تعیین سرنوشت آینده انسان و جهان با علم هوش مصنوعی!

هوش مصنوعی

در جلسه‌ای که رییس بزرگترین شرکت اینترنتی روسیه آرکادی وولوژ و ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه حضور داشتند، پوتین اعلام نمود که سرنوشت آینده انسان و جهان توسط علم هوش مصنوعی رقم زده می‌شود.

پوتین در این جلسه از آرکادی وولوژ رییس شرکت یاندکس، بزرگترین شرکت اینترنتی روسیه خواست تا مشخص کند چقدر زمان لازم است تا علم هوش مصنوعی بشریت را ببلعد. در این هنگام وولوژ در حال صحبت در رابطه با ظرفیت‌های هوش مصنوعی بود و پس از اندکی تامل در پاسخ به این سوال اعلام نمود که امیدوارد است این اتفاق نیافتد.

مزیت‌ ماشین‌ها نسبت به انسان

رییس یاندکس در مورد مزیت‌های ماشین‌ها نسبت به انسان در بسیاری از کارها سخن گفت و ادامه داد که وجود بسیاری از ماشین‌ها برای انسان‌ها بی‌خطر هستند. اما رییس‌جمهور روسیه نیز اشاره نمود که ماشین‌های مد نظر وولوژ هوشمند نیستند اگر قرار باشد تا پای ماشین‌های هوشمند به میدان آید داستان متفاوت خواهد بود. البته این اولین بار نیست که پوتین در رابطه با این علم ابراز نگرانی می‌کند.

سرنوشت آینده انسان و جهان با هوش مصنوعی !

حاکمیت هوش مصنوعی در جهان

در این چند وقت پوتین به جنگ لفظی بین‌المللی در مورد توسعه هوش مصنوعی پیوسته بود و در جمع دانشجویان اعلام کرده بود که کشوری که بتواند در حوزه هوش مصنوعی پیشرو باشد، رهبری آینده جهان را در دست خواهد داشت. وی ادامه داد که علم هوش مصنوعی آینده جهان است، نه فقط برای روسیه بلکه برای تمام دنیا. وی هم هوش مصنوعی را فرصتی بزرگ دانست و هم تهدید و اشاره کرد که حدس زدن این امر دشوار است. وی در ادامه رهبر این حوزه را حاکم جهان معرفی نمود.

ایلان ماسک نیز در ادامه سخنان پوتین هشدار داد که اگر رقابت بر سر برتری در جهان علم هوش مصنوعی اتفاق افتد، در واقع این امر نشان از وقوع جنگ جهانی سوم خواهد داشت. کارآفرین و رئیس شرکت اسپیس ایکس در توییتر اعلام نمود که مسابقه چین، روسیه و سایر کشورهایی که در علوم رایانه‌ای قوی و پیشرفته هستند، به احتمال زیاد علت شروع جنگ جهانی سوم خواهد بود. وی ادامه داد که زیاد نگران تهدیدات هسته‌ای کره شمالی نیست و چنین اقداماتی را به منزله خودکشی دانست. البته لازم به ذکر است که ماسک مدت‌های زیادی است که مخالفت خود علیه سلاح‌ها و ربات‌های خودکار و مرگبار را اعلام کرده است.

نامه‌ای سرگشاده‌ای‌ به سازمان ملل متحد

در ماه گذشته نامه سرگشاده‌ای‌ به سازمان ملل متحد شد و امضا کنندگان خواستند تا این سازمان مانع توسعه و استفاده از ربات‌های مرگبار و سلاح‌هایی شود که از علم هوش مصنوعی بهره می‌گیرند؛ به عنوان مثال می‌توان به سلاح‌های لیزری و شیمیایی اشاره نمود. لازم به ذکر است که ماسک یکی از 116 امضا کننده این نامه بود. امضاکنندگان این نامه از این سازمان خواستند تا از تولید و توسعه سلاح‌های خودکار مرگبار جلوگیری کند. زیرا با استفاده از این سلاح‌ها، درگیری‌های مسلحانه در مقیاسی بزرگتر از همیشه و در زمان‌بندی سریع‌تری انجام خواهد شد به گونه‌ای که حتی نمی‌توان آن را درک نمود.

آنها این سلاح‌ها را وحشتناک دانسته و اعلام کردند که ظالمان و تروریست‌ها از آنها علیه مردم بی گناه استفاده می‌کنند. آنها همچنین در این نامه اعلام کردند که اگر این جعبه پاندورا باز شود، بستن آن سخت خواهد بود و فرصتی برای واکنش وجود نخواهد داشت.

 هوش مصنوعی !

جعبه پاندورا چیست؟

در روایت افسانه‌های یونانی در مورد جعبه پاندورا توضیحاتی داده شده است. جعبه پاندورا جعبه‌ای است که شامل تمامی بلاها و شوربختی‌های ناشناخته بشریت است که از جمله می‌توان به بیکاری، بیماری، مرگ و غیره اشاره نمود. جعبه پاندورا به عنوان یک ضرب‌المثل برای مواردی استفاده می‌شود که فلاکتی بی علاج ایجاد شده باشد.

.

منبع: isnaارسال نظر