coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

پرداخت وام 500 میلیونی بازگشت به روستا [+شرایط]

دبیر شورای‌ عالی جهاد سازندگی، خبر از پرداخت وام 500 میلیونی بازگشت به روستا داد. این وام به صورت قرض‌الحسنه خواهد بود و متقاضیان باید شرایط اخذ آن را داشته باشند.

سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی، در یک نشست خبری از پرداخت وام 500 میلیونی بازگشت به روستا به صورت قرض‌الحسنه خبر داد. وی معتقد است که روستاییان سهم بیشتری از نرخ تورم در کشور و نسبت به محیط شهری دارند و این افراد مشکلاتی مانند حمل‌ونقل را به دوش خریده و تهیه ارزاق و غیره نیز برای آنان سخت‌تر از شهر است. اما جالب است که حدود 450 هزار نفر در حد فاصل سال 1395 تا 1400 دوباره به روستا بازگشته و این مورد حتی امروز هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید: وام 500 میلیون تومانی زوج‌های روستایی دهه شصتی

پرداخت وام 500 میلیونی بازگشت به روستا

به گزارش تکراتو و به نقل از تسنیم؛ سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی در نشست خبری اظهار داشت:

بر اساس مطالعاتی که درباره مهاجرت از روستاها به شهرها صورت گرفته است، دلایل متعددی برای این امر برشمرده شده که یکی از آنها فرهنگی است.

وی افزود: «رسانه‌ها یکی از دلایل تصویرسازی نامناسب از روستای‌های کشور هستند اما تصاویری که در رسانه‌ها از روستاها در کشورهای غربی نشان داده می‌شود متفاوت است و افراد و اشخاص برجسته کشور از روستا برمی‌خیزند و خانه‌های زیبا در روستا وجود دارد و لباس‌های فاخر پوشیده می‌شود.»

دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی ادامه داد:

تحصیل یکی از دلایل مهاجرت از روستاست به‌طوری که در برخی از روستاهای کشور افراد برای تحصیل در دوره دبیرستان مجبور به مهاجرت از روستاها هستند و در دوره دانشگاه نیز روستاییان برای تحصیل باید به شهرها بروند.

وی تصریح کرد: «روستاهای بالای سه هزار نفر تبدیل به شهر می‌شوند که اتفاق تلخی است و باعث گسیل روستاییان به شهرها می‌شود.»

تورم روستایی بالاتر از شهری است

مدنی اظهار داشت:

از طرفی باید توجه داشت که نرخ تورم در روستاها بالاتر از شهرهاست و از طرفی روستاییان با مشکلات حمل‌ونقل مواجه هستند؛ برای رفع این مشکلات مصوباتی در شورای‌عالی روستایی و عشایری گذرانده شده است.

وی گفت: «بر اساس مطالعه انجام‌شده 450 هزار نفر در فاصله زمانی سال‌های 95 تا 1400 به روستاها بازگشته‌اند که این اتفاق در سال‌های 1401 و 1402 نیز تکرار شده است اما هنوز در این بخش نتیجه بررسی‌ها ارائه نشده است.»

مدنی گفت:

برای توسعه اشتغال در روستاهای کشور 500 معدن احیا شد و همچنین 900 واحد تولیدی که اشتغال روستا را تأمین می‌کردند احیا شده‌اند که امیدواریم تا پایان دولت این رقم به 3 هزار واحد افزایش یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: «برای بازگشت افراد به روستا تسهیلات اشتغالزایی تا سقف 500 میلیون تومان به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود؛ همچنین بر اساس رایزنی‌های انجام‌شده با بنیاد مسکن به‌دنبال ارائه تسهیلاتی برای تأمین مسکن افرادی هستیم که قصد بازگشت به روستا دارند.»

مدنی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره اینکه مهاجرت معکوس به روستاها آیا عمدتاً در سه استان شمالی و پرآب کشور بوده یا در روستاهای مختلف پراکنده است، گفت:

بازگشت به روستاها را در مناطق مختلف کشور شاهد هستیم.

دبیر شورای‌ عالی جهاد سازندگی افزود: «به‌خلاف تصوری که وجود دارد بسیاری از روستاییان در مناطق کم‌آب به مشاغل غیرکشاورزی از جمله صنایع دستی مشغول هستند و درآمدهای خوبی نیز در این محل به دست می‌آورند و اقتصاد روستا به آب وابسته نیست.»

وی اضافه کرد:

در 25 هزار روستای زنجیره ارزش ایجاد شده است و روستاهای مختلفی در کشور وجود دارند که بیکار ندارند، یا روستایی IT، معدنی و گلخانه‌ای داریم و معیشت افراد از طرق مختلفی تأمین می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ پرداخت وام 500 میلیونی بازگشت به روستا چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر