کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

اضافه شدن دو پسوند جدید اینترنتی به دامنه های اینترنت ایران

با اضافه شدن دو پسوند جدید اینترنتی دیگر، دامنه‌های اینترنتی ایران افزایش یافت. این فرایند با موافقت سازمان جهانی ثبت دامنه و پسوندهای اینترنتی (آیکان) انجام گرفت.

به گزارش تکراتو و به نقل از مهر، سازمان آیکان (ICAAN) که یکی از متولیان رسیدگی و واگذاری پسوندهای اینترنتی در دنیا است سعی نموده است تا در راستای گسترش فضای اینترنت، پسوندهای جدیدی را به صورت تخصصی در دنیا راه اندازی نماید. در ادامه دو پسوند جدید اینترنتی تخصصی به نام‌های دامنه اینترنت در ایران اضافه شد.

آرون گروپس

بررسی وظایف سازمان آیکان (ICAAN)

سازمان جهانی ثبت دامنه و پسوندهای اینترنتی (آیکان) یکی از نقش آفرینان مهم پروتکل اینترنت است که وظایف مختلفی را در این زمینه برعهده دارد. یکی از مهم ترین وظایف این سازمان، مدیریت و نظارت بر پسوندهای دامنه است. شرکت‌های بین المللی معمولا در یک فرایند و طی مذاکره با سازمان آیکان، انحصار فروش این دامنه‌ها را در اختیار خود می‌گیرند و در ادامه نسبت به عرضه‌ی این پسوندها به کاربران، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف اقدام می‌کنند.

آیکان در مورد واگذاری پسوندهای اینترنتی جدید اعتقاد دارد که پسوندهای جدید قادرند تا جریان موتورهای جستجو را متحول کنند زیرا چون این پسوندها ماهیت تخصصی و گروهی دارند، الگوریتم موتورهای جستجو نیز، اولویت را به دامنه‌هایی با پسوندهای تخصصی اختصاص خواهند داد که این مورد می‌تواند نیمی از فرایند سئوی یک سایت را تسهیل بخشد.

اضافه شدن دو پسوند جدید اینترنتی به دامنه‌های اینترنتی ایران

با موافقت سازمان جهانی ثبت دامنه و پسوندهای اینترنتی (آیکان) ، دو پسوند جدید اینترنتی دات نوروز (nowruz) و دات پارس (pars) به جمع دامنه‌های اینترنتی در ایران پیوسته‌اند. قرار است تا ثبت دامنه با پسوند دات نوروز در فاز اول فقط برای شرکت‌ها و سازمان‌ها امکان پذیر باشد. براساس قوانین مربوط به سازمان آیکان پسوندهای جدید لازم است تا در ابتدا قبل از اینکه در اختیار عموم قرار گیرند حدود ۴۵ تا ۶۰ روز در اختیار کمپانی‌ها، برندها و سازمان‌های بزرگ باشند و سپس استفاده از آنها برای کاربران عادی فراهم شود.

نکته بعدی که لازم است در مورد دو پسوند جدید اینترنتی اعلام شود این است که پسوند .nowruz فقط مختص به کشور ایران نیست بلکه چون براساس امارهای موجود ۱۸۷ میلیون نفر در ۱۱ کشور دنیا نوروز را عید رسمی خود می‌دانند قادرند تا از این پسوند استفاده کنند. بنابراین طیف وسیعی از مردم مخاطب پسوند دات نوروز خواهند بود. با توجه به مباحث تجاری و فرهنگی، این پسوند می‌تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

بیشتر بخوانید :

.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر