فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ماهواره مصباح به جای فضا به موزه رفت!

ماهواره مصباح به جای فضا به موزه رفت!

رئیس سازمان فضایی ایران از انتقال ماهواره مصباح به موزه فناوری فضایی خبر داد و اعلام کرد با توجه به گذشت زمان طولانی از ساخت این ماهواره، سازمان به این نتیجه رسید که ماهواره مصباح برای پرتاب و بازبینی هزینه‌های زیادی نیاز دارد. از این رو این ماهواره به موزه فناوری فضایی منتقل می‌شود.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

دکتر محسن بهرامی در نشست خبری صبح امروز به منظور امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و سازمان جغرافیایی که در محل سازمان فضایی برگزار شد، با اشاره به آخرین وضعیت ماهواره «مصباح»، تاکید کرد:

بررسی‌های ما نشان داده که از زمان ساخت این ماهواره زمان طولانی گذشته است؛ از این رو پرتاب و بازنگری سیستم‌های این ماهواره بسیار هزینه‌بر است.

بر این اساس تصمیم ما بر آن است که با راه‌اندازی موزه فضایی، این ماهواره به این موزه منتقل خواهد شد.

بهرامی با تاکید بر اینکه این موزه به زودی راه‌اندازی می‌شود، بیان کرد علی‌رغم اینکه ماهواره مصباح از لحاظ فنی و ساخت زیرسیستم‌ها در وضعیت خوبی قرار داشت، ولی به دلیل مشکلاتی که در حوزه بین‌المللی برای این ماهواره ایجاد شد، بازنگری آن هزینه‌بر است.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در حال حاضر پرتاب ماهواره‌های دوستی دانشگاه شریف و پیام دانشگاه امیرکبیر در دستور کار قرار دارد، خاطر نشان کرد که بر این اساس پرتاب ماهواره مصباح در دستور کار نیست.

وی در عین حال اعلام کرد:

انتقال ماهواره مصباح به موزه فناوری یک تصمیم نهایی نیست؛ ولی این تصمیم بسیار نزدیک به تصمیم‌گیری‌های ما برای عدم پرتاب آن است.

ماهواره مخابراتی مصباح که نخستین ماهواره ساخت ایران است، با سرمایه‌گذاری‌ای بالغ بر 10 میلیارد تومان با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به نمایندگی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناوری اطلاعات ساخته شده است.

موافقت‌نامه ساخت ماهواره مصباح در سال 1376 میان وزارتخانه‌های علوم و ارتباطات به امضاء رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره طی سال‌های 1378 تا 1380 با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد.

ساخت مدل مهندسی و فضایی ماهواره مصباح نیز با همکاری یک شرکت ایتالیایی توسط نیروهای متخصص داخلی انجام شده است.

مصباح دارای کاربردهای مخابراتی است و می‌تواند برای انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر به کار رود. این ماهواره 75 کیلوگرم وزن دارد و ابعاد آن 50 در 50 در 70 سانتیمتر مکعب است.

بنابر اعلام مسوولان فضایی ایران و روسیه قرار بود این ماهواره در اواخر سپتامبر (اوایل مهرماه 84) همراه با یک میکروماهواره روسی و هفت میکروماهواره‌ خارجی دیگر توسط موشک حامل روسی «Kosmos-3M» از پایگاه فضایی روسیه به فضا پرتاب شود که با کارشکنی‌ طرف‌های خارجی، این امر محقق نشد و ایتالیا هم به بهانه تحریم‌ها از تحویل ماهواره به ایران خودداری کرد.

منبع: isna

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر