسوادی نیز باید گفت در دنیا هم همین است. ایران تلاش‌های خوبی به‌ویژه در حوزه سواد زنان داشته است.»

وی در ادامه افزود: «سال گذشته و در دولت سیزدهم شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی بعد از سال‌ها تعطیلی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل جلسه داد. جلسه خوبی بود اما نقایصی داشت؛ از جمله این‌که بخش غیردولتی و گروه‌های جهادی در این جلسه حضور نداشتند.»

نوری ضمن اشاره به هدف‌گذاری کشور جهت انجام آموزش از 6 تا 49 سال، عنوان کرد که این امر در حالی بوده که هدف‌گذاری دنیا برای آموزش تا آخر عمر صورت می‌گیرد. وی در این مورد گفت: «ما برای آموزش 49 سال به بالا کاری انجام نداده‌ایم. تحقیقی را می‌دیدم که می‌گفت به ازای هر 10 درصد افزایش سوادآموزی، دو درصد به GDP یعنی تولید ناخالص ملی اضافه می‌شود.»

او درباره تعداد بیسواد مطلق در کشور عنوان داشت: «آماری در خصوص بیسوادها در سال 1395 داریم که آمار اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران و بر اساس خوداظهاری است. بر اساس این آمار طبق سرشماری سال 1395 تعداد 8 میلیون و 795 هزار نفر بیسواد داشتیم.»

وی ضمن اشاره به اینکه آمار تعداد بیسواد مطلق مطابق با خوداظهاری افراد و مربوط به افراد 6 ساله به بالایی بوده که بیسواد مطلق هستند و حتی توانایی خواندن و نوشتن نیز ندارند، اعلام کرد: «البته در سال 55 این آمار 14 میلیون و 200 هزار نفر بوده است. تخمین من برای آمار بیسوادی مطلق برای سال‌جاری هم همین حدود است.»

وزیر سابق آموزش و پرورش ضمن تأکید بر اینکه زمانی سواد تنها به توانایی خواندن و نوشتن تعبیر می‌شد اما حالا حدود 43 نوع سواد وجود دارد، اظهار داشت: «سواد چهار سطح دارد؛ سطح اول بی‌سوادی مطلق است. سطح دوم سواد اسمی به معنای فراگیری یک دانش و امتحان دادن آن و نگهداشت آن در حافظه کوتاه مدت است، سطح سوم سواد عملکردی به معنای تغییر در زندگی متناسب با دانسته‌های خود است و سطح چهارم سواد چندبعدی یعنی خیزش مسئولیت اجتماعی از سواد است.»

بیسواد مطلق

وی در مورد فعالیت‌های نهضت سوادآموزی پس از انقلاب اسلامی، اعلام کرد: «نهضت سوادآموزی 25 میلیون نفر اعم از بی‌سواد مطلق، نیازمند تعمیق سواد، نیازمند بازآموزی و نیازمند تکمیل پایه تا کلاس پنجم را تحت پوشش قرار داد و از این 25 میلیون نفر حدود 20 میلیون نفر قبول شده و مدرک گرفتند. این عدد خیلی خوبی است. باید این اقدامات انجام‌شده از سوی نهضت سوادآموزی را دید.»

نوری در قسمت دیگری از سخنان خود در مورد مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی مبنی‌بر سپردن ماموریت‌های نهضت سواد آموزی به معاونت ابتدایی آموزش و پرورش و انحلال صورت فعلی نهضت سواد آموزی، گفت: «کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم این امر را مصوب کرده اما صاحب‌نظران نظرات مختلفی دارند. نهضت باید مردمی و مردم‌پایه باشد و اگر برایش دفتر و دستک درست کنیم دچار مشکل می‌شود.»

وی در پایان سخنان خود طی درخواستی از نمایندگان مجلس در مورد مصوبه اخیر خود درباره واگذاری ماموریت‌های نهضت سواد آموزی به معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: «در دنیا آموزش بزرگسالان به‌صورت مستقل اداره می‌شود. از نمایندگان مجلس درخواست دارم که از دولت بخواهند الگوی راهبری کامل که در آن ساختار سازمانی نهضت وجود داشته باشد را، به مجلس پیشنهاد دهند و برای آن پیوستی بنویسند که طبق آن میزان بی‌سوادی در هر سال به میزان معینی درصد کم شود. به نظرم وظیفه مجلس در برنامه هفتم توسعه این است.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص آمار تعداد بیسواد مطلق در کشور چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر