;
coinex

مهندسان موفق به ابداع کاتتر رباتیکی شده‌اند که می‌تواند قلب را جراحی کند

به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، گروهی از پزشکان و مهندسان دانشگاه بوستون یک کاتتر رباتیک با قابلیت‌های تغییر شکل را ابداع کرده‌اند. این نوآوری قادر است شیوه عملکرد جراحان در محیط حساس و دینامیک قلب را به‌طور کامل متحول کند.
این تحقیق که در فصلنامه علمی ادونسز ژورنال منتشر شده، نشان می دهد که ربات‌ها قادرند بافت های پیچیده حیوانی را کاوش کنند و در فرایندهای جراحی کمک کنند. این پیشرفت ها می توانند ایمنی و کارآمدی جراحی های قلب را ارتقا دهند و آنها را کم تهاجمی تر کنند. در حال حاضر ، اغلب جراحی های قلب در آمریکا انجام می شوند و این باعث می شود که برای برخی بیماران پر خطر انجام آنها غیر ممکن باشد.

بیشتر بخوانید: دانشمندان با کمک اشعه فرابنفش قطعات DNA را تبدیل به نانو ربات کردند

روش‌های کمتر تهاجمی مانند استفاده از کاتترها برای دسترسی به قلب و عروق بدن وجود دارد. اما این روش، چالش‌هایی مانند اندازه‌ی بزرگ کاتتر و لغزش دست جراح را به دنبال دارد که دسترسی به بافت قلب را مشکل می‌کند. پیدا کردن راه حلی که انعطاف‌پذیر، قابل تنظیم، هم بزرگ و هم کوچک باشد به نظر مشکل می‌آید. این تحقیقات توسط تواسو رانزانی و تیمش انجام شده که منجر به ابداع یک کاتتر رباتیک با ویژگی‌های منحصر به فرد شده است که برای هر مرحله از فرایند جراحی مناسب خواهد بود.

نوک کاتتر مذکور بسیار باریک بوده و با فشار هوا عمل می‌کند و با انعطاف‌پذیری بالایی که دارد به خوبی در رگ‌ها سر خورده و حرکت می‌کند. اما وقتی به قلب می‌رسد، برای افزایش ثبات متورم می‌شود. یک حلقه‌ی انبساط‌پذیر نیز ثبات بیشتری ارائه می‌کند و کاتتر را با فشردن به سمت دیواره‌های رگ در مکان خود ثابت می‌نگهدارد.

قابلیت‌های دوگانه کاتتر و حلقه در ابزار رباتیک این امکان می‌دهد که بدون ترکیدگی، به بافت قلب ورود کند و به جراحان اجازه دهد تا فرایندهای حساس را با کنترل و دقت مورد نظر انجام دهند. پژوهشگران توانایی‌های کاتتر رباتیک را با تشریح واقعی و آزمایش‌های شبیه‌سازی شده روی قلب یک خوک نشان دادند.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی جراحی قلب توسط کاتتر رباتیک با قابلیت‌های تغییر شکل دهنده چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر