فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

بزرگ‌ترین ایستگاه خورشیدی جهان در استرالیا ساخته می‌شود

بزرگ‌ترین مجموعه خورشیدی جهان در استرالیا ساخته می‌شود
ساخت‌وساز مزرعه خورشیدی عظیم در جنوب استرالیا به‌زودی آغاز خواهد شد. این مجموعه باوجود 3.4 میلیون پنل خورشیدی و 1.1 میلیون ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی، در زمان ساخت، به بزرگ‌ترین مجموعه خورشیدی جهان در نوع خود تبدیل خواهد شد.

انتظار می‌رود، پروژه ساخت این مجموعه تا پایان سال به پایان برسد. ظرفیت کلی این مجموعه 330 مگاوات برق خواهد بود، برقی که برای روشن نگه‌داشتن چراغ‌های ده‌ها هزار خانه کافی خواهد بود. همچنین ظرفیت ذخیره‌سازی برق ایستگاه ذخیره‌سازی هم حداقل 100 مگاوات برق خواهد بود.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

جی ویتریل، استاندار ایالت استرالیایی جنوبی، هفته گذشته پس از اعلام ساخت مزرعه خورشیدی به خبرنگاران گفت:”پروژه‌هایی از این نوع پروژه‌های انرژی‌های تجدید پذیر، نشانی از آینده‌اند.”

به گزارش آسوشیتدپرس استرالیا، این نیروگاه برق خورشیدی در ناحیه‌ای به مساحت 4000 مترمربع ساخته می‌شود و هزینه ساخت آن 1 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این نیروگاه پس از ساخت، قادر به وصل کردن330 مگاوات برق به شبکه برق خواهد بود که برای تأمین برق کل ایالت برای بیش از 18 دقیقه و یا 100 مگاوات برق به مدت 1 ساعت کافی خواهد بود و درنهایت می‌تواند از احتمال هر خاموشی برقی در آینده جلوگیری کند.

ایالت استرالیا جنوبی در شش ماه گذشته، با خاموشی‌های برق دست‌به‌گریبان بوده است. خصوصا در اوایل ماه فوریه سال جاری که ‌موج گرمای کشنده که دمای هوا را به بالای 40 درجه سانتی‌گراد رسانده بود. مقامات استرالیایی در پی این خاموشی‌ها دلایل زیادی را موجب بروز این مشکل دانسته‌اند، ازجمله، تقاضای بیش‌ازحد انتظار.

این مجموعه دارای ۳.۴ میلیون پنل خورشیدی و ۱.۱ میلیون باتری ذخیره‌سازی برق خواهد بود و قرار است تا پایان سال در ناحیه ریورلند، استرالیای جنوبی ساخته شود
این مجموعه دارای ۳.۴ میلیون پنل خورشیدی و ۱.۱ میلیون باتری ذخیره‌سازی برق خواهد بود و قرار است تا پایان سال در ناحیه ریورلند، استرالیای جنوبی ساخته شود

 حتی ایلان ماسک اعلام کرده بود، مشکلات برق ایالت استرالیای جنوبی را حل خواهد کرد. کارآفرین و مبتکر مشهور در اظهارنظری جالب گفته بود، اگر نتواند ظرف 100 روز یک ایستگاه ذخیره برق 100 مگاواتی را راه‌اندازی کند، این کارخانه را به‌صورت رایگان در اختیار مقامات ایالت قرار خواهد داد. وی اعلام کرده بود، باتری‌های پاوروال 2 شرکت تسلا مشکلات خاموشی برق ناحیه را در عرض 100 روز حل خواهند کرد.

خوشبختانه ایالت استرالیای جنوبی دارای میزان فراوانی باد و آفتاب است که می‌تواند برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار گیرد. ایالت استرالیایی جنوبی در حال حاضر، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی‌های تجدید پذیر در استرالیا است، اما این منابع انرژی در تمام طول سال در دسترس نیستند.

دیوید گرین شریک لیون گروپ، شرکت سازنده این مجموعه خورشیدی، گفت:”در زمان نیاز، باتری‌های مجموعه با تأمین برق کل ایالت این اطمینان را خواهند داد که دیگر با قطع برق مواجه نخواهیم شد. “

مقامات ایالت استرالیا جنوبی اعلام کرده‌اند، این پروژه جدید یکی از پروژه‌های در دست انجامی است که قرار است تا سال 2020 خروجی انرژی‌های تجدید پذیر را دو برابر کند.

ایستگاه ذخیره برق امکان ذخیره مقادیر بالایی برق که از منابع تجدید پذیر به دست می‌آیند را دارد و اجازه مدیریت برق در خلال ساعات شلوغ را می‌دهد؛ چیزی که می‌تواند درنهایت به حل مشکل خاموشی برق چند ماه اخیر در جنوب شرق استرالیا کمک کند
ایستگاه ذخیره برق امکان ذخیره مقادیر بالایی برق که از منابع تجدید پذیر به دست می‌آیند را دارد و اجازه مدیریت برق در خلال ساعات شلوغ را می‌دهد؛ چیزی که می‌تواند درنهایت به حل مشکل خاموشی برق چند ماه اخیر در جنوب شرق استرالیا کمک کند

گرین می‌گوید:”ترکیبی از انرژی خورشیدی و باتری، به‌طور قابل‌توجهی ظرفیت موجود در بازار ایالت استرالیای جنوبی را افزایش خواهد داد. هم‌اکنون نیاز غیرقابل‌اجتنابی برای مجموعه‌های خورشیدی مقیاس بزرگ به همراه ایستگاه ذخیره‌سازی، به‌عنوان بخشی از هرگونه حرکت به‌سوی دی کربونیزه کردن (کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها) وجود دارد.”

به نظر می‌رسد، اکنون‌که انرژی خورشیدی در سراسر جهان در حال ارزان‌تر شدن است، بهترین زمان ممکن برای شروع ذخیره‌سازی این انرژی طبیعی رایگان و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی باشد.

.

منبع: sciencealert

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر