coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

شب‌کاری ریسک ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد

ریسک ابتلا به زوال عقل با شب‌کاری افزایش می‌یابد. محققان دانشگاه یورک کانادا به این نتیجه رسیدند که شب کاری عامل اصلی ازدست دادن حافظه است.

محققان دانشگاه یورک کانادا دریافتند افراد شب‌کار در مقایسه با کسانی که در طول روز کار می‌کنند ، بیشتر در معرض خطر از دست‌دادن حافظه خود هستند، آنها همچنین بیشتر در معرض خطر مشکلات شناختی خواهند بود؛ یعنی نمی‌توانند به‌روشنی فکر کنند و دچار افت عملکرد مغزی و تغییر رفتار می‌شوند.

بیشتر بخوانید: روغن زیتون خطر مرگ ناشی از زوال عقل را می‌کاهد

ریسک ابتلا به زوال عقل

پژوهشگران با بررسی اطلاعات 47,811 نفر دریافتند که میان ساعت کاری افراد و افت عملکرد‌های شناختی آن‌ها رابطه‌ای وجود دارد. شب‌کاری می‌تواند به ازدست‌رفتن حافظه در میانسالی و سالمندی منجر شود، چون کسانی که تا دیروقت کار می‌کنند، 79 درصد بیشتر در معرض خطر مشکلات شناختی قرار دارند.

پژوهشگران می‌گویند عامل مشکلاتی که در عملکرد‌های شناختی افراد به‌وجود می‌آید، احتمالاً از تغییری است که در چرخه شبانه‌روزی افراد شب‌کار حاصل می‌شود. در این تحقیق ظاهراً از هر پنج نفر، یک نفر گفته بود در طول دوران حرفه‌ای خود ، شیفت‌های کاری شبانه را تجربه کرده است.

ریسک ابتلا به زوال عقل

هر سلول در بدن ما یک ساعت شبانه‌روزی دارد که گاهی اوقات حتی بیشتر از 24 ساعت طول می‌کشد. این ساعت تقریباً هر روز بازنشانی می‌شود، اما اگر فرد برخورد بسیار زیاد یا بسیار کمی با نور خورشید داشته باشد، این چرخه ممکن است مختل شود. این اتفاق معمولاً در شب‌کاران زیاد دیده می‌شود.

مطالعات قبلی نشان داده بود که افراد شب‌کار بسیار بیشتر در معرض خطر (ریسک) افزایش سرعت ضربان قلب و ضربان قلب نامنظم هستند. شب‌کاری که تقریباً به هر کاری خارج از ساعات معمول کار گفته می‌شود، همچنین می‌تواند به افزایش خطر بیماری قلبی کرونری منجر شود.

نتایج پژوهش حاضر در قالب مقاله‌ای در مجله علمی « PLOS ONE» منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص ریسک ابتلا به زوال عقل چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر