;
coinex

دانشمندان با کمک اشعه فرابنفش قطعات DNA را تبدیل به نانو ربات کردند

محققان از ساخت نانوربات‌هایی خبر می‌دهند که قطعات DNA را به هم وصل می‌کند و نانو ماشین‌های جدید می‌سازند.

پیش از این نانوربات‌های ساخته شده بودند که می‌توانستند فقط اشکال دو بعدی را به هم متصل کنند. اما به تازگی محققین از ساخت نانوربات‌هایی خبر دادند که می‌تواند قطعات DNA را با استفاده از اشعه فرابنفش به یکدیگر متصل کنند.

بیشتر بخوانید: اولین مزرعه عمودی جهان که با هوش مصنوعی و ربات‌ها کنترل می‌شود رونمایی شد

این نانو ربات‌ها با 4 شاخه دی ان ای و عرض 100 نانومتر می‌توانند با کمک اشعه فرابنفش جوش بخورند و تعداد بی نهایت از خود را تکثیر کنند.

گروهی از محققان انستیتو نینگبو سیکسی مهندسی بیو مکانیک در دانشگاه نیویورک و آکادمی علوم چینبر این باورند که عملکرد این نانوربات‌ها بسیار پیشرفته‌تر از نانوربات‌های ساخته شده قبلی است و حتی توانایی این را دارند که به کمک تا کردن و موقعیت‌یابی دقیق چند محوری به دسترسی به بعد سوم و درجات آزادی بیشتر دسترسی یابند.

این نانوربات‌ها که از هزاران قطعه کنار هم قرار داده شده تشکیل می‌شوند، به اندازه یک موی انسان قطر دارند و توسط عواملی مانند دما و اشعه فرابنفش از بیرون کنترل می‌شوند.

نانوربات‌های معمولی‌تر برای ساخت آنزیم‌ها، تولید دارو و دیگر مواد شیمیایی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند اما با توجه به توانایی تکثیر بی‌نهایت این نانوربات‌های جدید بر اساس گفته محققان ماشین‌ها می‌توانند کل ساختار سه بعدی وقابلیت‌های آن را تکرار کنند.

به هرحال این نانوربات‌های پیوند دهنده برای انجام کار خود نیازمند اشعه فرابنفش هستند.

بیشتر بخوانید: 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر