میتوانید وارد حساب کاربری خود شوید

تصویر نجومی روز ناسا ۸ تیر ۹۶: همزیستی ستاره آر-دلو

دسته بندی: تصاویر , نجوم
 • تصویر نجومی روز ناسا 8 تیر 96: همزیستی ستاره آر-دلو

  ستاره متغیر آر-دَلو (R Aquarii) که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است، در حقیقت یک سیستم ستاره‌ای دوتایی جذاب است؛ این سیستم متشکل از دو ستاره نزدیک به هم بوده که با یکدیگر همزیستی دارند.

  این سیستم ستاره ای دوتایی که حدودا ۷۱۰ سال نوری با ما فاصله دارد، متشکل از یک ستاره غول پیکر سرخ خنک و یک ستاره کوتوله سفید داغ و چگال است که در یک مدار متقابل، حول یک مرکز با جرم مشترک در حال چرخشند.

  نور مرئی قابل مشاهده از این سیستم ستاره ای دوتایی متغیر، عمدتا نور متصاعد شده از ستاره غول سرخ بوده و به صورت طولانی مدت و از نوع میرا (Mira) است. اما ماده موجود در حول ستاره غول سرخ خنک به واسطه‌ی گرانش به سطح ستاره کوچکتر و چگال‌تر کوتوله سفید کشیده شده و در نهایت منجر به انفجار هسته ای و پخش شدن ماده در فضا می شود.

  داده های عکس نوری در بخش قرمز رنگ نشان می دهد، حلقه در حال انبساط بقایای این انفجار را نشان می دهد که همچنان نیز در حال گسترش است؛ این حلقه در اوایل دهه ۱۷۷۰ میلادی برای اولین بار رویت شد.

  تکامل رویدادهای پرانرژی نامفهوم و مبهمی که منجر به انتشار انرژی های زیادی در سیستم ستاره‌ای دوتایی آر-دلو شده‌اند، از سال ۲۰۰۰ و با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی چاندرا (رصدخانه پرتو ایکس چاندرا) که در ۲۳ جولای ۱۹۹۲ در مدار خود قرار گرفت (با رنگ آبی) به ثبت رسیده اند.

  میدان دید ترکیب شده در این تصویر، با همان تقریب محاسبه‌ی فاصله سیستم ستاره ای آر-دلو با زمین، حدودا کمتر از یک سال نوری است.

  تصویر نجومی روز ناسا 8 تیر 96 (29 ژوئن 2017)، همزیستی ستاره آر-دلو را نشان می دهد.

  تصویر نجومی روز ناسا ۸ تیر ۹۶ (۲۹ ژوئن ۲۰۱۷)، همزیستی ستاره آر-دلو را نشان می دهد.

  اخبار نجوم را با تکرا دنبال کنید.

  منبع: nasa

  مطالب مشابه


  مطالب پیشنهادی از سراسر وب

  نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.