او ام پی فینکس

3G (نسل سوم شبکه تلفن همراه)

شبکه ارتباطی موبایل ۳G بیشتر بر مبنای سرویس جهانی تلفن همراه (UMTS) است تا تکنولوژی ها و استانداردهای قبلی آن مثل GSM، GPRS یا EDGE.

مستر بلیط

تکنولوژی ۳G در واقع خیلی قدیمی تر از آن چیزی است که مردم تصور می کنند. اولین رونمایی تجاری از نسل سوم شبکه تلفن همراه در اکتبر سال ۲۰۰۱ میلادی در ژاپن و پس از آن در دسامبر همان سال در نروژ صورت گرفت. پس از آن اکثر نقاط اروپا و جنوب شرقی آسیا تا اوایل سال ۲۰۰۲ میلادی به این تکنولوژی ارتباطات موبایلی مجهز شدند.

اولین شبکه ارتباطی ۳G در ایالات متحده نیز در ماه جولای سال ۲۰۰۲ میلادی و توسط اپراتور موبایل ورایزون مورد استفاده قرار گرفت.

این شبکه ارتباطی تلفن همراه، اولین شبکه ای است که به اندازه کافی سرعت داشت تا کاربران بتوانند آنگونه که امروزه می شناسیم از طریق تلفن همراه خود در فضای اینترنت و وب به جستجو بپردازند و از آن استفاده کنند.

سرعت تبادل داده در شبکه ارتباطی ۳G به ۳۸۴ کیلوبیت بر ثانیه می رسید و این سرعت به مقداری بود که کاربران بتوانند به استریم موسیقی پرداخته و یا حتی به مشاهده برخی از ویدیوها بپردازند.

به نظر می رسد به دلیل استفاده بسیار گسترده از آن و همچنین توسعه گوشی های هوشمند، این شبکه تبدیل به شناخته ترین شبکه ارتباطی تلفن همراه شده است. کاربران امروزی می توانند ردپای تکنولوژی ۳G را در همه چیز از تلفن های صوتی بدون سیم گرفته تا تلویزیون های موبایلی پیدا کنند.

همچنین بخوانید:

جستجو براساس حروف الفبا