OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

نسخه ژاپنی ChatGPT به زودی معرفی می‌شود

نسخه ژاپنی ChatGPT به زودی معرفی خواهد شد. آنطور که مشخص است، محققان ژاپنی معتقدند که نسخه پیش‌فرض این چت‌بات نمی‌تواند فرهنگ کشورشان را به درستی نشان دهد.

نسخه ژاپنی ChatGPT به زودی از راه می‌رسد. پژوهشگران ژاپنی معتقدند که نسخه خارجی چت‌بات هوش مصنوعی شرکت OpenAI قادر نیست فرهنگ این کشور را به درستی نشان دهد. گفتنی‌ست که ابن ابزار هوش مصنوعی بوسیله همکاری شرکت‌های فناوری مانند NEC، فوجیتسو و سافت‌بانک انجام خواهد گرفت و محققان این کشور امیدوارند که بتوانند نسخه‌ای مؤثر و دقیق از این مدل هوش مصنوعی را ارائه دهند.

بیشتر بخوانید: مصرف آب ChatGPT به ازای پاسخ هر سوال چیزی حدود 10 میلی‌لیتر است!

نسخه ژاپنی ChatGPT در دست توسعه است

ابزار هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی که از سوی کمپانی OpenAl طراحی شده و در کمتر از یک سال مورد توجه عموم کاربران در سراسر دنیا قرار گرفته، برای ژاپنی‌ها کاربرد چندانی ندارد.

به همین منظور محققان ژاپنی در صدد هستند تا نسخه‌ای از این ابزار را مخصوص زبان و فرهنگ ژاپنی طراحی کرده و ChatGPT را با معیارهای خود بروزرسانی کنند.

دولت ژاپن و شرکت‌های بزرگ فناوری مانند NEC، فوجیتسو و سافت‌بانک با هزینه چندصد میلیون دلاری برای ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی در نباشند تا چت‌جی‌پی‌تی را بر اساس همان فناوری زیربنایی معروف به زبان ژاپنی برگردانند.

کیسوکه ساکاگوچی، محقق دانشگاه توهوکو معتقد است ابزارهای هوش مصنوعی نظیر ChatGPT که بر پایه زبان انگلیسی طراحی شده‌اند، اغلب در زبان ژاپنی به دلیل تفاوت در سیستم الفبا، داده‌های محدود و سایر عوامل دچار کاستی هستند.

نسخه ژاپنی ChatGPT در دست توسعه است

محققان ژاپنی نگرانند که سیستم‌های هوش مصنوعی آموزش‌دیده بر روی مجموعه‌های داده به زبان‌های دیگر نتوانند پیچیدگی‌های زبان و فرهنگ ژاپن را درک کنند.

در حالی که زبان انگلیسی تنها ۲۶ حرف دارد، زبان ژاپنی نوشتاری متشکل از دو مجموعه ۴۸ حرفی اصلی، به علاوه ۲۱۳۶ نویسه چینی یا کانجی است که به طور منظم استفاده می‌شود. اکثر کانجی‌ها دو یا چند تلفظ دارند و ۵۰ هزار کانجی دیگر وجود دارد که به ندرت استفاده می‌شوند. با توجه به این پیچیدگی، جای تعجب نیست که ChatGPT نتواند از پس ترجمه درست این زبان بربیاید.

برای مثال، اگر از ChatGPT خواسته شود که یک ایمیل درخواست شغل به زبان ژاپنی بنویسد، ممکن است عبارات استاندارد ادبی را حذف کند و نتیجه آن مانند ترجمه‌ای واضح از انگلیسی به نظر برسد.

پاساگلیا، فیزیکدان دانشگاه توکیو که مدل‌های زبان ژاپنی را مطالعه می‌کند، می‌گوید:

مسلماً مدل‌های زبانی بزرگ ژاپنی بهبود زیادی می‌یابند، اما در حال حاضر آن‌ها بسیار عقب‌تر از GPT-4 هستند.

ماکوتو تایجی، معاون مرکز تحقیقات دینامیک بیوسیستم ریکن، در مورد پروژه بروزرسانی چت‌جی‌پی‌تی در زبان ژاپنی می‌گوید: امیدواریم چرخه تحقیقات علمی را به طور چشمگیری سرعت بخشیم و فضای جستجو را گسترش دهیم. توسعه مدل زبانی بزرگ دستکم ۳۰ میلیارد ین معادل ۲۰۴ میلیون دلار آمریکا هزینه خواهد داشت و انتظار می‌رود در سال ۲۰۳۱ به صورت عمومی منتشر شود.

شرکت مخابراتی ژاپنی سافت‌بانک نیز حدود ۲۰ میلیارد ین روی هوش مصنوعی مولد آموزش داده شده بر روی متون ژاپنی سرمایه‌گذاری کرده و قصد دارد سال آینده مدل زبانی بزرگ خود را راه‌اندازی کند.

محققان ژاپنی امیدوارند که یک چت‌بات هوش مصنوعی دقیق، مؤثر و ساخت ژاپن بتواند به سرعت بخشیدن به علم و پر کردن شکاف بین ژاپن و سایر نقاط جهان کمک کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره نسخه ژاپنی ChatGPT چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: سیتنا

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر