;
coinex

بررسی تاثیر صادرات خودرو بر ثبات قیمتی خودروها در بازار

به نظر می‎رسد که ثبات قیمتی خودروها در بازار داخلی وابسته به صادرات خودرو است. صادرات، افزایش منابع مالی خودروسازان را نیز به همراه خواهد شد.

به گزارش تکراتو و به نقل از اخبار خودرو، ثبات قیمتی خودروها که امری مهم در بازار خودروی کشور است، می‌تواند از صادرات خودرو تاثیر بگیرد. افزایش صادرات خودر، باعث می‌شود تا هم هزینه‌های تولید و هم قیمت خودرو در داخل ثبات بیشتری پیدا کند.

اهمیت افزایش تولید خودرو در صنعت خودروی کشور

یکی از مباحث مهم و اصلی در بحث خودرو، داشتن تیراژ بالا است. بسیاری از کارشناسان خودروی کشور و همچنین قطعه‌سازان نیز، همواره بر این موضوع مهم تاکید داشته‌اند. آنها شدیدا عقیده دارند که میزان تولید خودرو در کشور باید بالاتر از ۵۰۰ هزار دستگاه باشد.

به گفته آنها این افزایش تیراژ علاوه بر اینکه می‌تواند باعث ثبات قیمتی خودروها شود، صرفه و توجیه اقتصادی را نیز به همراه خواهد داشت. البته افزایش میزان تولید خودرو در کشور فقط بر ثبات قیمتی خودروها تاثیر ندارد، بلکه بر قطعه‌سازی کشور نیز تاثیر مثبت خواهد داشت و این صنعت را نیز رونق می‌دهد. برای اینکه امکان تولید خودرو با تیراژ بالا در کشور وجود داشته باشد، ابتدا باید بسترهای لازم برای آن محقق گردد.


بیشتر بخوانید : افزایش ۲۴ درصدی تولید خودرو


آیا بازار خودروی کشور کشش لازم برای تولید و فروش میلیونی خودرو را دارد؟

بسیاری از کارشناسان خودروی کشور عقیده دارند، که بازار خودروی کشور ظرفیت لازم برای تولید و همچنین فروش تا یک میلیون‌ و ‌پانصد هزار دستگاه‌ خودرو در سال را دارد. به گفته آنها صنعت خودروی ایران در سال‌های اخیر نیز با افزایش تولید و فروش رو به ‌رو بوده است و توانسته است همراه با این افزایش تولید، افزایش کیفیت و همچنین توسعه محصولات خود را نیز سرپا نگه دارد.

کارشناسان همچنین عقیده دارند که دولت یازدهم و دوازدهم توانست میزان تولید خودرو در کشور را به روزهای اوج گذشته نزدیک کند و بنابراین این امر توانسته است در مجموع اثرات خوبی بر خودروسازی کشور داشته باشد. آنها همچنین در این مورد اعلام کردند که فقط صرفا تیراژ بالای خودرو مهم نیست بلکه باید همراه با آن فروش و رونق بازار خودرو هم وجود داشته باشد زیرا فقط تولید خودروی زیاد موفقیت آمیز نخواهد بود.


بیشتر بخوانید : بررسی میزان تولید روزانه خودرو در ایران


تاثیر صادرات بر ثبات قیمتی خودروها

در طول حضور این دولت، صادرات همواره یکی از ارکان مهم خودروسازی بوده که سعی در افزایش آن وجود داشته است. با افزایش صادرات خودرو علاوه بر اینکه ثبات قیمتی خودروها اتفاق خواهد افتاد، افزایش تیراژ خودرو نیز، توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد و خودروسازان نیز با افزایش صادرات، برای خود منابع مالی بیشتری به دست خواهند آورد.

در ادامه باید گفت که هرچقدر منابع مالی خودروسازان از صادرات بیشتر شود، هزینه‌های تولید و به تبع آن قیمت خودروها نیز در بازار داخل ثبات بیشتری پیدا خواهند کرد. البته نکته مهم دیگری که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که داخلی‌سازی خودروها باید بیش از همیشه مورد توجه قرار گیرد، زیرا در این صورت هزینه‌های تولید خودرو کاهش پیدا می‌کند و افزایش نرخ ارز نیز مشکلات کمتری ایجاد می‌کند.


بیشتر بخوانید : بررسی موانع صادرات خودرو در کشور


ورود ایران به بازارهای صادراتی جهان

مسئولین صنعت خودرو به قراردادهای جدید خود با خودروسازان دنیا و همچنین توانایی خودروسازان برای ورود به بازارهای جهانی بسیار امیدوار هستند. به عقیده‌ی آنها این قراردادها باعث می‌شوند تا ایران بتواند به بازارهای صادراتی منطقه راه پیدا کند و ارتقای صنعت خودروی کشور اتفاق افتد.

آمارهای جدید مربوط به تولید خودرو در ایران در ماه‌های پایانی سال نشان می‌دهد که میزان تولید خودرو، از مرز یک‌ میلیون‌ و صد هزار دستگاه‌ خودرو گذشته است. این امکان وجود دارد که تا پایان سال، رکورد سال گذشته نیز شکسته شود. این موضوع نشان از ثبات تولید و فروش خودرو در کشور دارد.

در پایان باید گفت که تاثیر صادرات در ثبات قیمتی خودروها ، انکار ناپذیر است. خودروسازان کشور باید بیشتر از همیشه به فکر صادرات و حضور در بازارهای خارجی باشند؛ زیرا این امر برای افزایش تولید و رسیدن به چشم‌انداز ۱۴۰۴ بسیار مهم است.


بیشتر بخوانید : توقف تولید تعدادی از خودروهای داخلی از دی ماه ۹۷ !


.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر