تلگرام به هیچ عنوان رفع فیلتر نخواهد شد؛ فیلترینگ تلگرام دائمی است!

تلگرام به هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد. به این شایعات که فیلترینگ تلگرام موقتی است، توجه نکنید. فیلتر تلگرام دائمی خواهد بود!

این جملاتی است که عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور آن را بیان کرد. این طور که به نظر می‌رسد، فیلترینگ تلگرام دائمی است و هیچ اراده‌ای برای رفع محدودیت دسترسی به این پیام رسان وجود ندارد.

فیلترینگ تلگرام دائمی و برای همیشه

در حوادث دی‌ماه ۹۶ پیام‌رسان تلگرام برای مدتی از دسترس خارج شد و سپس با فروکش کردن اعتراضات مردمی، محدودیت آن برداشته شد. در همان زمان حرف و حدیث‌های زیادی مبنی بر ضررهای فیلترینگ تلگرام از سوی کارشناسان و فعالین حوزه وب شنیده می‌شد. شواهد تنها ضررهای مالی فیلترینگ تلگرام را روزانه میلیاردها تومان نشان می‌داد.


بیشتر بخوانید: ضرر مالی فیلترینگ تلگرام برای کشور


با نزدیک شدن به انتهای سال ۹۶ مجددا بحث فیلترینگ تلگرام بر سر زبان‌ها افتاد و این بار از زبان شورای عالی فضای مجازی عنوان شد. حمیده زرآبادی در اواخر اسفندماه ۹۶ از فیلترینگ تلگرام در سال ۹۷ یاد کرد و اعلام کرد که فیلترینگ دائمی تلگرام به تصویب این شورا رسیده است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس حتی عنوان کرد که اگر دولت واقعا مخالف چنین تصمیمی است، باید موضع خود را به روشنی به مردم اعلام کند. دولت در آن زمان کاملا با فیلترینگ تلگرام و در کل شبکه های مجازی مخالفت کرده و هرازگاهی آن را اعلام می‌کرد، البته به نظر می‌رسد که هنوز هم این چنین است! برای اطلاع کامل از ماجرا می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید: فیلترینگ تلگرام در سال ۹۷ ؛ آیا فیلتر شدن تلگرام در ایران حتمی است؟


این اولین بار بود که صحبت از فیلترینگ دائمی تلگرام به میان آمد. بعد از آن دولت مجددا مخالفت خود را اعلام کرد و تاکید نمود که هیچ دستور العملی برای این موضوع ندارد. این وضعیت به یک بازی تبدیل شد هرازگاه عنوان می‌شد که تلگرام به زودی فیلتر می‌شود و دولتمردان نیز آن را تکذیب می‌کردند فقط کافی است به اخبار مربوط به تلگرام نگاهی بیندازید.

در اواخر فروردین ابوترابی از فیلتر شدن تلگرام از اول اردیبهشت می‌گوید. دولت خود مخالف است، ولی کانال تلگرامی رئیس جمهور به فعالیت خود پایان می‌دهد تا اولین قدم‌ها برای فیلترینگ تلگرام برداشته شود، اما رئیس جمهور همچنان با فیلترینگ تلگرام مخالف است!


بیشتر بخوانید: 


در هر صورت با صدور حکم مسدودسازی تلگرام در ۱۰ اریبهشت ماه از سوی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و هنر رسانه، حکم فیلترینگ تلگرام ابتدا از سوی اپراتورها اجرایی شده و چند روز پس از آن شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نیز به آن پیوستند.

در این حکم روی این موضوع تاکید شد که “متذکر می­‌گردد اعمال مسدودسازی تلگرام باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد، تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.”

در همین رابطه عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در مصاحبه‌ای با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اینکه آیا فیلترینگ تلگرام موقتی است یا به معنای قطع دائمی این پیام رسان است پاسخ داد:

به این شایعات که فیلترینگ تلگرام موقت است توجه نکنید. فیلتر تلگرام دائمی و قطعی است. به حول و قوه الهی کشور ایران در فضای مجازی مستقل خواهد شد و ارتباطات مردم در این فضا هم از نظر سرعت و هم کیفیت و کمیت نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت وتلگرام و سایر پایگاه های اینترنتی که قوانین کشور را نادیده گرفته اند هیچ جایی در آینده فضای مجازی کشور نخواهند داشت و انشالله استقلال و حاکمیت ملی در فضای مجازی تثبیت خواهد شد. تلگرام به هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه

البته این تنها موضوع مورد صحبت نبوده است. خرم آبادی در پاسخ به این سوال که هنوز فیلترینگ تلگرام به طور کامل اجرایی نشده و این پیام رسان از طریق برخی فیلترشکن‌ها در دسترس است، آیا فیلترینگ در همین حد می‌ماند یا به مرور کامل خواهد شد، این گونه گفت:

همه نهادها تلاش خود را برای اجرای کامل دستور قضایی فیلتر تلگرام و مهاجرت آرام مردم از تلگرام به پیام رسانهای داخلی بکار گرفته‌اند. دسترسی به تلگرام از طریق فیلترشکن‌ها ناشی از ضعف سامانه‌های کشور نیست بلکه ناشی از سیاست و برنامه ما است. مهاجرت باید آرام انجام شود تا مردم آسیب نبینند.

مبارزه با فیلتر شکن ها به تناسب افزایش قابلیت و ظرفیت پیام رسان های داخلی انجام می شود. مردم استقبال بسیار خوبی از پیام‌رسان‌های داخلی داشته‌اند. مهاجرت مردم موفقت آمیز ارزیابی شده است. تاکنون قریب به ۲۵ میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی ثبت نام کرده اند. فقط سروش حدود ده ونیم میلیون عضو دارد که چند میلیون آنها هر روز فعالیت دارند. به نوبه خود از مردم شریف کشورمان بابت این مهاجرت مبارک تشکر می کنم.

این موضوع مهاجرت آرام، به نظر می‌رسد که چندان هم آرام نباشد. از زمانی که قرار شد تا تلگرام حتی با فیلترشکن‌ها نیز در دسترس کاربران ایرانی قرار نگیرد، اینترنت ایران دچار اختلال شده است. مطلب زیر در این رابطه بیشتر توضیح می‌دهد.


بیشتر بخوانید: فیلترینگ تلگرام دسترسی به بعضی از سایت ها را نیز مختل کرد!


عبدالصمد خرم آبادی در پاسخ به اینکه مرجع قانونی فیلترینگ تلگرام کدام نهاد است، می‌گوید که به موجب نص صریح قانون مجازات اسلامی ماده ۷۴۹، در مواردی که شکایتی وجود دارد، دستگاه قضایی کشور مسول است و چون درباره تلگرام نیز شکایت‌های زیادی ثبت شده بود، پس قاضی تصمیم گرفت که حکم به فیلترینگ تلگرام دهد.

در هر صورت این طور که از شواهد پیداست فیلترینگ تلگرام دائمی خواهد بود و این پیام رسان نیز برای همیشه به جمع شبکه‌های اجتماعی مسدود شده در ایران پیوست.

بیشتر بخوانید:



ارسال نظر (3 نظر)

  ما که راه دور زدن فیلتر رو بلدیم نیازی نداریم

  ۰

  ۰
  پاسخ

  خب به کیف و کتابم :/

  ۰

  ۰
  پاسخ

  در آینده نزدیک تلگرام قابل فلتر شدن نیست

  ۰

  ۰
  پاسخ