بدافزارهای سیستم عامل مک در حال افزایش است

بدافزارهای سیستم عامل مک در حال افزایش است

مدت ها این گونه فکر می شد که طبیعت بنیادین متفاوت سیستم عامل مک او اس آن را از وجود طیف گسترده ای از بدافزارهایی که بلای جان کامپیوترهای شخصی ویندوزی شده اند، حفظ می کند.

اما با این وجود شرکت مک آفی (McAfee) گزارش می دهد که از چند سال گذشته تا به امروز تعداد بدافزارهای موجود برای مک رشد فزاینده ای داشته است.

گزارش مخاطرات مک آفی در ماه ژوئن ۲۰۱۷ نشان می دهدد که بدافزارهای سیستم عامل مک رو به افزایش است. در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۵۰ هزار بدافزار برای سیستم عامل مک شناخته شده است و در مجموع تعداد بدافزارهای موجود برای مک از مرز ۷۰۰ هزار بدافزار عبور کرده است.

نموداری که با این گزارش همراه شده رشد افزایشی این بدافزارها در سال های اخیر را به خوبی نشان می دهد. تا سه ماهه چهارم ۲۰۱۵ میلادی، مجموع بدافزارهای برای سیستم های مک به ۱۰۰ هزار می رسید و پس از آن در سه ماهه مشابه سال ۲۰۱۶ این تعداد به ۵۰۰ هزار واحد افزایش یافت.

نموداری که با این گزارش همراه شده رشد افزایشی این بدافزارها در سال های اخیر را به خوبی نشان می دهد. تا سه ماهه چهارم 2015 میلادی، مجموع بدافزارهای برای سیستم های مک به 100 هزار می رسید و پس از آن در سه ماهه مشابه سال 2016 این تعداد به 500 هزار واحد افزایش یافت.
نمودار منتشر شده توسط مک آفی، تعداد رو به افزایش بدافزارهای موجود برای سیستم عامل مک او اس را نشان می دهد.

پیش‌تر این تصور غلط وجود داشت که مک ها در برابر ویروس و یا بدافزار از ایمنی بالایی برخوردارند که هر چه بیشتر می گذرد، این تصور غلط در حال برچیده شدن بوده و بنابراین شاهد چنین افزایش چشم گیری هستیم. تنها نکته ای که پیش‌تر به آن توجه نمی شد این است که سیستم عامل مک به دلیل ماهیت متفاوت آن، در برابر ویروس ها و بدافزارهای رایج مقاوم است.

اما یکی از اصلی ترین نکاتی که بدافزارهای موجود برای سیستم عامل مک در حال افزایش است، پیچیده تر شدن این بدافزارها در چند سال اخیر است. حتی مدیران بازاریابی اپل نیز دیگر ادعا نمی کنند که سیستم عامل مک او اس به طور تمام و کمال در برابر این نوع از ویروس ها و بدافزارها مصون است.

گزارش مک آفی نشان می دهد که این افزایش بدافزارها در مک می توانند خود را در قالب ابزارهای تبلیغاتی مزاحم نیز بروز دهند. تبلیغات مخرب می توانند از طریق وب سایت های آسیب دیده و یا مشکوک که برای چنین اهدافی به وجود آمده اند، به سیستم میزبان نفوذ کنند.

هرچند لازم به ذکر است که هنوز این وضعیت در مقابل تعداد بدافزارهای موجود برای سیستم عامل ویندوز بهتر است. مک آفی در همین مدت زمان مشابه، تعداد بدافزارهای موجود برای ویندوز را نزدیک به ۷۰۰ میلیون تخمین می زند که به راحتی می توان متوجه اختلاف بسیار فاحش آن نسبت به ۷۰۰ هزار بدافزار سیستم عامل مک شد.

منبع: ubergizmoارسال نظر