coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

ایرانخودرو موظف به بازپرداخت مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس به مردم شد!

شورای رقابت، شرکت ایران خودرو را موظف به بازپرداخت مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس به مردم کرد. ظاهراً اعتراض ایرن خودرو به قیمت‌های اعلامی این شورا نتیجه‌ای نداشته است.

سپهر دادجوی توکلی مدیر روابط عمومی شورای رقابت، در اظهارنظری عنوان کرده است که ایران خودرو باید مابه‌التفاوت وجوه دریافتی مشتریان خودرو دنا پلاس را هرچه سریع‌تر به آنها بازگرداند. وی ادامه داد که قیمت‌های اعلامی از طرف این شورا، ملاک کار است و اگر فردی بابت خرید دنا پلاس مبلغی اضافه پرداخته است و قیمت دنا پلاس فراتر از قیمت اعلامی این شورا باشد، شرکت خودروساز باید مبلغ مازاد را به وی بازگرداند.

بیشتر بخوانید: درخواست خودروسازان دولتی از شورای رقابت برای بازنگری در قیمت محصولات داخلی!

مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس باید به مشتریان پس داده شود!

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، سپهر دادجوی توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه همه تولیدات و تعهدات خودروسازهای مونتاژی تا قبل از مصوبه ۵۸۴ (۱۷ تیرماه) باید به قیمت‌های قبل ارائه شود، اظهار کرد: «دستگاه‌های نظارتی با حساسیت این موضوع را پیگیری می‌کنند و گزارش تخلف برخی مونتاژکاران عمده در دست بررسی است و مردم می‌توانند شکایت‌های خود در این حوزه را نزد سازمان حمایت ثبت کنند.» وی ادامه داد:

اگر فردی در سامانه ثبت‌نام کرده و نوبت دریافت کرده باشد، در این شرایط قیمت‌های قبلی شامل حال فرد می‌شود. تا قبل از ۱۷ تیر قیمت‌های ۱۶ اردیبهشت ملاک است. بنابراین هیچگونه افزایش قیمتی برای تعهدات قبلی شرکت‌های خودروساز مورد پذیرش نیست. گاهی بحث استنکاف خودروساز از ارائه نوبت مطرح است که از نظر شورای رقابت مطرود و باید طبق قیمت‌های قبل فروش رود.

مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس باید به مشتریان فیدبک شود

مدیر روابط عمومی شورای رقابت با بیان اینکه قیمت‌های اعلامی شورای رقابت پایه است، توضیح داد: «بنابراین به این قیمت‌ها هزینه مالیات بر ارزش افزوده، هزینه شماره‌گذاری، هزینه بیمه و… اضافه می‌شود؛ به طور کلی بر اساس قانون بین ۱۳ و در برخی موارد نادر تا ۱۶ درصد به قیمت‌های پایه اضافه می‌شود.»

توکلی در ادامه با اشاره به قیمت‌های خودروهای مونتاژی که از سوی شورای رقابت اعلام شده است گفت:

قیمت‌هایی که شورا اعلام کرده از یک تا ۳۰ درصد به نسبت قیمت‌های کارخانه در محصولات مختلف کاهش داشته است، هیچ قیمت خودروهای مونتاژی جدیدی با افزایش نسبت به قیمت کارخانه همراه نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌ها رقابتی است، توضیح داد: «این موضوع مطرح می‌شود که قیمت‌ها با همان خودرو در خارج کشور محاسبه شده است، صحت ندارد. اکثر خودروهای مونتاژی در گرید G برچسب رقابتی شورای رقابت قرار گرفته‌اند که طبق مصوبه شرکت‌های خودروسازی ملزم هستند این رویه را اصلاح کنند، در غیر این صورت اجازه افزایش قیمت نخواهند داشت.»

مدیر روابط عمومی شورای رقابت افزود:

اگر افزایش قیمتی هم صورت گرفته به دلیل هزینه حمل و نقل و تعرفه است. هزینه‌های مذکور در هر قطعه‌ای متفاوت است.

توکلی با تاکید بر اینکه گرید G پایین‌ترین سطح رقابت‌پذیری را دارد، عنوان کرد: «دانشکده خودرو دانشگاه علم وصنعت با همکاری حمل و نقل وزارت صمت این‌ موضوع را بررسی و اعلام کردند.»

قیمت دنا پلاس در حال بررسی است

وی در ادامه با اشاره به خودروی دنا پلاس اظهار کرد:

ایران خودرو قیمتی اعلام کرد که مرکز ملی رقابت آن را برداشت اشتباه از مصوبه شورا تشخیص داد و نسبت به آن اعتراض کرد، قیمت در ایران خودرو تعدیل شد و این شرکت مستندات جدیدی ارائه داد. این مستندات در سازمان حمایت در حال بررسی است و به محض اینکه جزئیات قیمت‌گذاری با توجه به تغییراتی که خودروساز اعمال کرده است در سازمان حمایت بررسی شود، در کارگروه خودروی شورای رقابت مصوب خواهد شد و پیچیدگی‌های آن در شورا مرتفع و قیمت اعلام خواهد شد.

مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس باید به مردم بازگردانده شود

مدیر مرکز روابط عمومی شورای رقابت افزود: «بنابراین ایران خودرو موظف است دناپلاس را به قیمت شورای رقابت محاسبه و اختلاف قیمت را با مردم محاسبه کند. این خودرو با آن کد از زمانی که اعلام شده است باید طبق مصوبه شورا فروش رفته باشد و برود. زمانی که قیمت در سازمان حمایت بررسی و اختلافاتی که در آپشن‌های خودرو وجود دارد تایید شود، عدد نهایی ملاک است؛ عددی که شورای رقابت تایید کند ملاک است. اگر فرد خودرو را با هر قیمتی خریده باشد قیمت شورای رقابت ملاک است؛ خودروساز در جریان این موضوع است و مشکلی ندارد.»

مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس باید به مشتریان فیدبک شود

توکلی در ادامه در مورد رویه بررسی قیمت خودرو در شورای رقابت توضیح داد:

در کارگروه خودرو از کارشناسان و ذینفعان دعوت به عمل آمده و شنیدن حرف‌های ذینفعان و تولیدکنندگان دلیلی بر لابی‌گری نیست. تصمیمات شورا، شورایی است نه فردی. کارگروه شورا هم صرفاً پیشنهاد دهنده نظرات کارشناسی است.

وی ادامه داد: «قیمت‌هایی که در ۱۶ اردیبهشت اعلام شد بر اساس اطلاعات خودروسازان بود و خودروسازان اطلاعات قدیمی خود ارائه داده و حضور شورای رقابت را جدی نگرفته بودند، بعد که با مقاومت دستگاه‌های نظارتی مواجه شدند اطلاعات دقیق‌تر ارائه کردند و در کنار اعلام قیمت خودروهای جدید قیمت‌های خودروهای دیگر نیز بررسی و اعلام شد.»

بازار به سمت شفافیت حرکت می‌کند

مدیر روابط عمومی شورای رقابت با تاکید بر اینکه نتیجه عملکرد شورا و دستگاه‌های ذیربط باعث حرکت بازار خودرو به سمت شفافیت شده است، گفت:

زمانی که قیمت‌های بازار با قیمت‌های کارخانه با نظارت دستگاهای نظارتی واقعی‌سازی می‌شود شاهد این هستیم که بسیاری از متقاضیان کاذب بازار ناپدید می‌شوند و مصرف کننده واقعی باقی می‌ماند. دست افرادی که به دلیل تفاوت قیمت بازار و کارخانه ثبت‌نام می‌کردند در حال کوتاه شدن است، البته در این روند نقص هم وجود دارد که سعی می‌شود برطرف شده تا فرایند شفاف‌تر شود.

توکلی در پایان تاکید کرد: «یکی‌ از حلقه‌های مفقود تعادل بازار و رقابتی کردن آن انجام واردات است. در این امر غفلت شده و واردات طبق وعده‌های وزیر سابق صمت باید صورت بگیرد. شورا برای این منظور نیز پیشنهاداتی دارد که ارائه خواهد داد.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص بازپرداخت مابه‌التفاوت قیمت دنا پلاس به مردم چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (61 نظر)

  قیمتش مفته الان بیرونش 600میلیونه پس 400 هم بدی مفته

  پاسخ

  من دنا را جدیدا 342میلیون با ایرانخودرو تسویه حساب مردم تحویل مهر هستم الان با توجه مصوبه شورای به ظاهر رقابت من باید اعتراض بکنم چون دنای من همه اپشن جدیدش نسبت به گذشته برداشته شده رینگ. فولادی ترمز عقب کاسه ای.و… نمیدانم کسی میتونی راهنمایی کنه ممنون میشم

  پاسخ

  دقیقا منم مثل شما تحویل برج مهرماه ۳۵۰ ملیون تسویه کردم واسه ماشینی ک اول گفتن ۲۳۰ تومن بعد کردن ۴۱۰ بعد کردن ۳۵۰ اینا به کنار تمام آپشن های اصلی که خوده من به خاطر این آپشن ها رفتم سمت دنا اونام ورداشتن یه سمند با پوسته دنا میخان ب ما بدن

  پاسخ

  خوب الان چی میشه آخرش منم مرداد تحویل گرفتم ۳۴۶ حساب شد خوب الان اگه قرار برگردونه پس کو؟؟؟؟
  کی قراره این همه کلاهبرداری که از ما شدرو پس بدن

  پاسخ

  تف به ذات ایران خودرو

  پاسخ

  موازخرس کندنه

  پاسخ

  چرا توکلی هی میگه باید قیمت ها رو درست کنه، چرا نمیگه قیمت چنده، ایرانخودرو داره تخلف میکنه بسیار شفاف، هیشکی هم جلوش وای نمیسه، هزار بار دوستان تجمع کردن، رفتن جلوی شورای رقابت، همین اقای توکلی دستور دادن که دوستان رو از شورای رقابت بندازن بیرون با لحن بد، بعد الان میاد میگه ایرانخودرو باید قیمتشو درست کنه ،خودشون با ایرانخودرو همدست هستن

  پاسخ

  دقت کردید تو قضیه دنا پلاس چون عین دزدی محض بوده یک. کلاهبرداری معرض بود از طرف خودرو ساز دولتی توسالی که درباره مهار تورم از سمت رهبر بیان شده بود اولین شرکتی که استارت گرونی زد خود راهزن همیشگی ایرانخودرو بود سکوت وبی تفاوتی وزارت صمت ورییس جمهور قابل تامل هست کجاست من نبودم کی بود… کی بود مملکت دلسوز میخواد نه شعار خسته شدیم…..

  پاسخ