سامانه GPS بومی ساخته شد! سامانه‌های‌ موقعیت‌یاب زمین پایه

محققان کشور موفق به ساخت سامانه GPS بومی شدند. به گفته آنها این سامانه‌ موقعیت‌یاب زمین پایه می‌تواند جایگزین سیستم GPS شود.

به گزارش تکراتو، محققان دانشگاه مالک اشتر با توسعه فناوری‌هایی چون فرستنده‌، گیرنده و سامانه‌های کنترل، موفق به ساخت سامانه‌های‌ موقعیت‌یاب زمین پایه و سامانه GPS بومی که به نظر می رسد این سامانه قابلیت جایگزین شدن به جای سیستم GPS را دارد.

بررسی جزئیات سامانه GPS بومی

احیا یاوری از محققان این طرح  در این مورد اعلام کرد که سیستم‌های موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی از نیازهای دیرین بشری و یکی از ارکان جوامع اطلاعاتی آینده به شمار می‌روند. به گفته وی از این رو برای پاسخگویی به این نیاز سامانه‌های مختلفی از جمله سامانه‌های زمین پایه نظیر OMEGA  و Loran-C و سامانه‌های فضاپایه مانند GILANSS، GPS و IRNSS Beidou توسعه داده شده است.

یاوری، با اشاره به توسعه این نوع سیستم‌ها در دنیا، خاطر نشان کرد که سامانه موقعیت‌یاب Loran-C و نسخه بهبود یافته آن به نام eLoran امروزه به عنوان سامانه‌های محلی در بسیاری از کشورهای جهان تعبیه شده است و به کاربران محلی خدمات ارائه می‌دهد.

این محقق با اشاره به مطالعات انجام شده در این زمینه در دانشگاه مالک اشتر، خاطر نشان کرد که طرح سامانه GPS بومی به منظور بومی‌سازی فناوری و ایجاد یک سامانه موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی ملی برای ایران تدوین شده است. به گفته وی، این طرح سیستم موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی است که می‌تواند به عنوان جایگزینی برای GPS مطرح گردد.


بیشتر بخوانید: امکان جستجو و جهت یابی در گوگل مپ به صورت آنلاین و آفلاین وجود خواهد داشت


هدف از ارائه طرح سامانه GPS بومی

یاوری، عدم وابستگی به سامانه‌های GPS غیر بومی را از اهداف طرح سامانه GPS بومی عنوان کرد و یادآور شد که در اجرای این طرح در صدد هستند که بتوانند به طور کامل وابستگی به سیستم‌های GPS را رفع کنند و خدمات مورد نیاز کشور را در این زمینه با سیستم مکان‌یابی بومی و داخلی مرتفع نمایند.

بررسی تفاوت سامانه‌های موقعیت‌یاب داخلی با خارجی

این محقق با اشاره به تفاوت سامانه‌های موقعیت‌یاب داخلی با نمونه‌های خارجی، اظهار کرد که فرق آن در این است که فرستنده‌های GPS بومی در داخل کشور قرار دارند. یاوری با تاکید بر اینکه سامانه GPS بومی ، زمین پایه است، توضیح داد که در این نوع سامانه‌ها به جای آنکه فرستنده‌ها در فضا باشند، بر روی زمین قرار دارند از این رو به آنها سامانه‌های زمین پایه گفته می شود.

بررسی مزایای استفاده از سامانه GPS بومی

این محقق به بیان مزایای سامانه GPS بومی پرداخت و اعلام کرد که سامانه موقعیت‌یاب بومی زمین پایه در برابر اختلالات و شرایط جوی بسیار مقاوم است. از این رو در هر شرایطی قادر به ارائه سرویس‌های مطمئنی است.

به گفته وی، هر چند نمونه خارجی سامانه‌های GPS دقت بالاتری دارند، ولی آسیب پذیرتر هستند و در برابر اختلالات قادر به ارائه سرویس نیستند، به گونه‌ای در شرایط خاص آب و هوایی و مناطق کوهستانی و شهری ممکن است نتوان سرویس‌های لازم را دریافت کرد.

یاوری با بیان اینکه در این پروژه تمامی فناوری‌های لازم مانند فرستنده‌، گیرنده، سامانه‌های کنترل، سامانه‌های شبیه سازی و طراحی توسعه داده شده است، اضافه کرد که در این پژوهش موفق به ساخت فرستنده‌ رادیویی با دو نوع فناوری، سوئیچینگ 15 کیلوواتی و یک مگاواتی،‌ نیم موج با ماژول پایه 400 آمپری قابل موازی‌سازی برای ساخت فرستنده‌ها تا 4 مگاوات شده اند.


بیشتر بخوانید: ابزار جدید گوگل مپ امکان رصد لحظه ای عبور و مرور را به شما می دهد


بررسی دستاوردهای طرح سامانه GPS بومی

یاوری پژوهش و ساخت گیرنده‌های آنتن گیرنده، شبیه‌سازی سیگنال  eLoran، نرم افزار همزمان‌سازی و کنترل سامانه و سامانه کنترل فرستنده برای کنترل تا HCG 64 را از دیگر دستاوردهای این طرح نام برد.

محقق این طرح با بیان اینکه سیستم‌ها و فناوری‌های این سامانه طراحی و تکمیل شده است، اظهار کرد که در مرحله بعد این سامانه‌ها در چند نقطه از کشور نصب خواهند شد. یاوری، کاربرد این سامانه را در حیطه‌هایی چون مخابرات، نیرو، راه و ترابری و نظامی دانست و ادامه داد که این سامانه‌ها جزو زیر ساخت‌هایی است که در امنیت ملی اثر دارد؛ چراکه به مرور همه کشورها به سرویس‌های مکان‌یابی و موقعیت‌یابی وابسته می‌شوند؛ از این رو هر کشوری به سامانه‌های موقعیت‌یابی بومی خود نیاز خواهد داشت و بنابراین ایران نیز اکنون دارای یک سامانه GPS بومی است.

.

منبع: isnaارسال نظر