بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ ؛ با لوکس ترین و برترین ایرلاین‌های جهان آشنا شوید

سفر با هواپیما متداول‌ترین و سریع‌ترین نوع مسافرت در دنیا به حساب می‌آید. در این نوشته با ۱۰ مورد از بهترین شرکت های هواپیمایی جهان در سال ۲۰۱۸ که سفری لوکس و مجلل را برای شما رقم می‌زنند، آشنا خواهید شد.

پرواز بزرگترین آرزوی بشر در طول تاریخ بوده که پس از اختراع برادران رایت (Orville and Wilbur Wright) رنگ واقعیت به خود گرفت. از دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ و رشد شرکت‌های هواپیمایی و خطوط هوایی مختلف طیف گسترده‌تری از جمعیت جهان روی به استفاده از وسایل نفلیه هوایی آوردند. در چند دهه گذشته نیز سفر با هواپیما از آرزو به یک نیاز اساسی تبدیل شده و بسیاری از تجار و مسافران در طول سال چندین بار از خطوط و شرکت‌های هوایی مختلف استفاده می‌کنند.

هرچند هواپیما در مقایسه با سایر مدیوم‌های انتقال مسافر یکی از امن‌ترین‌ها به شمار آمده، اما به دلیل سرعت و ارتفاع بسیار بالا از سطح زمین، کوچکترین مشکل پرواز را به یک فاجعه دردناک تبدیل خواهد کرد. در ایران نیز با توجه به ناوگان بسیار فرسوده، عدم سرویس مناسب و به موقع و سوءمدیریت و قرار گرفتن نهادهای خاص در راس این صنعت در کنار حوادث تلخ به دلیل خطای انسانی و یا اشتباهات مکرر خلبان -که معمولا اولین کسی است که قربانی حادثه شده و هیچ توانی برای دفاع از عملکرد خود ندارد- همواره ترس و اضطرابی برای مسافرین وجود داشته که حادثه یاسوج آخرین نمونه آن به حساب می‌آید.

بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸

ماه گذشته (۱۷ جولای ۲۰۱۸/۲۸ تیر ۱۳۹۷) فهرستی از لوکس ترین و مجلل ترین و بهترین شرکت های هواپیمایی و ایرلاین های دنیا در سال ۲۰۱۸ توسط Skytrax منتشر شد. این شرکت یک گروه مشاوره مستقر در انگلستان بوده که با استفاده از نظرخواهی‌های مختلف از مسافران به رتبه بندی فرودگاه‌ها و شرکت‌های هواپیمایی می‌پردازد. Skytrax از سال ۲۰۰۱ تاکنون به صورت سالیانه به معرفی بهترین شرکت ها و خطوط هوایی جهان می‌پردازد.

بهترین شرکت های هواپیمایی 2018 ؛ با برترین خطوط هوایی جهان آشنا شوید

این شرکت با درنظر گرفتن فاکتورهایی مانند سیستم‌های مدیریت، کابین هواپیما، رفتار و عملکرد پرسنل و کادر پرواز، کیفیت پذیرایی، نحوه سرگرمی در طول پرواز و مواردی مشابه، لیستی از بهترین خطوط هوایی و بهترین فرودگاه را منتشر کرده و در انتها سال جایزه‌ای ویژه را به برترین نمونه اهدا می‌کند. هرچند پایه گذاران صنعت حمل و نقل هوایی جهان را شرکت‌های اروپایی و آمریکایی بودند، اما چند سالی است که رقبای آسیایی به خصوص کشورهای ثروتمند و موفقی مانند امارات و قطر و ممالک آسیای شرقی مثل چین، اندونزی،مالزی و هنگ کنگ گوی سبقت را از رقبا ربوده و تنها شرکت غیر آسیایی حاضر در جمع بهترین خطوط هوایی سال ۲۰۱۸ لوفت‌هانزا آلمان است. از نکات جالب این لیست می‌توان به خروج شرکت Etihad Airways از جمع بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ اشاره کرد که سال ۲۰۱۷ رتبه ۸ را به خود اختصاص داده بودو در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۱۵ سقوط نمود.

این مراسم هفته گذشته در هتل Langham شهر لندن برگزار و ایرلاین های برتر معرفی شدند. بر اساس رتبه بندی موسسه اسکای ترکس، لیست بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ عبارتند از:

۱۰. THAI

 • کشور: تایلند
 • سایز ناوگان: ۸۲ فروند
 • تعداد مقاصد: ۹۱ شهر
 • تعداد کارمندان: ۲۲.۵۰۰ نفر

شرکت Thai Airways International Public Company Limited یا THAI یک شرکت هواپیمایی تایلندی است که از سال ۱۹۸۸ فعالیت بین المللی خود را آغاز نموده است.

این شرکت از خطوط هوایی ۴ ستاره سکای ترکس بوده و برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ در جمع بهترین خطوط هوایی دنیا قرار گرفت. شرکت هواپیمایی تای با شعارهای “به نرمی ابریشم” و “من با تای پرواز می‌کنم” یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ است.


۹. Garuda Indonesia

 • کشور: اندونزی
 • سایز ناوگان: ۱۴۲ فروند
 • تعداد مقاصد: ۹۰ شهر
 • تعداد کارمندان: ۲۰.۰۰۰ نفر

هواپیمایی گارودا یا PT Garuda Indonesia یک شرکت مسافربری قدیمی اندونزیایی بوده که فعالیت خود را از سال ۱۹۴۹ و به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت KLM هلند آغاز کرد.

گارودا که بر اساس یک پرنده مقدس در آیین هندوئیسم و پرچم رسمی کشور اندونزی نامگذاری شده، از سال ۲۰۱۴ در جمع شرکت های هواپیمایی ۵ ستاره قرار گرفته است. این شرکت، هواپیمایی رسمی و ملی اندونزی بوده و با شعار “هواپیمایی اندونزی” یکی از برتربن ایرلاین ها و بهترین خطوط هواپیمایی جهان در سال ۲۰۱۸ به حساب می‌آید.


 ۸. Hainan Airlines

 • کشور: چین
 • سایز ناوگان: ۲۰۸ فروند
 • تعداد مقاصد: ۱۱۰ شهر

شرکت هواپیمایی Hainan Airlines یک شرکت چینی بوده که در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده است. این شرکت رتبه چهارم را از لحاظ تعداد ناوگان در آسیا کسب کرده و از سال ۲۰۱۰ میلادی در جمع شرکت‌های ۵ ستاره Skytrax قرار گرفته است.

هاینان ایرلاینز با شعار “رویاهایت را به پرواز درآور” رتبه هشتم را در بین بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ به خود اختصاص داد.


۷. Lufthansa

 • کشور: آلمان
 • سایز ناوگان: ۲۷۹ فروند
 • تعداد مقاصد: ۲۲۰ شهر
 • تعداد کارمندان: ۱۳۰.۰۰۰ نفر

لوفت هانزا تنها شرکت مسافرتی اروپایی حاضر در فهرست بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ است. این شرکت آلمانی با نام کامل Deutsche Lufthansa AG به همراه زیرمجموعه‌های خود مانند Austrian Airline و Swiss Onternational AirLines و Brussels Airlines در سال ۱۹۵۳ میلادی تاسیس شده و بزرگترین شرکت هواپیمایی اروپا به حساب می‌آید.

مقر اصلی این شرکت در شهر کلن قرار داشته و با شعار “به دنیا آری بگو” بیش از ۶ دهه است که به حمل مسافر و پرواز به بیش از ۲۲۰ شهر در جهان می‌پردازد.


۶. Cathay Pacifica Airways

 • کشور: هنگ کنگ
 • سایز ناوگان: ۱۴۶ فروند
 • تعداد مقاصد: ۷۷ شهر
 • تعداد کارمندان: ۳۳.۰۰۰ نفر

این شرکت در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس شده و مقر اصلی آن در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ قرار دارد. Cathay Pacifica Airways به بیش از ۶۰ کشور جهان پرواز مسافری و باری داشته و رتبه ششم را در رده بندی بهترین خطوط هوایی ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است.

این شرکت با نزدیک به ۲۳.۰۰۰ کارمند و شعار “سفری به خوبی زندگی” یکی از شرکت‌های هوایی ۵ ستاره جهان نیز به حساب می‌آید.


۵. EVA Air

 • کشور: تایوان
 • سایز ناوگان: ۷۴ فروند
 • تعداد مقاصد: ۶۲ شهر
 • تعداد کارمندان: ۱۱.۰۰۰ نفر

ای وی ای ایر یا EVA Air Corporation یکی از شرکت‌های مسافرتی هوایی کشور تایوان بوده که از سال ۲۰۱۶ به جمع شرکت‌های هواپیمایی ۵ ستاره جهان پیوست و امسال نیز جایگاهی را در بین لوکس ترین و مجلل ترین و بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ به خود اختصاص داد.

EVA Air فعالیت خود را از سال ۱۹۹۱ میلادی آغاز نمود. این شرکت نیز با تکیه بر کیفیت بسیار بالای خود موفق به کسب رتبه چهارم در لیست بهترین خطوط هوایی ۲۰۱۸ گردید. مقر اصلی آن در شهر تایپه قرار داشته و شعار رسمی آن نیز “دنیا را با اشتراک گذاشته و با هم پرواز کنیم” است.


۴. Emirates

 • کشور: امارات متحده عربی
 • سایز ناوگان: ۲۵۵ فروند
 • تعداد مقاصد: ۱۴۳ شهر
 • تعداد کارمندان: ۶۵.۰۰۰ نفر

شرکت هواپیمایی امارت در سال ۱۹۸۵ میلادی تاسیس گردید. در پی کوشش بی حد و حصر مسئولین این شیخ نشین کوچک برای رسیدن به بالاترین درجات تکنولوژی و فناوری، این شرکت که یکی از زیر مجموعه‌های گروه امارات (The Emirates Group) به حساب می‌آید، با تکیه بر کیفیت بالای ناوگان با بدنه پهن (Wide Body) و خدمات خود به یکی از لوکس ترین و بهترین خطوط هوایی جهان تبدیل گردید.

هواپیمایی امارات در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ موفق به کسب عنوان بهترین شرکت هواپیمایی جهان گردید و در حال حاضر یکی از خطوط هوایی ۴ ستاره به حساب می‌آید. مقر اصلی این شرکت که بیش از ۶۴.۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند در شهر دبی قرار داشته و با شعارهایی مانند “با امارات پرواز کن”، “از دبی به مقاصد مختلف در جهان” و “سلام به فردا” رتبه چهارم را در جدول بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است.


۳. ANA یا All Nippon Airways

 • کشور: ژاپن
 • سایز ناوگان: ۲۲۱ فروند
 • تعداد مقاصد: ۹۷ شهر
 • تعداد کارمندان: ۳۵.۰۰۰ نفر

شرکت ANA با نام کامل All Nippon Airways Co., Ltd. نیز یک شرکت هواپیمایی ژاپنی بوده که موفق به قرار گرفتن در جمع ۳ شرکت برتر هواپیمایی جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی شده است.

ANA که در سال ۱۹۵۲ تاسیس شده بزرگترین شرکت هواپیمایی ژاپن بر اساس تعداد هواپیماهای ناوگان است. شرکت ANA سال گذشته نیز موفق به کسب جایگاه سوم در بین بهترین شرکت های هواپیمایی سال شده بود و با شعار “ژاپن الهام بخش” یکی دیگر از خطوط هوایی ۵ ستاره جهان به حساب می‌آید.


