میتوانید وارد حساب کاربری خود شوید

تصویر نجومی روز ناسا ۹ تیر ۹۶: NGC 7814، کهکشان کلاه مکزیکی کوچک در صورت فلکی اسب بالدار

دسته بندی: تصاویر , نجوم
 • تصویر نجومی روز ناسا 9 تیر 96: NGC 7814، کهکشان کلاه مکزیکی کوچک در صورت فلکی اسب بالدار

  تلسکوپ خود را به سمت صورت فلکی بلند پرواز اسب بالدار (Pegasus) بچرخانید. اکنون شما می توانید شاهد چنین گستره ای از ستاره های کهکشان راه شیری و کهکشان های دوردست باشید.

  این میدان دید وسیع و زیبا از کهکشان NGC 7814 اغلب توسط ماه کامل پوشیده می شود. این کهکشان به دلیل شباهتش با کهکشان روشن تر و معروف تر M104 یا کهکشان کلاه مکزیکی (Sombrero)، با نام کلاه مکزیکی کوچک (Little Sombrero) نیز شناخته می شود.

  هر دو کهکشان کلاه مکزیکی و کلاه مکزیکی کوچک از جمله کهکشان های مارپیچی بوده که از لبه های آن ها به خوبی قابل رویت است. علاوه بر آن، هر دوی آن ها از حلقه نور و هاله های گسترده و همچنین یک برآمدگی مرکزی که از نمای نیمرخ با یک صفحه نازک از خطوط گرد و غبار جدا شده، برخوردارند.

  کهکشان NGC 7814 حدودا ۴۰ میلیون سال نوری با زمین فاصله داشته و از یک سمت به سمت دیگر آن، ۶۰ هزار سال نوری فاصله است. این اندازه تقریبا برابر با اندازه کهکشان شناخته شده تر کلاه مکزیکی (NGC 4594) است و فقط به دلیل فاصله بسیار زیاد آن از زمین است که کوچکتر و ضعیف تر دیده می شود.

  کهکشان های کوتوله بسیار کم نوری نیز در اعماق تصویر کهکشان کلاه مکزیکی کوچک رویت می شوند.

  تصویر نجومی روز ناسا 9 تیر 96 (30 ژوئن 2017)، NGC 7814، کهکشان کلاه مکزیکی کوچک در صورت فلکی اسب بالدار را به نمایش می گذارد.

  تصویر نجومی روز ناسا ۹ تیر ۹۶ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۷)، NGC 7814، کهکشان کلاه مکزیکی کوچک در صورت فلکی اسب بالدار را به نمایش می گذارد.

  تصویر نجومی روز ناسا را با تکرا دنبال کنید.

  منبع: nasa

  مطالب مشابه


  مطالب پیشنهادی از سراسر وب

  نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.