روش هایی برای پیدا کردن گوشی سرقتی توسط اپراتورها

 

روش هایی برای پیدا کردن گوشی سرقتی توسط اپراتورها

امروزه برای خرید گوشی‌های موبایل هزینه‌های هنگفتی پرداخت می‌شود؛ بنابراین مراقبت از گوشی امری مهم است. اما زمانی که گوشی‌ها دزدیده شوند، باید راهی برای پیدا کردن گوشی سرقتی وجود داشته باشد!

سرقت گوشی موبایل بیشتر جنبه اقتصادی دارد و ممکن است برای هر کسی و در هر شرایطی اتفاق افتد. البته روش هایی نیز برای پیدا کردن گوشی سرقتی وجود دارد که توسط اپراتوهای موبایل ارائه شده‌اند. با تکراتو همراه باشید تا این روش‌ها را بررسی کنیم.

در هر زمان که گوشی دزدیده شد یا مفقود شد، می‌توان از روش‌های مختلفی برای پیدا کردن آن استفاده کرد. اپراتورهای موبایل در این زمینه روش‌های مناسبی ارائه کرده‌اند.

راهکار اپراتورهای موبایل برای پیدا کردن گوشی سرقتی

در ادامه به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که اپراتورهای موبایل برای پیدا کردن یک تلفن دزدیده شده، ارائه کرده‌اند.

اپراتور همراه اول

در اپراتور همراه اول برای پیدا کردن گوشی سرقتی یا مفقود شده، می‌توان شماره سریال گوشی را که بر روی جعبه آن درج شده است، از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال نمود و در ادامه سرویس ردیابی گوشی را فعال کرد.

تا ۱۰ روز پس از دریافت شماره سریال، سرویس ردیابی به جستجوی گوشی مفقودشده می‌پردازد. در ادامه و در صورتی که ردیابی موفقیت آمیز باشد، نتیجه از طریق پیامک به مشترک اطلاع داده می‌شود، بنابراین مشترک می‌تواند سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذی‌ربط انجام دهد.

درصورت عدم موفقیت در ردیابی موبایل سرقتی ، امکان ردیابی مجدد برای مشترک وجود دارد و مشترک می‌تواند سرویس را مجددا فعال کند.

روش فعال کردن سرویس ردیابی گوشی در همراه اول

در این روش برای فعال‌سازی سرویس ردیابی گوشی، می‌توان از کد دستوری *۱۰*۲۱۴۱*سریال گوشی#، برای غیرفعال‌ کردن این سرویس از کد *۱۰*۲۱۴۲# و برای دریافت راهنما از کد *۱۰*۲۱۴۳# استفاده کرد. فعال‌سازی طرح پیدا کردن موبایل سرقتی برای مشترکان همراه اول رایگان است.

اپراتور ایرانسل

برای پیدا کردن گوشی سرقتی در اپراتور ایرانسل، مشترکین ابتدا باید نسبت به مسدود کردن سیم‌کارت خود اقدام نمایند. برای انجام این کار باید با شماره ۷۰۰ یا ۷۰۳۳ از خط ایرانسل و ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ یا ۰۹۳۷۷۰۳۳۰۰۰ از سایر خطوط تماس گرفت و درخواست مسدود کردن سیم‌کارت را اعلام نمود.

در ادامه پس از گذشت پنج روز از مسدود شدن خط، کاربر باید کد #۶۱۰۱*  را از یک خط ایرانسل شماره‌گیری کند. در ادامه پیام‌هایی درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم‌کارت ایرانسل، سیم‌کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی، مراحل و مدت زمان مسدودی سیم‌کارت برای مشترک ارسال می‌گردد.

سپس لازم است تا کاربر شماره سریال ۱۵ رقمی اسمارت‌فون خود را که بر روی جعبه آن درج شده است، وارد کند. ارسال درخواست برای پیدا کردن گوشی به سرقت رفته در اپراتور ایرانسل صرفا باید از طریق یک سیم‌کارت ایرانسل، البته به غیر از سیم‌کارت مورد درخواست ردیابی، انجام شود.

یکبار دیگر می‌گوییم که ثبت درخواست برای پیدا کردن گوشی سرقتی باید حداقل پنج روز بعد از تاریخ مسدودی سیم‌کارت باشد. در صورت اقدام زودتر از موعد در نظر گرفته شده، شماره موجود در تلفن همراه سرقتی، به عنوان سارق به مراجع قضایی اعلام می‌گردد. این امر مردود شدن نتیجه ردیابی را به همراه خواهد داشت.

در ادامه پس از ثبت موفق شماره سریال، پیامکی حاوی “پیام درخواست شما ثبت شد و پاسخ ظرف ۴۸ ساعت از طریق پیامک ارسال خواهد شد”، به مشترک ارسال می‌گردد. پس از ۴۸ ساعت که از زمان ارسال پیامک گذشت، نتیجه ردیابی گوشی به مشترک اعلام می‌شود.

این سرویس، مثبت یا منفی بودن نتیجه ردیابی را مشخص کرده، اما ارائه اطلاعات هویتی مربوط به فرد استفاده کننده از گوشی، به ارائه دستور قضایی نیاز دارد.

اگر پاسخ ردیابی برای پیدا کردن گوشی دزدیده شده مثبت باشد، پیامکی مبنی بر نتیجه ردیابی که شامل تاریخ نیز هست، برای مشترک ارسال می‌شود. پس از این، مشترک می‌تواند به مراجع قضایی مراجعه کند و اقدامات لازم را انجام دهد.

باید دقت نمود که درج کد پیگیری و تاریخ ردیابی در نامه قضایی ضروری است. حداکثر مهلت ارائه این نامه به شرکت ایرانسل نیز شش ماه از تاریخ وصول پیامک است.

اما در صورتی که پاسخ دریافتی در مورد پیدا کردن موبایل سرقتی منفی بود، می‌توانید حداقل پنج روز پس از دریافت پیامک اول، مجددا درخواست خود را ثبت کنید.

هزینه سرویس ردیابی گوشی در اپراتور ایرانسل

پیدا کردن گوشی سرقتی در اپراتور ایرانسل، هزینه‌ای برابر ۱۰۰ تومان دارد که به ازای ثبت هر درخواست، دریافت می‌شود. اگر سیم‌کارت اعتباری باشد، هزینه از اعتبار سیم‌کارت‌ کسر شده و اگر سیم‌کارت دائمی باشد، این هزینه به صورتحساب دوره بعدی شما اضافه خواهد شد.

البته باید گفت که تا زمان تکمیل فرآیند ثبت درخواست و دریافت پیامک، هیچ هزینه‌ای از حساب کسر نخواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

.ارسال نظر (2 نظر)

  سلام. من گوشیم گم شده بود. از طریق همیاب 24 پیداش کردم. خودشون واسم پیگیری کردن

  0

  0
  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من جعبه گوشیم رو گم کردم
  ولی گوشی از زمان خرید انتقال مالکیت روی سیمکارت خودم داره الان باید چیکار کنم

  0

  0
  پاسخ