فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ربات امنیتی که در چشمه افتاد می‌گوید، نمُرده است!

ربات امنیتی که چند هفته قبل در چشمه افتاد، تأکید می‌کند که هنوز زنده است. ربات امنیتی نایت اسکوپ (Knightscope) موسوم به کا-5، چند هفته قبل در بازار واشنگتن هاربر در واشنگتن دی سی به چشمه سقوط کرد.

کریپتال گلوبال

نایت اسکوپ یا کا-5 یک ربات کاملا اتوماتیک مجهز به سنسورهایی همچون دوربین فیلم‌برداری، رادار، سنسور کیفیت هوا و غیره است. این ربات با الهام از تیراندازی دبستان سندی هوک ساخته شده است، این ربات آزمایشی به‌منظور شناسایی و نظارت جرائم و هشدار به مأمورین امنیتی و جلوگیری از وقوع حوادث مشابه ساخته‌شده است. در جریان تیراندازی سال ۲۰۱۲ در نیوتاون،  ۲۶ نفر شامل ۲۰ دانش‌آموز و ۶ نفر از کارکنان دبستان سندی هوک کشته شدند.

این ربات که 1.5 متر قد و 136 کیلوگرم وزن دارد، هم‌اکنون در برخی مراکز خرید و پارکینگ‌های کالیفرنیا برای اهداف نظارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظاهر نایت اسکوپ تا حد زیادی شبیه ترکیبی از یک ربات و جاروبرقی فانتزی است. سازندگان کا-5 هنوز در حال تحقیق در مورد این حادثه هستند. بااین‌وجود سازندگان این ربات در بیانیه‌ای اعلام کردند که ” کا-5 یا استیو (STEVE، مخفف؛ وسیله نقلیه پیشرفته امنیتی) در شرایط بحرانی قرار دارد و برای بازسازی به سیلیکون ولی منتقل می‌شود.”

نایت اسکوپ یا کا-5 یک ربات کاملا اتوماتیک مجهز به سنسورهایی همچون دوربین فیلم‌برداری، رادار، سنسور کیفیت هوا و غیره است. این ربات با الهام از تیراندازی دبستان سندی هوک ساخته شده است، این ربات آزمایشی به‌منظور شناسایی و نظارت جرائم و هشدار به مأمورین امنیتی و جلوگیری از وقوع حوادث مشابه ساخته‌شده است
نایت اسکوپ یا کا-5 یک ربات کاملا اتوماتیک مجهز به سنسورهایی همچون دوربین فیلم‌برداری، رادار، سنسور کیفیت هوا و غیره است. این ربات با الهام از تیراندازی دبستان سندی هوک ساخته شده است، این ربات آزمایشی به‌منظور شناسایی و نظارت جرائم و هشدار به مأمورین امنیتی و جلوگیری از وقوع حوادث مشابه ساخته‌شده است

در این بیانیه، همچنین ذکرشده است که در این حادثه به هیچ‌کسی مظنون نیستند. این ربات پیشرفته قادر به صحبت یا دست‌کم نوشتن است، او در توییتر نوشت: “گزارش مرگ من بسیار اغراق‌آمیز است. به یاد ندارم که تابلوی «شنا ممنوع» را به دیده باشم. از تمامی نگهبانان (انسان) که مرا از آب بیرون کشیدند، تشکر می‌کنم.”

ربات نایت اسکوپ در اواخر آوریل هم یک سانحه دیگر را پشت سر گذاشته بود. در 27 آوریل، مردی به این ربات حمله کرد. این اتفاق در پارکینگی در مانتین ویو افتاد، در جریان درگیری به ربات چند خراش جزئی وارد شد.

عامل این حادثه، فردی به نام جیسون سالیوان بود که به جرم مستی و ولگردی بازداشت شد. انگیزه سالیوان از ارتکاب جرم مشخص نشد. هرچند برخی منابع ادعا می‌کنند، او که از علاقه‌مندان مجموعه تلویزیونی (علمی تخیلی) وست ‌ورلد بوده، از ربات‌ها متنفر است و همین تا حد زیادی انگیزه او را ثابت می‌کند.

ژوئیه گذشته هم یکی از این ربات‌های نایت اسکوپ خبرساز شد. در آن زمان، چنین رباتی با نقض قانون اول آسیموف با کالسکه یک کودک 16 ماهه تصادف کرده بود. جراحت واردشده به پسربچه چندان جدی نبوده است و پس‌ازاین تدابیری بیشتری از سوی سازندگان ربات برای جلوگیری از چنین سوانحی اندیشیده شد. بر اساس قانون اول از قوانین رباتیک آیزاک آسیموف، یک ربات نباید با ارتکاب عملی یا خودداری از انجام عملی باعث آسیب ‌دیدن یک انسان شود.

.

منبع: cnet

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر