همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

مصرف سیگار منجر به جهش ژنی می شود!

مصرف سیگار منجر به جهش ژنی می شود

بدیهی است که سیگار برای سلامتی مضر است. تیم تحقیقاتی از مؤسسه ولکام تراست سانگر و آزمایشگاه ملی لس آلاموس در تحقیقات جدید خود، از دیگر اثرات مخرب این مواد سمی پرده برداشته اند. مطالعه ای که به تازگی منتشر شده، نشان می دهد، افراد سیگاری (افرادی که روزانه یک پاکت سیگار مصرف می کنند) به طور معمول، 333 جهش در سلول های DNA را تجربه می کنند، و حدود نیمی از این جهش ها در ریه ها رخ می دهد.

دیگر نواحی که در آن جهش اتفاق می افتد، عبارتند از: حنجره، حلق، دهان، مثانه و کبد. بسیاری از این جهش های ژنی بی ضرر هستند؛ اما با این حال، مصرف مداوم سیگار و آسیب های ژنی، در نهایت منجر سرطان می شوند.

این تیم تحقیقاتی از ابرکامپیوتر برای مقایسه توالی ژنی بیماران مبتلا به سرطان (افرادی سیگاری و غیر سیگاری) بهره بردند. این محققان دریافتند، تغییرات ژنی (تغییر نوکلئوتیدی DNA از سیتوزین به آدنین) به طور کلی در افراد سیگاری شایع تر، خصوصا افراد مبتلا به سرطان ریه و حنجره شایع تر است.

این مطالعه توضیح کاملی از نحوه ایجاد سلول های سرطانی (و یا عوامل دخیل در انواع دیگر سرطان) فراهم نکرد، اما پیچیدگی های فرآیند سرطان را به خوبی نشان می دهد. این مطالعه همچنین می تواند، به توضیح چگونگی ایحاد سرطان حتی در نواحی که تماس مستقیمی با دود ندارد، مانند مثانه، کمک کند. مصرف سیگار عواقب زیادی دارد، مراقب خود باشید!

.

منبع: engadget

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر