بررسی و مشخصات فنی مزدا ۳ نسل سوم مدل ۲۰۱۷ میلادی

مزدا 3 نسل سوم مدل سال 2017 میلادی

در صنعت خودرو جهان کمتر نمونه‌ای یافت می‌شود که علاوه بر ظاهر جذاب، توانایی‌های دینامیکی بالا و امکانات رفاهی و کمکی متنوع، از قیمت مناسبی نیز برخوردار باشد. مزدا ۳ از ابتدای معرفی به بازار در سال ۲۰۰۳ میلادی توانست در رده این خودروها قرار گرفته و توجه منتقدان را به خود جلب نماید.

مزدا ۳ خودرویی است در کلاس بدنه خودروهای کوچک شهری که در دو گونه سدان (Sedan) و هاچ بک (Hatchback) تولید می شود. از این خودرو تا به حال سه نسل مختلف طراخی و به بازارهای جهانی ارائه شده که همگی در رده خودروهای موفق و پر فروش قرار گرفتند. این خودرو در بازار ژاپن با نام مزدا الکسا (Mazda Alexa) نیز شناخته می‌شود.

مزدا ۳ نسل اول

اولین نسل مزدا ۳ در سال ۲۰۰۳ میلادی به بازارها جهانی به عنوان جایگزینی برای خودروی مزدا ۳۲۳ معرفی شد. این خودرو با توجه به توانایی‌های دینامیکی نسبتا بالا، رانندگی و فرمان پذیری مناسب و کابین مجهز به نسبت زمان خود، به سرعت مورد توجه مشتریان قرار گرفت. این خودرو بر اساس پلتفرم C1 شرکت فورد (Ford) و مشابه خودروهایی مانند فورد فوکاس (Ford Focus) و ولوو S40 ساخته شده بود.

پیشرانه‌های موجود برای مزدا ۳ نسل اول شامل نمونه‌های چهار سیلندر ۱.۴ لیتری، ۱.۵ لیتری، ۱.۶ لیتری، ۲.۰ لیتری و ۲.۳ لیتری بود که همگی توانایی تولید نیروی مناسب و کافی را برای این خودرو داشتند. این نسل از مزدا ۳ توانست به عنوان جایگزین مزدا ۳۲۳ به بازارهای داخلی ایران نیز راه پیدا کرده و همانند سایر بازارهای هدف، به خودرویی محبوب برای نسل جوان و میانسالان تبدیل شود.

در سال ۲۰۰۷ میلادی شرکت مزدا با ایجاد تغییراتی در نمای ظاهری و طراحی خارجی، این خودرو را مورد به روز رسانی قرار داد و نمونه جدیدی از آن را به بازارهای جهانی ارائه نمود. این نسل از مزدا ۳ نیز موفق به ورود به بازار بسته خودروی ایران شد و توانست موفقیت‌های نمونه قبلی را تکرار نماید. نسل اول مزدا ۳ تا سال ۲۰۰۸ میلادی در خط تولید شرکت ژاپنی مزدا قرار داشت.

مزدا ۳ نسل دوم

در پی موفقیت نسل اول مزدا ۳ ، نسل دوم این خودرو نیز در سال ۲۰۰۸ میلادی وارد بازار خودروهای سدان و هاچ بک جهان شد. این خودرو نیز بر پایه پلتفرم نمونه به روز شده C1 شرکت فورد ساخته شد و با استفاده از موتورهای چهار سیلندر ۱.۶ لیتری، ۲.۰ لیتری . ۲.۵ لیتری عملکرد فنی مناسبی را نیز از خود به نمایش گذاشت. این خودرو نیز مانند نسل قبلی در دو گونه سدان ۵ در و هاچ بک تولید می‌شد. مزدا ۳ نسل دوم نیز موفق به ورود به بازار خودروی ایران شد و موفق به تکرار تجربیات موفق نسل قبلی گردید. این خودرو تا سال ۲۰۱۳ در خط تولید شرکت مزدا قرار داشت.

مزدا ۳ نسل سوم

نسل سوم مزدا ۳ در سال ۲۰۱۴ میلادی وارد بازارها جهانی شد. این خودرو بر اساس برنامه جدید طراحی شرکت مزدا با نام KODO طراحی شده بود و از فرم طراحی یکسانی با دو خودروی مزدا CX-5 و Mazda6 سود می‌برد. این نسل از مزدا ۳ نیز حضوری موفق در بازار را تجربه نمود و تا به امروز در خط تولید این شرکت قرار دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی و معرفی مشخصات مدل ۲۰۱۷ این خودرو بپردازیم.

 

مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

مزدا ۳ نسل سوم خودرویی است که توانسته قابلیت‌های فنی بالا، ظاهر اسپرت و جذاب و قیمت مناسب را در یک نمونه خودروی شهری کوچک گرد آورد. پیشرانه پایه این خودرو یک نمونه ۲.۰ لیتری چهارسیند با قدرت ۱۵۵ اسب بخار بوده و قابلیت تجهیز به یک نمونه پر قدرت چهار سیلندر ۲.۵ لیتری با قدرت ۱۸۴ اسب بخار را نیز دارد. امکانات متنوعی نیز در کابین این خودرو تعبیه شده که مزدا ۳ نسل سوم را به خودرویی مدرن و به روز تبدیل نموده است.

ظاهر بخش عقبی و جلویی نیز نسبت به مدل سال ۲۰۱۶ تغییرات اندکی داشته است. غربیلک فرمان با طراحی جدید، محفظه نگهداری اشیا تعبیه شده در در با ابعاد بزرگ‌تر و طراحی جدید عقربه‌های پشت آمپر نمونه‌هایی از این تغییرات هستند. تایرهای موجود برای این خودرو نیز در مدل پایه و استاندارد در سایز ۲۰۵/۶۰/۱۶ و از انواع چهار فصل است.

طول این خودرو نیز برابر با ۴.۵۸۰ میلیمتر، پهنای آن برابر با ۱.۷۹۶ میلیمتر و ارتفاع آن نیز برابر با ۱.۴۵۵ میلیمتر در نمونه‌ سدان بوده و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز ۲.۷۰۰ میلیمتر است. فاصله کف این خودروی ۱.۳ تنی از سطح زمین نیز در حالت عادی برابر با ۱۵۵ میلیمتر است.

نقاط ضعف و قوت

از نقاط قوت مزدا ۳ نسل سوم می‌توان به ظاهر شیک و به روز، عملکرد مناسب پیشرانه، ابزار و ادوات لوکس و مجلل در داخل کابین، قیمت بسیار مناسب در مقابل تجهیزات موجود و مصرف سوخت بسیار خوب اشاره نمود. از نقاط ضعف این خودرو نیز می‌توان به مواردی مانند رانندگی خشک در صورت تجهیز به رینگ‌های ۱۸ اینچی، عملکرد کند سیستم چند رسانه‌ای موجود در کابین و کیفیت پایین مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن و عملکرد نسبتا متوسط پیشرانه ۲.۰ لیتری یاد کرد.

موتور و پیشرانه

همانطور که اشاره شد برای مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۷ دو پیشرانه بنزینی در نظر گرفته شده است. این پیشرانه‌های عبارتند از:

موتور چهار سیلندر ۲.۰ لیتری

این پیشرانه نمونه موجود برای مدل پایه و استاندارد مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۷ است. این موتور به حجم دقیقی ۱.۹۹۸ سی سی توانایی تولید نیرویی معادل ۱۵۵ اسب بخار در دور موتور ۶.۰۰۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز ۲۰۳ نیوتون متر بوده که در دور موتور ۴.۰۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی به صورت استاندارد و یا ۶ سرعته اتوماتیک به صورت سفارشی به چرخ‌های جلویی خودرو (FWD) منتقل می‌گردد. مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۷ با استفاده از این موتور در زمانی معادل ۷.۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت به حداکثر سرعت ۱۳۵ مایل در ساعت (معادل ۲۱۶ کیلومتر در ساعت) خواهد رسید.

مصرف سوخت این خودرو نیز با توجه به جثه و حجم موتور قابل قبول بوده و توانایی طی مسافتی معادل ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی با استفاده از گیربکس ۶ سرعته دستی داشته و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است. مصرف این خودرو با استفاده از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک نیز برابر با ۲۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی با استفاده از گیربکس ۶ سرعته دستی داشته و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با ۳۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است.

موتور چهار سیلندر ۲.۵ لیتری

پیشرانه ۲.۵ لیتری موجود برای مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ یک نمونه  DOHC چهار سیلندر SKYACTIV®-G به حجم دقیق ۲.۴۸۸ سی‌سی بوده که توانایی تولید نیرویی معادل ۱۸۴ اسب بخار در دور موتور ۵.۷۰۰ RPM و مداکثر گشتاور تولیدی ۲۵۰ نیوتون متری را داشته که در دور موتور ۳.۲۵۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد. این موتور توانایی‌های دینامیکی بالایی داشته و مزدا ۳ مدل سال ۲۰۱۷ را در زمانی در حدود ۶.۸ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت به حداکثر سرعت ۱۳۵ مایل در ساعت (معادل ۲۱۶ کیلومتر در ساعت) خواهد رساند.

مصرف سوخت مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ نیز با استفاده از این موتور ۲.۵ لیتری مصرفی معادل ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری و ۳۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی با استفاده از گیربکس ۶ سرعته دستی داشته و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است. مصرف این خودرو با استفاده از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک نیز برابر با ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۳۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی با استفاده از گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک داشته و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با ۳۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است.

تیپ‌های مختلف و امکانات استاندارد و سفارشی

مزدا ۳ نسل جدید در چهار تیپ مختلف به مشتریان ارائه می‌گردد. این چهار تیپ عبارتند از:

 • تیپ Sport
 • تیپ Touring
 • تیپ Touring 2.5
 • تیپ Grand Touring

مزدا ۳ تیپ Sport

این تیپ از مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ ، نمونه پایه و استاندارد این خودرو بوده که با قیمت پایه ۱۸.۹۰۰ ذلار (معادل ۷۱ میلیون تومان) در گونه سدان و ۲۰.۰۰۰ دلار (معادل ۷۵ میلیون تومان) در گونه هاچ بک به فروش می‌رسد. از امکانات موجود در این تیپ که از موتور چهار سیلندر ۲.۰ لیتری نیرو می‌گردد، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آیینه‌های جانبی الکتریکی
 • سیستم ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)
 • رینگ‌های ۱۶ اینچی فولادی
 • چراغ‌های جلویی مجهز به لامپ‌های هالوژن
 • چزاغ روشنایی در روز (Daytime Running Light یا DRL)
 • سیستم صوتی مجهز به ۶ بلندگوی جداگانه
 • دو پورت USB و یک پورت AUX
 • قابلیت اتصال به گوشی های تلفن همراه هوشمند با استفاده از سیستم ارتباطی بدون سیم بلوتوث
 • سیستم چند رسانه‌ای مجهز به صفحه نمایشگر رنگی لمسی ۷ اینچی با قابلیت استفاده از فرامین صوتی
 • سیستم خواندن پیام‌های کوتاه (SMS)
 • سیستم تهویه مطبوع نسل قدیم (Air Conditioning)
 • صندلی‌های اسپرت با روکش پارچه

از امکانات ایمنی و کمکی راننده مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی در این تیپ نیز می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • دوربین کمکی دنده عقب
 • ۶ کیسه هوا (۲ عدد سرنشینان جلو ، ۲ عدد جانبی جلو ۲ عدد پردا‌ای جانبی)
 • سیستم کنترل سرعت خودرو (Cruise Control)
 • سیستم نمایش میزان فشار باد تایرهای خودرو (TPMS)
 • کمربندهای ایمنی‌ای سه نقطه‌ای بای تمامی صندلی‌ها
 • سیستم کنترل کشش (Traction Control)
 • سیستم کنترل پایداری (Stability Control)
 • دوربین کمکی دنده عقب

این تیپ از مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی تنها با موتور چهار سیلندر ۲.۰ لیتری به فروش می‌رسد.

تیپ Touring

تیپ Touring مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی از موتور ۲.۰ لیتری ۴ سیلندر نیرو گرفته و با قیمت پایه ۲۰.۵۰۰ دلار (معادل ۶۷.۸ میلیون تومان) در گونه سدان و ۲۳.۰۰۰ دلار (معادل ۸۶ میلیون تومان) در مدل هاچ بک به فروش می رسد، علاوه بر امکانات موجود در تیپ Sport ، موارد زیر نیز به این خودرو اضافه شده اند:

 • رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی
 • چراغ‌های جلویی اتوماتیک
 • برف پاک کن‌های جلویی اتوماتیک حساس به بارش باران
 • صندلی‌های اسپرت با روکش چرم
 • سیستم صوتی حرفه‌ای ساخت شرکت Bose با ۹ بلندگوی جداگانه
 • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه نسل جدید (Dual Zone Climate Control)
 • زیر دستی مرکزی با محل نگهداری لیوان برای صندلی‌های ردیف دوم
 • سیستم کمکی ترمز هوشمند برای مسیرهای داخل شهری
 • آیینه‌های جانبی مجهز به گرمکن
 • سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)
 • سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)

تیپ Touring 2.5

این تیپ از مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی امکاناتی مشابه تیپ Touring داشته و تنها تفاوت آن، استفاده از پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری پرقدرت بوده و تنها در گونه هاچ بک به مشتریان عرضه می‌گردد. تیپ Touring 2.5 مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی با قیمت پایه ۲۳.۲۰۰ دلار (معادل ۸۷ میلیون تومان) به فروش می‌رسد.

تیپ Grand Touring

این تیپ مجهز ترین نمونه مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ به حساب می‌آید. این تیپ با قیمتی برابر با ۲۳.۲۰۰ دلار (معادل ۸۷ میلیون تومان) در گونه سدان و ۲۴.۵۰۰ دلار (معادل ۹۱.۸ میلیون تومان) در گونه هاچ بک به مشتریان ارائه می‌گردد. تیپ Grand Touring تنها با موتور ۴ سیلندر ۲.۵ لیتری به فروش می‌رسد. از امکانات موجود در مزدا ۳ تیپ Grand Touring می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • غربیلک فرمان با روکش چرم
 • دسته دنده با روکش چرم
 • چراغ‌های مه شکن با استفاده از لامپ‌های LED
 • باله عقب همرنگ بدنه

امکانات و تجهیزات سفارشی

مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی خودرویی به روز و مدرن بوده و قابلیت تجهیز به لیست متنوعی از سیستم‌ها و امکانات را به صورت سفارشی (آپشن) دارد. موارد زیر به صورت انتخابی و سفارشی قابل نصب بر روی این خودرو هستند:

 • سیستم بازیابی نیروی ترمز (i-ELOOP)
 • سیستم ناوبری ماهواره‌ای (Navigation)
 • چراغ‌های جلویی مجهز به لامپ‌های LED
 • سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)
 • کنترل هوشمند نوربالای چراغ‌های جلویی
 • غربیلک فرمان مجهز به گرم‌کن
 • سیستم هشدار خروج از خطوط جاده (Lane Departure Alert)
 • سیستم حفظ حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist)
 • سیستم هشدار برخورد با موانع در جلو (Forward Collision Warning)
 • سیستم نمایش اطلاعات خودرو در بخش جلویی شیشه راننده

ایمنی

مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ با استفاده از سیستم‌های کمکی و ایمنی که اشاره شد خودروی ایمنی به حساب آمده و توانسته در آزمون‌های NHTSA (سازمان امنیت بزرگ‌ راه های آمریکا) پنج ستاره را در هنگام بروز تصادفات رانندگی کسب نماید. این خودرو در ارزیابی‌های موسسه غیر دولتی IIHS نیز موفق به کسب عنوان Top Safety Pick شده است.

رقبا در بازارهای جهانی

از رقبای مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی در این کلاس بدنه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هوندا سیویک (Honda Civic) با قیمت پایه ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۷۳ میلیون تومان)
 • فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf) با قیمت پایه ۲۱.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹ میلیون تومان)
 • شورولت کروز (Chevrolet Cruze) با قیمت پایه ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۶۷.۵ میلیون تومان)
 • هیوندای النترا (Hyundai Elantra) با قیمت پایه ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۶۵.۵ میلیون تومان)
 • فورد فوکاس با قیمت پایه ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۶۵.۵ میلیون تومان)
 • کیا سراتو یا فورته (Kia Cerato – Forte) با قیمت پایه ۱۷.۵۰۰ دلار (معادل ۶۵.۵ میلیون تومان)
 • هیوندای ولاستر (Hyundai Veloster) با قیمت پایه ۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۷۱ میلیون تومان)
 • میتسوبیشی لنسر (Mitsubishi Lancer) با قیمت پایه ۱۸.۵۰۰ دلار (معادل ۶۹ میلیون تومان)
 • تویوتا کورولا (Toyota Corolla) با قیمت پایه ۱۹.۵۰۰ دلار (معادل ۷۳ میلیون تومان)

مزدا ۳ در ایران

محصولات شرکت مزدا در ایران توسط گروه بهمن به مشتریان عرضه می‌گردد. در حال حاضر این شرکت در حال تولید و فروش نسل قبلی مزدا ۳ با قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان است. به نظر نمی‌رسد که این مدل از مزدا ۳ که قریب به ۳ سال از حضور آن در بازارهای جهانی گذشته در لیست محصولات این شرکت قرار گیرد. اما در صورت عرضه این خودرو بر چسب قیمتی در حدود ۱۴۰ میلیون تومان را بر روی خود خواهد داشت که رقمی بسیار فراتر از ارزش این خودرو است.

 

مزدا ۳ نسل سوم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی در یک نگاه

مزدا ۳ نسل سوم ۲.۰ لیتری ۲.۵ لیتری
حجم موتور (سی‌سی) ۱.۹۹۸ ۱.۱۴۹
تعداد سیلندر ۴ ۴
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۵۵ ۷۳
گشتاور (نیوتون متر) ۲۰۳ ۱۰۷
مصرف بنزین (شهر)
مصرف بنزین (بزرگراه)
مصرف بنزین (ترکیبی)
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۷.۹ ۶.۸
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۲۱۶ ۲۱۶
قیمت پایه (میلیون تومان) ۷۱ ۸۷
قیمت در بازار ایران (میلیون تومان) ۱۴۰ (تخمینی) ۱۶۰ (تخمینی)

منبع : تکرا

تصاویر : Netcarshowارسال نظر