;
coinex

بررسی تظیمات ایکس باکس وان ایکس برای بهترین کیفیت خروجی ممکن

تظیمات ایکس باکس وان ایکس

کنسول بازی ایکس باکس وان ایکس (XBOX One X) شرکت آمریکایی مایکروسافت (Microsoft) یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های موجود در بازار کنسول‌های بازی بوده و توانایی نمایش تصاویر و ویدئو با کیفیت 4K و HDR و صدای با تکنولوژی‌های جدید Dolby Atmos و DTS:X را دارد. اما دانستن تظیمات ایکس باکس وان ایکس برای دریافت بهترین خروجی مهمترین نکته در خصوص این دستگاه است.

ایکس باکس وان ایکس پتانسیل تبدیل شده به یک سیستم صوتی/تصویری خارق العاده را دارد، اما به شرطی که تنظیمات آن به صورت صحیح اعمال شوند. در ادامه روش‌ تنظیمات ایکس باکس وان ایکس برای دریافت بهترین کیفیت ممکن در دو بخش صدا و تصویر را برای شما شرح خواهیم داد تا بتوانید دنیایی جدید در بازی‌های کامپیوتری را تجربه نمایید.

تنظیمات ایکس باکس وان ایکس برای دریافت بهترین صدا

بازی‌هایی که به زودی شاهد حضور آنها در بازار خواهیم بود، از صداها و موسیقی‌هایی استفاده می‌کنند که از تکنولوژی‌های جدیدی مانند Dolby Atmos و DTS:X سود می‌برند. در این نوع از صداگذاری‌ها، علاوه بر استفاده از صدای سه بعدی و 360 درجه موجود در تکنولوژی‌های سابق، کاربران قادر به لمس نسلی جدید از افکت‌های صوتی بوده و توانایی تجربه صدای عمودی با قابلیت جابجایی و حرکت بالا و پایین را خواند داشت.

از نمونه‌های این نوع صداگذاری می توان به صدای حرکت یک هلی کوپتر یا هواپیما و یا وجود یک تک تیرانداز در بالای سر اشاره کرد. ایکس باکس وان ایکس توانایی استفاده از این قابلیت جدید را داشته و از هر دو تکنولوژی جدید Dolby Atmos و DTS:X پشتیبانی می‌کند. استفاده از این قابلیت‌ها تنها اعمال تظیمات ایکس باکس وان ایکس به نحو صحیح و استفاده از دستگاه‌های مناسب و سازگار امکان پذیر خواهد بود. در ادامه به معرفی و بررسی چند نمونه‌ از ساندبارها، سیستم‌های چند رسانه‌ای، بلندگوهای عمودی و هدفون‌ها و سایر ابزار و تجهیزات سازگار با تکنولوژی‌های Dobly Atmos و DTS:X خواهیم پرداخت.

تنظیمات ایکس باکس وان ایکس : ساندبارها و سیستم‌های All In One

اساس کار سیستم Dolby Atmos بر اساس کانال‌های مختلف بوده که علاوه بر جهت، ارتفاع را نیز پوشش می‌دهد. ترکیب این تکنولوژی با سیستم‌های ساندبار کار دشواری بوده ولی در حال حاضر محصولاتی در بازار وجود داشته که از این قابلیت پشتیبانی کرده و با قیمت مناسبی به فروش می رسند.

ساندبار یاماها YSP-5700SW

یکی از بهترین سیستم‌های موجود برای این تکنولوژی، دستگاه یاماها مدل YSP-5600SW است. این دستگاه از تکنولوژی Dolby Atmos پشتیبانی کرده و به زودی تکنولوژی DTS:X را نیز تحت پوشش خود در خواهد آورد. این سیستم صوتی ساخت شرکت ژاپنی یاماها (Yamaha) از 46 بلندگوی جداگانه استفاده کرده و تا یک سیستم صوتی 7.1.2 کاناله را شبیه سازی نماید. ساندبار یاماها YSP-5700SW در حال حاضر با قیمتی در حدود 1.600 دلار (معادل 6.2 میلیون تومان با احتساب دلار 3.900 تومانی در زمان نگارش) به فروش می رسد.

سایر ساندبارهای سازگار با Dolby Atmos و DTS:X

با توجه به اینکه این تکنولوژی‌های جدید به سرعت در حال همه گیر شدن هستند و در آینده نزدیک شاهد استفاده از آنها در انواع بازی‌ها و فیلم‌های ویدیویی خواهیم بود، شرکت‌های معتبر دیگری نیز تولید چنین محصولاتی را با قابلیت پشتیباتی از تکنولوژی‌های Dolby Atmos و DTS:X را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • LG SJ9
 • Pioneer Elite FS-EB70
 • Onkyo SBT-A500
 • Samsung HW-K950
 • Sony HT-ST5000

تنظیمات ایکس باکس وان ایکس : سیستم‌های چند رسانه‌ای (AVR)

اگر به یک سیستم جداگانه و غیرمتمرکز نیاز دارید، گزینه مورد نظر شما یک سیستم چند رسانه‌ای AVR یا Audio/Video Receiver بوده که از تکنولوژی‌های Dolby Atmos و DTS:X پشتیبانی نماید. بیشتر نمونه‌های تولیدی سیستم‌های چند رسانه‌ای (AVR) که در حال حاضر در بازار وجود داشته اعم از میان رده و یا ممتاز، از تکنولوژی Dolby Atmos پشتیبانی می‌کنند.

پس از انتخاب یک دستگاه مناسب می‌توانیم بلندگوی مناسب را برای آن انتخاب نماییم. یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار  سیستم چند رسانه‌ای Denon AVR-X6300H با قیمتی در حدود 1.500 دلار (معادل 5.8 میلیون تومان) یا Onkyo TX-RZ3100 با قیمتی در حدود 2.400 دلار (معادل 9.3 میلیون تومان) بوده که صدای شگفت انگیز 7.2.4 کاناله را برای شما فراهم می‌کنند. از سایر نمونه‌های سطح پایین تر می‌توان به سیستم‌های زیر اشاره کرد:

 • Sony STR-DN1080
 • Onkyo TX-SR444
 • Denon AVR-X2400H

تنظیمات ایکس باکس وان ایکس : بلندگوهای سازگار با تکنولوژی‌های Dolby Atmos و DTS:X

پس از انتخاب یک سیستم چند رسانه‌ای (AVR) مناسب نوبت به انتخاب بلندگو می رسد. شما می‌توانید از بلندگوهای موجود خود استفاده کرده و از دو بلندگوی جدید برای پخش صدا‌های عمودی استفاده کنید و یا یک بلندگوی سازگار با این دو تکنولوژی جدید را تهیه نمایید. از سایر بلندگوهایی که به طور اختصاصی برای تکنولوژی‌های Dolby Atmos و DTS:X طراحی شده‌اند می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • KEF R50
 • Klipsch RP-140SA
 • Onkyo SKH-410

البته می‌توان از اسپیکرهای سقفی مانند Monitor Audio CT165 و Polk Audio V60 و یا اسپیکرهای ساده عمودی مانند ‍Pioneer S-FS73A ، Klipsch RP-280FA و یا Definitive Technology BP9080x نیز برای دریافت و پخش صداهای عمودی استفاده کرد. قیمت این بلندگوها بسیار بالا بوده و به طور مثال نمونه Definitive Technology BP9080x قیمتی در حدود 1.750 دلار (معادل 6.8 میلیون تومان) دارد.

تنظیمات ایکس باکس وان ایکس : هدفون‌های مخصوص

بیشتر کاربران یا از لحاظ فضای موجود در اتاق دچار کمبود هستند و یا توانایی پرداخت هزینه‌های گزاف برای استفاده از سیستم‌های صوتی سازگار با Dolby Atmos و DTS:X که در بالا به آنها اشاره شد را ندارند. هدفون‌های سازگار با این تکنولوژی هرچند کیفیتی بسیار پایین تر از نمونه‌های ذکر شده دارند، اما با توجه به قیمت پایین‌تر خود می‌توانند جایگزین مناسبی برای دستگا‌ه‌های گرانقیمتی مانند ساندبارها، سیستم‌های چند رسانه‌ای و سینمای خانگی به شمار آیند.

نکته جالب اینجاست که شما می‌توانید از هر هدفونی برای این کار استفاده کنید. برای این منظور کافیست با پرداخت مبلغی اندک، این قابلیت را برای هدفون مورد استفاده  خود فعال کنید. اما هدفون‌های اختصاصی نیز در بازار وجود داشته که از این قابلیت‌ جدید پشتیبانی می‌کنند. نمونه‌هایی از این هدفون‌ها عبارتند از:

 • RIG 400LX
 • RIG 600LX
 • RIG 800LX

 

تنظیمات ایکس باکس وان ایکس برای دریافت بهترین تصویر

ایکس باکس وان ایکس یک کنسول بازی بوده که تصاویر را با کیفیت‌های بسیار بالای 4K و HDR به نمایش می گذارد. این دو استاندارد ارزش صرف هزینه را داشته هرچند بسیاری از بازی‌های موجود در بازار از هر دوی این استانداردها پشتیبانی نمی‌کنند.

