شهادت آب ؛ ترویج خرافه به سبک ژاپنی یا علمی ناشناخته!

شهادت آب شاید عبارت عجیبی باشد، اما ادعا می‌شود که آب می‌تواند مفاهیم و واژه های انسانی را بفهمد. در این زمینه ماسارو ایموتو آزمایشات فراوانی آنجام داد؛ اما آیا آزمایش ایموتو، ویژگی‌های یک آزمایش علمی را دارا بود؟ به بیان دیگر، آیا واقعا آب از افکار ما تاثیر می‌پذیرد؟

ماسارو ایموتو درباره شهادت آب چه می‌گوید

دکتر ماسارو ایموتو، مدرک دکترای خود را ظرف مدت یکسال از یک دانشگاه فوق العاده در بمبئی دریافت نمود! این دانشگاه در وب سایت خود اینگونه توضیح داده است که بدون محدودیت قادرید ظرف مدت یکسال و با انجام یک پروژه تحقیقاتی، مدرک دکترای خود را دریافت کنید.

دکتر ایموتو

البته، باید بگوییم که مدرک دکترای ایموتو در رشته پزشکی جایگزین بوده است. البته افراد دیگری نیز مدعی هستند که در این رشته فارغ التحصیل شده که همه روزه از آن‌ها مطالب مختلفی در فضای مجازی و غیر مجازی منتشر می‌شود. درباره پزشکی جایگزین در آینده مطالبی را منتشر خواهیم کرد. می‌توان این شکل از داده‌ها را به نحوی در دسته بندی شبه علم قرار داد. مطلب زیر فرق بین علم و شبه علم را بیان می‌کند.


بیشتر بخوانید: تفاوت علم و شبه علم چیست ؛ آیا علم پاسخ تمامی سوالات را دارد؟


فارغ از مدرک تحصیلی ایموتو، پرداختن به محتوای کشفیات او نیز خالی از لطف نخواهد بود. ماسارو ایموتو با بررسی شکل کریستالهای آب کشف نمود که آب قادر به شندیدن، خواندن، و دیدن است! مساله اما، به همین جا ختم نمی‌شود، بلکه نحوه ادراک آب از واقعیات، کاملا همانند انسان‌هاست و به عنوان مثال چیزی که برای انسان‌ها در جامعه ژاپن توهین تلقی شود، برای مولکول آب نیز توهین تلقی خواهد شد!

مثلا اگر به یک ژاپنی بگویی بی‌شعور! احتمالا بر افروخته می‌شود و ناراحت؛ به همین شکل اگر به مولکول آب هم بگویی بی‌شعور، فورا واکنش داده و شکل کریستالی خود را تغییر خواهد داد.

از جالبترین موضوعات و کشفیات ایموتو همین بس که عوام الناس از اقصی نقاط دنیا برای یک شیشه آب دعا خوانده یا پوستری که آب خوشش بیاید و یا چیزهایی از این قبیل، خرج‌های سنگین روی دست خودشان می‌گذارند، مبالغی که حتی به میلیون دلار می‌رسد!

حتی دیده شده که برخی افراد مبالغ بسیار هنگفتی، میلیون‌ها دلار، خرج می‌کنند تا به حضور ماسارو ایموتو رسیده و از او برخوردار شوند، هرچند که بسیاری از دانشمندان نیز او را متهم به شبه علم نگاری می‌کنند!

شعور آب

ایراداتی که این دانشمندان به دانش ایموتو وارد می‌دانند، موارد بیسیک و پایه‌ای است. به عنوان مثال آنها می‌گویند که ایموتو روش آزمایش خود را به درستی به جامعه علمی عرضه نکرده است!

دانشمند دیگری می‌گوید، روشی که ایموتو انتخاب کرده، برای ثروتمند شدن و معروف شدن راه درستی است، اما در مقوله علم قرار نمی‌گیرد! به این مقدار هم تمام نمی‌شود، بلکه یکی از دانشمندان به طور کلی می‌گوید، آنچه ایموتو از آن سخن می‌گوید، با علمی که من می‌شناسم بسیار متفاوت است. در هر صورت ایموتوی ژاپنی، فقط سکوت می‌کند و آب و عکس و… می‌فروشد.

چند مدتی که می‌گذرد، جیمز رندی که یک شعبده باز نام آشناست، از ایموتو می‌خواهد در حضور وی با شرایط آزمایشگاهی متعارف، آزمایش خود را دوباره اجرا نماید و علاوه بر بستن دهان منتقدین، یک میلیون دلار ناقابل! نیز برنده شده و نام خود را برای همیشه در تاریخ ثبت نماید، اما ایموتو در برابر این پیشنهاد واکنشی نشان نداده و حاضر به تکرار آزمایش خود در حضور مردم و داوران نشد.

شهادت آب چیست ؛ رسوایی برنج چگونه است!

ایموتو، پس از مدت زیادی سکوت و البته فروش آب‌های بسته بندی شده و… در وب سایتش، در کنار عرضه کتاب‌های مختلفی که نوشته است، دست به آزمایش جدیدی می‌زند. اینبار، به جای شهادت آب، به سراغ شهادت برنج می‎رود. ایموتو سه ظرف محتوی برنج را به سه برچسب مختلف مشخص می‎کند.

بر روی یک ظرف، عبارت تو احمقی درج شده و در روی ظرف دیگر، عبارت از تو متشکرم و ظرف سوم نیز بدون برچسب خاصی رها شده است. ایموتو به مدت یک ماه، هر روز با توجه به برچسب روی ظروف، از آنها تشکر کرده یا به آن ظرف توهین می‌کند. ظرف سوم نیز بدون صحبت کردن باقی می‌ماند.تاثیر برنج

پس از گذراندن مدت آزمایش، تصاویری که از این برنج‌ها گرفته شده به روشنی نشان دهنده این موضوع است که برنجی که با کلمات محبت آمیز مورد برخورد قرار گرفته، تازه مانده است، ولی برنجی که با توهین رو به رو شده، کاملا از شکل عادی خارج شده است.

برنجی که به عنوان شاهد این آزمایش آورده شده نیز تقریبا از بین رفته است. مطابق انتظار، ایموتو اینبار نیز جزئیات آزمایش خود را منتشر ننموده است؛ به نحوی که حتی مشخص نیست، برنج‌های درون ظروف پخته بوده‌‍اند یا خیر.

هرچند به دلیل عدم رعایت پروتکل‌هایی مربوط به آزمایش علمی، تقریبا تمام دانشمندان به نتایجی که توسط ایموتو به دست آمده، بی توجهی نشان دادند، اما برخی افراد نیز به صورت جداگانه آزمایش ایموتو را تکرار نمودند.

یکی از شروط اساسی در نتیجه گیری‎های دنیای علم، امکان تکرار پذیری آزمایش و نتایج آن است. هرچند، در آزمایشات صورت گرفته، بین برنج‌های مورد بررسی تغییری مشاهده نشد، بنابراین یافته‌های ایموتو از درجه اعتبار ساقط می‌‌شود.

شهادت برنج

از سوی دیگر، زندگی در دنیایی که ایموتو ترسیم می‌کند، شاید برای بسیاری از افراد، جالب‌تر از زندگی در دنیایی مکانیکی و فاقد حس و شعور خارج از بعد انسانی باشد. احتمالا به این دلیل یا دلایل مشابه، بعضی افراد کماکان نتایج آزمایشات ایموتو را معتبر می‌دانند. در هر صورت شهادت آب از آن دسته مواردی است که به شکل علمی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: csicopارسال نظر (14 نظر)

  توکه خودتم نمی دونی درسته یانه پس این چرتو پرتا چیه نوشتی

  0

  0
  پاسخ

  سلام سرکار خانم فاطمه به طرف این ازمایش را با نارنگی و یک متن ازمایش کرده و نفر دوم جشنواره خارزمی شده است لطفا قبل از گذاشتن مطلب درباره ان تحقیق کنید

  0

  0
  پاسخ

  فقط به طرف ژاپنی فحش دادی چونکه خودت اعتقادی به این مسائل نداری خودت چی سندی واسه حرفات داری ؟

  0

  0
  پاسخ

  تو از چی زورت اومده که به جون دانشمند و ازمایشات علمیش افتادی؟ از عظمت خدا حرصت گرفته؟؟!! ما خودمون تو خونه روی میوه، نان، و آب انجام دادیم و نتایج دقیقا همونی شد که ایموتو گفته و بردیم مدرسه همه دیدن! ضمنا خانم حمیده بی طرف همین ازمایشات رو انجام دادن و تو‌جشنواره خوارزمی برنده شدن.

  0

  0
  پاسخ

  جناب…
  با این آزمایش و کشف دکتر، حرف ائمه بزرگ ما اثبات شد، پس ما از نظریه ایشان به نفع دین و روایات دینی استفاده میکنیم
  همانطور که پیامبر فرمودند آبی که شب مانده را استفاده نکنید، علاوه بر بحثهای بهداشتی، این نظریه هم در آن قابل تأمل است!
  لطفا خاموش…

  0

  0
  پاسخ

  سلام، کاملا مقالتون درست وعلمیه، من خیلی راجبه ایموتو تحقیق کردم، ایشون صرفا یک شیاد بزرگ بودش که هدفش فریب و خالی کردن جیب مردم بوده، مردم ساده لوح و زودباور و ناآگاه هم به راحتی تمام فریب اینطور آدمارو میخورند، تمام ادعاهای ایموتو راجبه خوندن قرآن و شکل بلورها تماما کذب محض بوده دوستان، ادعایی اگر میخواد علمی تلقی بشه باید با دلیل، سند و مدرک باشه،این آقا عوض ارائه آزمایش و ادعای خودش به محافل علمی و دانشمندان، مردم مذهبی و ساده لوح دنیا رو نشونه گرفت
  با تشکر از شما جهت آگاه سازیتون

  0

  0
  پاسخ

  من ایشون را رد یا تایید نمی کنم ولی طبیعیه جریان هایی که در دنیا با خدا و دین دشمنی دارن، افرادی مثل ایموتو را شیاد معرفی می کنن.

  0

  0
  پاسخ

  یه مطلب علمی چرا به عبای این حضرات بر میخوره نمیدونم
  جهان سوم با ادمهایی خرافاتی و احمق

  0

  0
  پاسخ

  عالی بود
  بسیار هم خوب آنالیز کردید
  دمتون هم گرم

  0

  0
  پاسخ

  ممنون از آگاه سازیتون در مورد این کلاهبرداری به ظاهر علمی. کاش از شاهین فرهنگ هم که این موضوع رو تو ایران مطرح کرد ذکر خیری! می کردید

  0

  0
  پاسخ

  ممنون که دربارش نوشتید شبه علم زیاده ما از کجا بفهمیم حرفی شبه علمی است دقت کنید مثلا قانون جذب هم شبه علمیه من کاری ندارم عرفان کوانتمی و اینا هم همینطور شبه علمی ولی همه این حرف ها کلیه اگر درباره مسائل ریز و نکته ای حقیقت رو وارونه ارائه بدن باید چیکار کرد؟؟؟ دوستان به همین خدا بحث علمی بحث اعتقادی نیست مراحل داره برای اثبات ولی با بدون دلیل و با احساسمون اعتقاد داریم نمیایم اعتقاد رو آزمایش کنیم ولی اگر میگیم نظریه علمی باید مراحل مشاهده فرضیه تجربه آزمایش نظریه اینا رو گذرونده باشه مگر میشه گفت من ایمان دارم مجموع زوایای مثلث ۱۸۰ درجه است نه عزیزان این حرف علمیه نه اعتقادی

  0

  0
  پاسخ

  با سلام . بسیاری از مسایل در اطراف ما هست که قابل توجیه به زبان علم نیست. متاسفانه افرادی هم شیاد هستند.
  مگر ما درقران نداریم که عصای موسی اژدها شد . مگر نداریم که سلیمان بر باد فرمان میراند. مورچه زیر پای سلیمان به مورچه ها گفت به لانه ها بروید وسلیمان خندید. خوب امروز بشر همچون سلیمان بر باد می نشیند . شاید روزی هم با مورچه ها صحبت کند. مگر امروز شما با کریستال ها موبایل صحبت نمی کنید. با کریستال ها مسابقه فوتبال را از انسوی دنیا نمی بینید. چیزهایی که 100 سال قبل غیر قابل تصور بود.

  0

  0
  پاسخ

  ما آزمایشی مشابه آزمایش برنج انجام دادیم و نتیجه آن را دیدیم. در دو شیشه مربایی تمیز ، در هرکدام دو نیمه از یک سیب را قرار دادیم. شرایط نگهداری هر دو کاملا یکسان بود. بعد از مدتی یکی فاسد و چروکیده شده و دیگری تقریبا سالم ماند. روی شیشه‌ای که سیب آن سالم ماند نام اهل بیت صلوات الله علیهم را نوشته بودیم و روی دیگری نام دشمنان ایشان. فرد دیگری را هم می شناسیم که این آزمایش را انجام داد و همین نتیجه را گرفت. البته باید این کار را با اعتقاد انجام دهید تا نتیجه بهتری مشاهده کنید. به هر حال متافیزیک یک واقعیت است. تمام ذرات هستی شعور دارند و خالق جهان را حمد و تسبیح می گویند.

  0

  0
  پاسخ

  یکی از رفقای من این آزمایش رو روی پرتقال انجام داده بود و می گفت نتیجه کاملا هویدا و محسوس بوده
  البته در دنیایی که مادی گرا ها بینان گذار بسیاری از علوم آن هستند یک حرفی که معنوی گرا باشه یا برچسب خرافه می خوره یا مسخره میشه …!‌

  0

  0
  پاسخ