انجام محاسبات هوش مصنوعی توسط تراشه‌ اختصاصی آمازون!

قرار است شرکت آمازون تراشه‌ای اختصاصی برای انجام محاسبات هوش مصنوعی بسازد. این محاسبات به صورت آفلاین نیز قابل انجام خواهد بود.

به گزارش تکراتو، آمازون قصد دارد تا با ارائه دستیار صوتی الکسا روی بلندگوهای هوشمند، تحولی در صنعت محصولات مرتبط هوش مصنوعی ایجاد کند. به گونه‌ای که با فاصله نه چندان زیاد شرکت‌های گوگل و اپل هم محصول مشابهی معرفی و روانه بازار کردند.

حضور دستیار هوشمند صوتی روی بلندگوی هوشمندی که در خانه شما حضور دارد این امکان را فراهم می‌آورد تا شما بسیاری از کارهای خود را با استفاده از آن‌ها و از طریق صحبت کردن با این دستگاه‌ها انجام دهید. البته این دستیارها روی تلفن هوشمند، تبلت و حتی تلویزیون هوشمند شما هم می‌توانند حضور داشته باشند، اما نکته اشتراک تمام این وسایل چیست؟ بله، اتصال دائم به اینترنت! همه این دستگاه‌ها برای پردازش دستورات و پاسخگویی به آن نیاز دارند تا اطلاعات را به سرورهای پردازش ابری ارسال کنند.


بیشتر بخوانید : همکاری مایکروسافت و شیائومی در حوزه هوش مصنوعی و سخت افزار


محاسبات هوش مصنوعی با تراشه‌ اختصاصی آمازون

گزارش‌های به دست آمده نشان می‌دهد که آمازون در حال کار روی تراشه‌ای است که بتواند محاسبات هوش مصنوعی مورد نیاز الکسا (پردازش گفتار) را به صورت آفلاین و با سرعت بالا انجام دهد. آمازون متخصصین لازم برای انجام این کار را نیز دارد، این شرکت سال گذشته بود که یک شرکت اسرائیلی را با قیمت ۳۵۰ میلیون دلار به مالکیت خود در آورد که در زمینه طراحی و ساخت تراشه فعالیت می‌کردند.

آمازون قبلا در اقدامی مشابه شرکتی فعال در زمینه دوربین‌های امنیتی خانگی را به قیمت ۹۰ میلیون دلار خریداری کرده بود و با استفاده از فناوری آن محصول دوربین ابری (Cloud Cam) خود را ساخت. این شرکت حالا قصد دارد با استفاده از فناوری به دست آمده از خرید جدیدش قدم به عرصه طراحی تراشه بگذارد.

الکسا همین حالا هم یک کسب ‌و کار بزرگ برای آمازون به‌حساب می‌آید. دستیار صوتی هوشمند آمازون کار خود را از آمازون اکو آغاز کرد؛ اما حالا بر روی گجت‌های مختلف آمازون و شرکت‌های دیگر حضور دارد. اکنون آمازون می‌خواهد با بهبود عملکرد آن و کاهش زمان پاسخ، آن را در عرصه رقابت با دستیار گوگل و اپل باقی نگه دارد.

البته هنوز مشخص نیست پردازش‌های مربوط به تشخیص گفتار و محاسبات هوش مصنوعی تا چه میزان قابل انجام به صورت آفلاین هستند، اما قطعا برای بسیاری باور این‌که یک دستیار صوتی بدون اتصال به اینترنت از پس تمام کارهایش بر بیاید ممکن نیست.

 

بیشتر بخوانید :

.

منبع : zoomitارسال نظر