4K و HDR چیست؟

تصاویر 4K که با نام اولترا اچ دی (Ultra HD) نیز شناخته می‌شوند، دقتی برابر با 3.840×2.160 پیکسل داشته که از لحاظ دقت، کیفیتی 4 برابر تصاویر Full HD موجود در بازار دارد. تصاویر HDR نیز از لحاظ رنگ کیفیتی بسیار بالا داشته و به همراه تکنولوژی 4K آینده تلویزیون‌ها و صفحات نمایشگر نسل جدید با کیفیت و دقت بسیار بالا را رقم خواهند زد. در حال حاضر کمتر دستگاهی در بازار وجود داشته که از دقت 4K برخوردار بوده و توانایی پشتیبانی از تکنولوژی HDR را نداشته باشد. البته تکنولوژی HDR در حال پیشرفت بوده و قرار است که نسخه جدید از آن با نام Dolby Vision نیز راهی بازار شده و در تلویزیون‌های گرانقیمت قرار گیرد.

تلویزیون‌های سازگار با 4K و HDR

با توجه به این مساله که کیفیت خروجی ایکس باکس وان ایکس 4K است، شما برای استفاده بهینه از این دستگاه نیاز به یک صفحه نمایش با قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی خواهید داشت. شما می‌توانید از بین نمونه‌های موجود با دو تکنولوژی اولد (OLED) و یا ای ای دی (LED) یک نمونه را انتخاب نمایید. البته این انتخاب کار ساده‌ای نبوده، چرا که تلویزیون‌های اولد شفافیت بی نظیری داشته ولی تاخیر نمایش آن اندکی بیشتر از نمونه‌های LED است.

تلویزیون‌های ساخت شرکت کره‌یای سامسونگ کمترین تاخیر را داشته و نمونه‌هایی مانند تلویزیون 65 اینچی مدل QE65Q9FAM این شرکت با قیمتی در حدود 1.800 دلار (معادل 7 میلیون تومان) گزینه مناسبی به شمار می آید. اما اگر مشکل بودجه نداشته باشید، تلویزیون 65 اینچی اولد مدل W7 ساخت شرکت کره‌ای ال جی (LG) با استفاده از بلندگوهای داخلی 5.0.2 کاناله سازگار با تکنولوژی Dolby Atmos با قیمتی در حدود 3.200 دلار (معادل 12.6 میلیون تومان) تجربه‌ای شگفت انگیز را برای شما رقم خواهد زد.

ویدیو پروژکتور

با توجه به کیفیت خروجی بسیار بالای ایکس باکس وان ایکس ، اگر توانایی پرداخت یک تلویزیون با ابعاد بالاتر از 75 اینچ را دارید، خرید یک ویدیو پروژکتور گزینه مناسب تری از تلویزیون برای شما خواهد بود. ویدیو پروژکتورهای فعلی موجود در بازار هنوز همه گیر نشده و با قیمت‌های بسیار بالایی به فروش می‌رسند.

اما به زودی نمونه‌هایی مانند ویدیو پروژکتور سونی مدل VW285ES با قیمتی در حدود 5.000 دلار (معادل 19.5 میلیون تومان) وارد بازار خواهد شد که با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از نمونه‌های فعلی، کیفیت 4K را در اختیار شما گذاشته و تنظیمات ایکس باکس وان ایکس را برای دریافت بهترین تصاویر به وجود می آورد. اما در مجموع استفاده از ویدیو پروژکتور گزینه‌ای گرانقیمت بوده و از دسترس و توان بسیاری از خریداران خارج است.

از سایر ویدیو پروژکتورهای موجود در بازار با کیفیت 4K می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • ویدیو پروژکتور جی وی سی (JVC) مدل DLA-X5000
 • ویدیو پروژکتور اپسون (Epson) مدل EH-TW7300

تلویزیون‌های فول اچ دی (Full HD)

هرچند ایکس باکس وان ایکس توانایی خروجی تصاویری با کیفیت 4K را دارد اما استفاده از دستگاه‌های ذکر شده تنها جزئیات بسیار ظریف بازی‌ها را به نمایش گذاشته و با توجه به وجود تعداد زیادی بازی با کیفیت‌های پایین‌تر، هنوز هم می‌توان از تلویزیون‌های Full HD موجود در بازار استفاده کرد.

 

منبع : TechRadar

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر