آموزش تمیز کردن صفحه نمایش لمسی : اگر به لکه‌ها حساس هستید، این مطلب را حتما بخوانید!

آموزش تمیز کردن صفحه نمایش لمسی : اگر به لکه‌ها حساس هستید، این مطلب را حتما بخوانید!

نمایشگرهای لمسی به هر نوع فناوری که تجهیز شده باشند، باز هم کثیف می‌شوند. در این مطلب به آموزش نحوه تمیز کردن یک نمایشگر لمسی پرداخته‌ایم.

گاهی متوجه می‌شوید که همه جای صفحه نمایش دستگاه الکترونیکی شما از لکه‌های کثیف پوشیده شده است. این لکه‌ها می‌توانند جای اثر انگشتان شما باشند که در هنگام اجرای بازی محبوبتان بر روی نمایشگر ایجاد شده‌اند.

تمیز کردن صفحه نمایش لمسی دستگاه الکترونیکی

تمیز کردن مرتب نمایشگر لمسی یک دستگاه الکترونیکی مثل تلویزیون، لپ تاپ، گوشی همراه، تبلت یا ام پی 3 پلیر می‌تواند عمر آن دستگاه را افزایش دهد. اگر می‌خواهید به راحتی صفحه نمایش دستگاه خود را تمیز کنید، توصیه می‌کنیم که این مطلب را با دقت بخوانید. در این نوشتار به آموزش نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لمسی پرداخته‌ایم. با تکراتو همراه باشید.

روش اول: استفاده از یک پارچه یا دستمال از جنس میکروفایبر

روش اول: استفاده از یک پارچه یا دستمال از جنس میکروفایبر

اگر می‌خواهید از این روش برای تمیز کردن نمایشگر دستگاه مورد نظر خود استفاده کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. یک پارچه یا دستمال از جنس میکرو فایبر تهیه کنید. این پارچه بهترین ابزار برای تمیز کردن یک نمایشگر لمسی محسوب می‌شود. برخی از سازندگان این گونه پارچه‌ها را به همراه محصولات خود در اختیار کاربران می‌گذارند. در صورتی که دستگاه مورد نظر شما فاقد دستمال میکرو فایبری است، می‌توانید از یک تکه دستمال تمیز کننده عینک طبی یا آفتابی استفاده نمایید.

 • دستمال‌های میکروفیبر با قیمت‌های مختلفی در بازار خرید و فروش می‌شوند. امکان دارد که برخی از سازندگان نوع خاصی از این نوع پارچه را برای محصولاتشان پیشنهاد کنند؛ در این صورت در اغلب اوقات قیمت دستمال‌های توصیه شده گران است. اگر تمایلی به خرید این نوع پارچه‌ها ندارید، می‌توانید از پارچه‌های میکروفیبر دیگری که اثرپذیری مشابهی دارند، استفاده کنید.

2. قبل از اینکه پروسه تمیزسازی صحفه نمایش را شروع کنید، دستگاه خود را خاموش نمایید. این اقدام باعث می‌شود که راحت‌تر ببینید کدام قسمت نمایشگر کثیف‌تر است.

3. بعد از خاموش کردن نمایشگر با استفاده از پارچه یا دستمال میکروفایبری نمایشگر را به طور اجمالی تمیز کنید. در این مرحله باید دستمال را به صورت دایره‌ای شکل بر روی صفحه نمایش حرکت دهید. این کار باعث می‌شود که میزان زیادی از کثیفی‌های ایجاد شده بر روی نمایشگر پاک شود.

4. در صورت نیاز یک پارچه کتانی یا پنبه‌ای نمناک تهیه کنید و سپس با همان الگوی حرکت دایره‌ای قسمت‌های مختلف صفحه نمایش را تمیز نمایید. گاهی می‌توانید با نزدیک کردن نمایشگر به دهان خود و نفس کشیدن به طور عادی رطوبت لازم برای پاک سازی را فراهم سازید.

 • اگر از یک پارچه یا دستمال میکروفیبری خاص استفاده می‌کنید، دستورالعمل استفاده از آن را بخوانید. بعضی از این دستمال‌ها باید قبل از استفاده مقداری مرطوب شوند. در صورتی که از چنین دستمال‌هایی استفاده می‌کنید، دستورالعمل سازنده دستمال را برای مرطوب کردن آن دنبال کنید
 • اگر باید دستمال میکروفیبر را مرطوب کنید، بهتر است که از یک پاک کننده که برای تمیزسازی نمایشگرهای لمسی ساخته شده است یا از آب مقطر برای مرطوب سازی دستمال استفاده نمایید.

5. دوباره پارچه میکروفیبر را بر روی نمایشگر لمسی دستگاه خود بکشید تا صفحه نمایش به طور کامل تمیز شود اما وسواس به خرج ندهید. اگر صفحه نمایش بعد از پاک شدن باز هم مرطوب است، صبر کنید تا رطوبت موجود به کمک جریان هوا خشک شود.

پارچه میکرو فایبری

 • در هنگام تمیز کردن نمایشگر فشار زیادی را بر روی پنل نمایشگر اعمال نکنید.

6. پارچه یا دستمال میکرو فایبری را بشویید. برای شستن این پارچه بهتر است که از آب صابون ولرم استفاده کنید. ولرم بودن آب باعث می‌شود که الیاف پارچه از یکدیگر فاصله بگیرند و جرم موجود در بین آن‌ها راحت‌تر خارج شود. در هنگام غوطه‌ور سازی پارچه در آب پارچه را به آرامی مالش دهید تا به بافت آن آسیبی وارد نشود. بعد از غوطه ور سازی از اعمال فشار بیش از حد به پارچه به منظور خارج ساختن آب از آن خودداری کنید؛ اجازه دهید تا دستمال به کمک جریان هوا خشک شود. اگر عجله دارید بهتر است که با قرار دادن پارچه در معرض جریان هوای گرم آن را خشک کنید. در صورتی که می‌خواهید یک نمایشگر دیگر را نیز تمیز کنید، صبر کنید تا دستمال میکروفیبری خشک شود.

روش دوم: پاک سازی با استفاده از ژل الکل

روش دوم: پاک سازی با استفاده از ژل الکل

این روش از روش قبلی سودمندتر است زیرا میکروب‌های جمع شده بر روی نمایشگر را به طور کامل از بین می‌برد. در صورتی که می‌خواهید از این روش برای تمیز کردن صفحه نمایش لمسی دستگاه خود استفاده نمایید، مراحل آن را با دقت انجام دهید.

1. مقداری ژل الکل تهیه کنید. این ماده با نام ماده ضدعفونی کننده دست نیز شناخته می‌شود.

2. یک تکه حوله یا دستمال بردارید.

دستمال

3. دستمال یا حوله را به ژل الکل آغشته سازید.

4. نمایشگر را با استفاده از دستمال مرطوب شده تمیز کنید.

5. بعد از انجام مراحل فوق نباید لکه‌ای بر روی نمایشگر باقی مانده باشد با این حال در صورت باقی ماندن لکه‌ها از یک تکه پارچه یا یک دستمال میکرو فایبری برای تمیز کردن لکه‌ها استفاده نمایید.

چند نکته مهم در مورد نحوه تمیز کردن نمایشگر لمسی

 • اگر دستمال میکروفیبری ندارید و باید سریعا صفحه نمایش دستگاه مورد نظرتان را تمیز کنید، می‌توانید از یک پارچه کتانی یا پنبه‌ای هم برای انجام این کار استفاده نمایید.
 • قبل از شروع کردن پروسه تمیزسازی مطمئن شوید که دستگاه خود را خاموش کرده‌اید.
 • برای دستگاه خود یک کاور محافظ تهیه کنید تا از این طریق از ضربه خوردن یا خراش برداشتن نمایشگر و بدنه دستگاه جلوگیری کنید.
 • بعضی از شرکت‌ها پکیج‌های تمیزسازی مخصوصی را در بازار عرضه کرده‌اند. این پکیج‌ها معمولا دارای تمیز کننده فاقد بار الکتریکی ساکن هستند با این حال ممکن است که قیمت این پکیج‌ها گران باشد از این رو توصیه می‌کنیم که قبل از خریدن چنین بسته‌هایی کمی در مورد آن‌ها تحقیق کنید.
 • اگر می‌خواهید محافظت بیشتری از نمایشگر گوشی خود به عمل آورید، برای دستگاه خود محافظ صفحه بخرید. این کاورها لایه‌های نازکی هستند که از صفحه نمایشگر یک دستگاه در برابر خط و خش محافظت می‌کنند.
 • پارچه یا دستمال تمیز کننده صفحه نمایش را در شرایط خوبی نگهداری کنید. شستن این پارچه به طور منظم باعث از بین رفتن جرم‌های روی آن می‌شود.
 • الکل ایزوپروپیل بهترین ماده موجود برای تمیز کردن صفحه نمایش است. این ماده هیچ لکه‌ای را بر روی نمایشگر باقی نمی‌گذارد. شما می‌توانید این ماده را از داروخانه‌ها خریداری کنید.
 • از مواد کاغذی یا الکلی به طور مستقیم برای پاک کردن نمایشگر دستگاه خود استفاده نکنید زیرا این گونه از ماده‌های صنعتی به دستگاه شما آسیب می‌زنند.

چند هشدار مهم در مورد نحوه تمیز کردن صفحه نمایش لمسی

 • از آب دهان یا اعمال فشار سایشی برای تمیز کردن نمایشگر استفاده نکنید. انجام چنین کارهایی تنها میزان کثیفی را بیشتر می‌کند.
 • در هنگام تمیز کردن صفحه نمایش فشار بیش از حد به پنل دستگاه وارد نکنید.
 • به‌جز در مواردی که سازنده دستگاه توصیه کرده است، در هیچ شرایطی از مواد حاوی آمونیاک برای تمیز کردن صفحه نمایش دستگاه استفاده نکنید. آمونیاک به نمایشگر دستگاه آسیب وارد می‌کند.
 • هرگز از مواد یا ابزارهای ساینده نظیر سنباده در تمیز کردن نمایشگر استفاده نکنید.
 • هرگز از دستمال کاغذی برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده نکنید. این ابزارها دارای مواد چوبی هستند و به سطوح پلاستیکی آسیب می‌زنند. شاید اولین باری که از دستمال کاغذی برای تمیز کردن پنل استفاده می‌کنید، متوجه خراش‌های ایجاد شده بر روی نمایشگر نشوید با این حال با گذشت زمان این خراش‌ها عمیق‌تر می‌شوند و ظاهر بسیار نامطلوبی را بر روی نمایشگر ایجاد می‌کنند.
 • از پاشیدن یا اسپری کردن آب یا هر نوع مایع دیگری به طور مستقیم بر روی نمایشگر خودداری کنید. انجام این کار می‌تواند باعث نفوذ کردن مایع به درون دستگاه و آسیب رسیدن به آن شود. توصیه می‌شود که همیشه دستمال تهیه شده را با مایع تمیز کننده مرطوب نمایید و بعد از خارج سازی مایع اضافی از دستمال پروسه تمیز سازی را آغاز کنید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن نمایشگر لمسی

 • یک تکه پارچه یا دستمال میکرو فایبری یا پارچه مشابه فاقد کرک
 • مقداری آب مقطر یا عامل شیمیایی تجاری مناسب برای تمیز کردن نمایشگر

.

بیشتر بخوانید:

 

منبع: wikihowارسال نظر