coinex
OMPFinex

حذف برآمدگی دوربین در گوشی های هوشمند با لنز نازک کاغذی جدید

حذف برآمدگی دوربین با لنز نازک کاغذی جدید تولید شده توسط تیمی از محققان دانشگاه یوتا، به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

حذف برآمدگی دوربین، در گوشی های هوشمند با لنز نازک کاغذی جدید تولید شده توسط تیمی از محققان دانشگاه یوتا، به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

ممکن است برای بسیاری از صاحبان دستگاه های اندرویدی یکی از اولویت ها در انتخاب گوشی هوشمند وجود دوربین تخت در آن باشد، در حالی که افراد دیگر اهمیت خاصی به این موضوع نمی دهند. اگر شما از دیدن مقاله های طراحی خاص در گوشی های هوشمند، از جمله در سری اکسپریا زد سونی و بلو وایو ایر لذت می برید، به احتمال زیاد از شنیدن اینکه گوشی های هوشمند بعدی ممکن است با حذف برآمدگی دوربین ، همراه باشند، خوشحال خواهید شد. تیمی در دانشگاه یوتا با راهنمایی استاد مهندسی برق و کامپیوتری به نام راجش منون، روشی توسعه داده اند که شامل یک لنز تخت و نازک است که می تواند به همان شیوه لنز ضخیم تر شکست نور داشته باشد. هدایت نور به یک نقطه یکی از اساسی ترین اجزای ایجاد یک تصویر است، حال این تکنولوژی می تواند راه خود را در قالب لنز فوق العاده نازک به دوربین پیدا کند. در جهان گوشی های هوشمند، این امر منجر به کاهش و یا حذف برآمدگی دوربین خواهد شد.

پنگ وانگ و نبیل مهما، دو نفر از دانش آموزان منون، همراه با این استاد به توسعه نمونه ی اولیه ای از این لنز پرداخته اند و مقاله ای در این خصوص تحت عنوان” Chromatic-Aberration-Corrected Diffractive Lenses for Ultra-Broadband Focusing ” در تاریخ 12 فوریه در Scientific Reports منتشر کرده اند. به جای شکست نور قدیمی، یک تکنیک شکسن نور خاص توسط لنز های منحنی بکار می رود، در واقع این لنز جدید، از یک تکنیک به نام دیفرکشن استفاده می کند. در تکنیک دیفرکشن، لنزها شامل ساختار میکروسکوپیک می شوند که می تواند نور را در مسیر همان خم با استفاده از تغییرات فضایی بسیار کمتر، قرار دهد.

لنزهایی که از این طراحی استفاده می کنند و ممکن است تقریبا با هر نوع ماده ی شفافی مانند شیشه یا پلاستیک ساخته شده باشند، پس از این امکان را بوجود می آورند که موارد خوبی در رابطه با طراحی و تولید دیده شود. با توجه به گفته ی منون، “به جای اینکه لنزها انحنا داشته باشند، می توانند بسیار مسطح باشند بنابراین ممکن است فرصت های طراحی کاملا جدیدی برای سیستم های تصویربرداری مانند آنهایی که در تلفن همراه هستند، ایجاد نماید.” اساسا، این بدان معنی است که در صورت استفاده از آنها ممکن است شاهد حذف برآمدگی دوربین باشیم. در اغلب موارد، انحنای دوربین نیاز به فضای زیادی دارد و از این رو باید تا حدودی ضخیم باشد. با توجه به عملی شدن این فن آوری، می توان آن را یک موفقیت بزرگ در طراحی به حساب آورد که منجر به حذف برآمدگی دوربین شده و به عنوان یک طرح کانسپتی منحصر به فرد برای گوشی های با قابلیت عکاسی رده بالا، طرح هدفمندی خواهد شد.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: androidheadlines


عصر تکنولوژی، تکرا

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر