کشف نخستین نمونه زنده کرم کشتی در فلیپین

کشف نخستین نمونه زنده کرم کشتی در فلیپین

نخستین نمونه زنده یک صدف باستانی موسوم به «کرم کشتی» در تالابی در فلیپین کشف شد. دانشمندان پیش از این تنها به وسیله پوسته این جاندار از وجود آن آگاه بودند. این کرم کشتی غول پیکر گونه ای نرم تن دو کفه ای محسوب می شود و پوسته ای شبیه به یک چوب بیسبال از خود به جای می گذارد.

اگرچه دانشمندان قرن هاست از وجود این جاندار مرموز آگاهند، اما تا پیش از این موفق به یافتن نمونه زنده ای از آن نبوده اند. اما آنها پس از تماشای مستندی که پخت شدن و خورده شدن این کرم کشتی را توسط بومیان نشان می داد، سرنخ هایی از این نرم تن دو کفه ای بدست آوردند. محققان در این محل (به دلایل امنیتی محل دقیق این ناحیه اعلام نشده) قادر به کشف پنج نمونه از این جاندار بودند.

دن دیستل، محققی از مرکز علوم دریایی دانشگاه نورث ایسترن و یکی از محققان تیم تحقیقاتی که موفق به کشف این کرم کشتی غول پیکر در فلیپین شده، می گوید، رنگ تیره کرم کشتی در ابتدا برای آنها تعجب بر انگیز بوده است، چرا که بیشتر نرم تنان دوکفه ای دارای رنگ های مایل به خاکستری، قهوه ای مایل به زرد، صورتی و قهوه ای هستند.

محققان همچنین نرم تن کشف شده را پر گوشت تر و عضلانی تر از دو کفه هایی که پیش از این مشاهده شده، می دانند. کرم کشتی غول پیکر کشف شده در فلیپین، طویل ترین نرم تن دو کفه ای جهان (با طول 1.55 سانتی متر طول و 6 سانتی متر قطر) و تنها گونه موجود از جنس خود است.

کشف نخستین نمونه زنده کرم کشتی در فلیپین

در حالی که دیگر گونه های کرم کشتی در تخته های شناور در آب زندگی و از آن تغذیه می کنند، کرم کشتی غول پیکر کشف شده که در واقع یک صدف محسوب می شود، در محیطی غنی از مواد آلی و در پوسته ای از جنس کربنات کلیسم زندگی می کنند.

این جاندار به جای تغذیه از باکتری های موجود در آبشش با این باکتری همزیستی دارد؛ چراکه باکتری فوق قادر به تجزیه سولفید هیدروژن موجود در گل و لای است. چیزی که به زیستگاه یا همان پوسته کلسیمی کرم کشتی، بویی مشابه تخم مرغ گندیده می دهد.

دیستل می گوید، بدن این کرم کشتی غول پیکر از طریق تکامل کشیده و بلند شده است، بنابراین؛ دیگر نمی توان آن را در بین نرم تنان دو کفه ای جا داد.

.

منبع: abs-cbnارسال نظر