تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی ؛ آیا تهدید ترامپ جدی است؟

ترامپ در فکر تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی است. این تهدید در پی اعمال تعرفه سنگین برای کالاهای آمریکایی توسط اتحادیه اروپا اعلام شد.

پس از آنکه اتحادیه اروپا تعرفه ای سنگین برای کالاهای آمریکایی اعمال کرد، رئیس جمهور آمریکا هم تهدید کرد که در صورت عدم لغو این تعرفه‌ها، برای واردات همه خودروهای اروپایی تعرفه ۲۰ درصدی در نظر خواهد گرفت. اما ترامپ این تهدید را عملی خواهد کرد؟

جنگ تجاری آمریکا و اروپا از کنترل خارج شده است، زیرا دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا تهدیداتی را برای اروپا در نظر گرفته است.


بیشتر بخوانید: ترامپ برای واردات کالاهای تکنولوژیک چینی تعرفه ۲۵ درصدی در نظر می گیرد


آغاز جنگ تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا

آمریکا تعرفه هایی را بر واردات آلمینیوم و فولاد اعمال کرده و اتحادیه اروپا نیز در مقابل تعرفه‌های اعمال شده بر واردات آلومینیوم و فولاد، به مقابله پرداخته و در ادامه تعرفه متقابلی را علیه آمریکا اعمال نموده است. این تعرفه‌ها جمعه (۱ تیر ماه) اجرایی شدند و بر کالاهای آمریکایی به ارزش حدود ۳.۲ میلیارد دلار تاثیرگذار بودند.

تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی

از جمله اقلامی که در معرض ۲۵ درصد تعرفه جدید اتحادیه اروپا قرار دارند، می توان به ذرت، برنج، آب پرتقال، ویسکی و مجموعه‌ای از محصولات تنباکو شامل سیگار و سیگار برگ اشاره کرد. این تعرفه‌ها همچنین برای تی‌شرت، فولاد، فولاد ضدزنگ، موتورسیکلت، قایق موتوری، قایق بادبانی و قایق تفریحی اعمال خواهند شد.

این تعرفه های در نظر گرفته شده از سوی اروپا، واکنش ترامپ را به دنبال داشت. ترامپ روز جمعه (۱ تیرماه) در توییتی نوشت:

بر اساس تعرفه‌ها و موانع تجاری اتحادیه اروپا که طی مدت زمان طولانی بر آمریکا، کارگران و شرکت‌های بزرگ آن اعمال شده است، اگر این تعرفه‌ها و موانع به زودی کم و برداشته نشوند، آمریکا نیز برای همه خودروهای آن‌ها (اتحادیه اروپا) که قرار است وارد آمریکا ‌شوند، تعرفه ۲۰ درصدی در نظر خواهد گرفت. آن‌ها را اینجا بسازید!

سیسیلیا مالمستروم، عضو هیئت تجاری اتحادیه اروپا در ادامه در بیانیه‌ای اعلام نمود :

قوانین تجارت بین‌الملل که اتحادیه اروپا در طول سال‌ها با همکاری شرکای آمریکایی خود توسعه داده است، بدون واکنش از سوی این اتحادیه نقض نخواهند شد. پاسخ ما دقیق، متناسب و کاملا موافق با قوانین سازمان تجارت جهانی است. اتحادیه اروپا نمی‌خواست که در این موقعیت قرار گیرد و چنین تعرفه هایی را اعمال کند، اگر ایالات متحده آمریکا تعرفه‌های خود را که بر واردات آلومینیوم و فولاد اروپا اعمال کرده، لغو کند، اتحادیه اروپا نیز تعرفه‌های متقابل را حذف خواهد نمود.

تهدید ترامپ به اعمال تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی

تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی

ترامپ ویلبر راس، وزیر تجارت آمریکا را مامور تحقیق در مورد تهدید بودن واردات خودروهای اروپایی برای امنیت ملی کشور آمریکا کرده بود. مدت کوتاهی پس از محول کردن این مسئولیت به ویلبر راس، تهدید دونالد ترامپ اعلام شد.

البته تحقیقات وزیر تجارت آمریکا هنوز در حال انجام است. براساس گزارش های موجود، خودروهای وارداتی اروپایی از این پس با تعرفه ۲۵ درصدی مواجه خواهند شد. این اقدام ترامپ واکنش ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا را به همراه داشت. وی در این مورد اعلام کرد که تعرفه گمرکی که آمریکا بر کالاهای اروپایی اعمال می‌کند، با تمام تاریخ و هر منطقی تناقض دارد.


بیشتر بخوانید: ترامپ به کوک قول داد؛ آیفون شامل افزایش تعرفه‌ واردات نخواهد شد


هدف ترامپ از اعمال تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی چیست؟

کشور آمریکا هم اکنون برای واردات خودروهای تولید شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعرفه ۲.۵ درصدی اعمال کرده است و اتحادیه اروپا در مقابل، تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات خودروهای آمریکایی اعمال می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه هدف از اعمال تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی را حمایت از تولید داخلی این کشور و ایجاد شغل در ایالات متحده عنوان کرد.

تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی

البته مشکلات تجاری آمریکا به همینجا ختم نمی شود. آمریکا همچنین اعلام کرده که علاوه بر جنگ تجاری با اتحادیه اروپا، قصد دارد تعرفه ۲۵ درصدی به ارزش بیش از ۵۰ میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چینی اعمال کند که شامل خودروهای ساخت این کشور نیز می‌شود.

سخنگوی جنرال موتورز نیز پیش از این تائید کرد که خودروی بیوک انویژن (buick Envision) تحت تاثیر این تعرفه قرار خواهد گرفت. گزارش‌ها حاکی از این است که در صورت اجرایی شدن تعرفه‌ها در ماه آینده میلادی، قیمت کراس‌اور بیوک انویژن در چین میتواند تا ۸۰۰۰ دلار نیز افزایش یابد.

سقوط سهام شرکت های خودروسازی آمریکایی و اروپایی

در پی تهدید ترامپ به اعمال تعرفه 20 درصدی برای خودروهای اروپایی ، سهام شرکت‌های خودروسازی اروپایی و آمریکایی به شدت سقوط کرده است. سهام شرکت‌های خودروسازی در اروپا تا ۱.۳ درصد کاهش یافته و شاخص بورس DAX آلمان به سطح منفی افت کرده و حدود ۰.۳ درصد کاهش یافته است.

در این بین سهام خودروسازان بزرگ آلمانی مانند دایملر، فولکس‌واگن و بی‌ام‌و که به شدت به فروش خودرو در آمریکا وابسته هستند، نیز تحت تاثیر قرار گرفته و سهام بی‌ام‌‌و ۲.۱ درصد از ارزش خود را از دست داده است. دایملر که این هفته نسبت به کاهش سود خود تحت تاثیر تعرفه‌ها هشدار داده بود، ۱.۱ درصد دیگر نیز افت کرد.

ارزش سهام خودروساز ایتالیایی فیات کرایسلر نیز حدود ۲.۸ درصد کاهش پیدا کرده است. شاخص سهام شرکت‌های خودروسازی در بورس داو جونز نیز پس از تویئت ترامپ با کاهش ۱.۴ درصدی مواجه شده است. از بین شرکت های خودروسازی مختلف، ارزش سهام شرکت‌های تسلا، هارلی دیویدسن، فورد و جنرال موتورز بیش‌ترین کاهش را داشته اند.

آلستیر ساندلر که معامله‌گر فروش سهام در نورثرن تراست (Northern Trust)  در این مورد اعلام نمود:

موضوعاتی که در توییتر اعلام می شوند بیشتر جنجال و هیاهو به نظر می‌رسند. من فکر نمی‌کنم بتوان از آن به عنوان یک وسیله رسمی برای بیان و اعمال سیاست‌های جهانی استفاده کرد. اما قطعا این هیجان می‌تواند تا آخر هفته ارزش سهام را تحت تاثیر خود قرار دهد. این فضایی است که مردم در آن سعی می‌کنند تا فرو نشستن گردوغبار، از هر گونه فعالیتی اجتناب کنند.

بنابراین تصمیماتی ناگهانی و نادرست می تواند به شدت تجارت را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا نیز سهام خودروسازان اروپایی، قربانی اصلی جنگ تجاری و افزایش متقابل تعرفه‌های واردات، میان آمریکا و اتحادیه اروپا شده است. از ابتدای بهمن ماه ۹۵ تاکنون، این بدترین هفته برای شاخص سهام شرکت‌های خودروسازی اروپایی بود زیرا حدود ۱۵ درصد از خودروهای شرکت‌های آلمانی مرسدس بنز و بی‌ام‌و در سال ۲۰۱۷ میلادی در آمریکا فروش رفتند.

.

منبع: autoblogارسال نظر