پردازشگر ۷ نانومتری کوالکام اسنپدراگون ۸۵۵ توسط سامسونگ ساخته می‌شود

به نظر می‌رسد که سامسونگ ساخت چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۵۵ را بر عهده گرفته است. این پردازنده بر اساس فرآیند ۷ نانومتری ساخته خواهد شد.

سامسونگ در آینده‌ای نزدیک پروسه ساخت تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸۵۵ را شروع می‌کند. چند وقت پیش گفته شده بود که شرکت تی اس ام سی (TSMC) که در سان دیگو مستقر است، می‌خواهد این تراشه ۷ نانومتری را بسازد.

این احتمال وجود دارد که TSMC و کوالکام در زمینه ساخت تراشه جدید به توافق رسیده باشند، اما کوالکام هنوز هم فرصت بازگشت به سوی سامسونگ را دارد و احتمالا چنین روندی را نیز دنبال می‌کند؛ مخصوصا با توجه به این که سازنده مشهور کره‌ای طبق گزارشات موجود، توانسته تا شش ماه زودتر از برنامه زمانی خود، فرآیند ساخت اشعه قوی ماوراء بنفش (EUV) لیتوگرافی ۷ نانومتری خود را تکمیل کند.

این فناوری تا نیمه دوم سال میلادی جاری در زمینه تولید انبوه پردازشگرهای جدید قابل استفاده نیست، با این حال کوالکام هم تصمیم ندارد که روند تولید انبوه تراشه اسنپدراگون ۸۵۵ خود را قبل از ماه‌های آخر سال ۲۰۱۸ میلادی شروع کند.

تاسیس اولین واحد تولید با توانایی بهره وری از اشعه قوی ماوراء بنفش برای تولید پردازنده گوشی‌های همراه، سامسونگ را در زمینه تولید انبوه تراشه‌های دارای راندمان انرژی و کارایی منحصر بفرد، توانمند می‌سازد. این پیشرفت علاوه بر این نرخ بازدهی سامسونگ را نسبت به شرکت TSMC بالاتر می‌برد زیرا اشعه قوی ماوراء بنفش زمان‌های سیکل تولید و فرکانس خطاهای EPE را در پروسه ساخت تراشه کاهش می‌دهد.

بعید است که هزینه کلی ساخت به میزان زیادی حداقل در رابطه با پروسه تولید اولین نسل از تراشه‌های ۷ نانومتری با استفاده از اشعه ماورا بنفش کاهش یابد. با این حال منافع دیگری در زمینه استفاده از این فناوری وجود دارد که سامسونگ را به استفاده از آن ترغیب می‌کند.

تراشه‌های ۷ نانومتری شرکت TSMC هنوز هم با استفاده از روش لیتوگرافی ماورا بنفش عمیق که در صنعت ساخت دو نسل آخر نودهای فرآیندی به کار می‌رود، ساخته می‌شوند.

گفته شده است که طراحان نود (node) سامسونگ به سمت استفاده از فرآیند ساخت ۵ نانومتری روی آورده‌اند و می‌توانند پروسه ساخت تراشه‌های ۷ نانومتری EUV را برای تولید انبوه ارائه کنند.

انتظار می‌رود که کوالکام برای شروع پروسه ساخت تراشه اسنپدراگون ۸۶۵ خود در اواخر سال ۲۰۱۹ با شرکت سامسونگ قرارداد همکاری امضاء کند. اگر که سازنده مشهور کره‌ای بتواند پلتفرم ۷ نانومتری EUV خود را در نیمه دوم سال میلادی جاری، تجاری سازی کند؛ کوالکام هرگز همکاری خود را با این شرکت قطع نخواهد کرد.

.

منبع: androidheadlinesارسال نظر