۲. Qatar Airways

 • کشور: قطر
 • سایز ناوگان: ۲۲۰ فروند
 • تعداد مقاصد: ۱۵۰ شهر
 • تعداد کارمندان: ۴۳.۰۰۰ نفر

پس از امارات متحده عربی، نوبت شیخ نشین قطر بود که با تکیه بر منابع نفتی و گازی غنی خود، جایگاهی درخور را در دنیای صنعت، تجارت و تکنولوژی به خود اختصاص دهد. دولت این کشور با تاسیس شرکت هواپیمایی قطر و اسپانسرینگ مسابقات ورزشی فوتبال و فرمول E و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ گام بزرگی در مدرن کردن کشور کوچک خود برداشت.

شرکت هواپیمایی قطر در سال ۱۹۹۴ میلادی تاسیس شد و مقر اصلی آن در شهر دوحه قرار دارد. کیفیت بسیار بالای خدمات و ارزش به مسافران در سال ۲۰۰۶ آن را به یکی از شرکت‌های هواپیمایی ۵ ستاره قرار دارد. Qatar Airways در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ موفق به کسب عنوان بهترین خط هوایی جهان شده و عنوان دوم را در بین بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸ به خود اختصاص داد. شعار تبلیغاتی این شرکت “با هم به جاهای مختلف برویم” است.


 1. Singapore Airlines

 • کشور: سنگاپور
 • سایز ناوگان: ۱۲۵ فروند
 • تعداد مقاصد: ۶۴ شهر
 • تعداد کارمندان: ۱۵.۰۰۰ نفر

هرچند سنگاپور یک کشور بسیار کوچک بوده اما شرکت هواپیمایی سنگاپور با ۱۲۵ فروند هواپیما، ۶۴ مقصد بین المللی و خدمات بسیار باکیفیت ناوگان و فرودگاه اختصاصی خود عنوان بهترین شرکت هواپیمایی جهان در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.

این شرکت در سال ۱۹۴۷ با نام مالایان ایر ویز (Malayan Airways) تاسیس شد و از سال ۱۹۷۲ در جمع شرکت‌های هواپیمایی استاندارد بین المللی قرار گرفت. سنگاپور ایرلاینز یکی از شرکت‌های هوایی ۵ ستاره جهان بوده و از سال ۲۰۰۱ میلادی رقابت بسیار سختی با هواپیمایی امارات و قطر داشته و در ۱۰ سال گذشته همواره در جمع بهترین خطوط هوایی جهان قرار دارد. شعار رسمی این شرکت “یک راه عالی برای پرواز” است.

سخن آخر

تمامی اسامی ذکر شده در فهرست بهترین خطوط هوایی ۲۰۱۸ از ایرلاین های گرانقیمت جهان بوده و با توجه به کابین‌های First Class و Business Class خود بیشتر مناسب تجار و شخصیت‌های هنری و ورزشی هستند. اما عامه مردم گذشته از قیمت بالا، نیازی به استفاده از این خطوط برای پرواز نداشته و بیشتر به دنبال پیدا کردن راهی سریع و امن برای طی مسافت‌های نسبتا کوتاه هوایی هستند.

با کلیک روی لینک کد تخفیف مستر بلیط، می‌توانید از ۱۰ درصد تا ۱۵ هزار تومان تخفیف ویژه بهره‌مند شوید.

بهترین خطوط هوایی ۲۰۱۸ در یک نگاه

رتبه نام شرکت کشور جایگاه سال ۲۰۱۷ تعداد هواپیما ها
۱ Singapore Airlines سنگاپور ۲ ۱۲۵
۲ Qatar Airways قطر ۱ ۲۲۰
۳ All Nippon Airways ژاپن ۳ ۲۲۱
۴ Emirates امارات متحده عربی ۴ ۲۵۵
۵ EVA Air تایوان ۶ ۷۴
۶ Cathay Pacifica Airways هنگ کنگ ۵ ۱۴۶
۷ Lufthansa آلمان ۷ ۲۷۹
۸ Hainan Airlines چین ۹ ۲۰۸
۹ Garuda Indonesia اندونزی ۱۰ ۱۴۲
۱۰ THAI تایلند ۱۱ ۸۲

گالری تصاویر بهترین شرکت های هواپیمایی ۲۰۱۸

این محتوا به سفارش تخفیفان نوشته شده است.

منبع: Skytraxارسال نظر