ایجاد گرایش حقوق فضا در دانشگاه تهران ؛ رشته‌ای جدید در انتظار علاقمندان به فضا

حقوق فضا گرایشی است که سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران با هدف توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حقوق بین الملل فضایی برای ایجاد آن به تفاهم رسیده‌اند.

به گزارش تکراتو و به نقل از سرویس علمی فارس، همکاری میان سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران منجر به تفاهمی برای ایجاد گرایش حقوق فضا در دانشگاه تهران شده است. این تفاهم نامه میان مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و عباسعلی کدخدایی رئیس موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران منعقد و به امضا رسیده است.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به لزوم توسعه فناوری فضایی و ضرورت‌های آن بیان داشت:

فضا مالکیت ناپذیر و میراث مشترک بشریت است، بنابراین باید حضور موثر و حداکثری در مجامع بین المللی و تأثیرگذاری در شکل گیری و تدوین قواعد مربوطه داشته باشیم.

براری در ادامه نقش حداکثری کشور در استفاده صلح آمیز از فضا با افزایش فعالیت‌ در حوزه‌های توسعه زیرساخت‌ها و حضور فعال در مجامع بین المللی دست یافتنی دانست. وی افزود:

حضور فعالانه در مجامع بین المللی با هدف حفظ و تامین منافع ملی در حوزه فضایی از اولویت های ویژه سازمان فضایی ایران است. لذا با توجه به توانمندی ارزشمند موجود در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، می توان از این ظرفیت برای تربیت و توانمندسازی نیروی انسانی متخصص در راستای حضور فعال و اثر بخش در مجامع بین المللی فضایی استفاده کرد.

حقوق فضا

کرسی نخست سازمان فضایی ایران، در خصوص ظرفیت دانشگاه‌ها برای توسعه زیرساخت‌های صنعت فناوری اذعان کرد:

با توجه به عضویت سازمان فضایی ایران در مجامع بین المللی مختلف، ضرورت تقویت زیرساخت‌های این حوزه بسیار حائز اهمیت است که در این راستا دانشگاهها از ظرفیت‌های بالقوه و ارزشمندی برای تقویت این حوزه برخوردار هستند، از این رو دانشگاه تهران به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و پیشرو برای توسعه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی در زمینه حقوق بین الملل فضایی انتخاب شد.

براری با تاکید جایگاه حقوق بین الملل فضایی و نیاز به توسعه این حوزه افزود:

برای مشارکت حداکثری در این موضوع نیاز به کارشناسان متخصص و خبره در حوزه حقوق فضایی داریم و علاقه مند به حمایت از پایان نامه های دانشجویی و تدوین کتب و توسعه هرچه بیشتر این حوزه هستیم.

براری می‌گوید که بسترسازی برای نخبگان و علاقه‌مندان و ارائه برنامه‌های توسعه‌ای برای پرورش این افراد از اهداف مهم تفاهم‌نامه میان سازمان فضایی ایران و دانشگاه تهران است. وی در همین رابطه گفت:

هداف این تفاهم نامه شامل بسترسازی لازم برای ایجاد گرایش در نخبگان و علاقه مندان و دانشجویان رشته های حقوقی- بین‌المللی به حوزه فضا و ارائه برنامه های اجرایی توسعه ای در زمینه پرورش نخبگان و علاقه‌مندان حوزه فضا، تحلیل و شناسایی نقاط ضعف و قوت کشور در حوزه حقوق بین الملل فضایی، ایجاد زمینه‌های لازم برای سیاست‌گذاری و تعیین خط مشی‌های مورد نیاز با هدف حضور و مشارکت موثر در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیت های فضایی با هدف تامین و ارتقای منافع ملی و ایجاد شرایط لازم برای انجام پژوهش و تحقیق در حوزه حقوق فضا است.

عباسعلی کدخدایی رئیس موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران در ادامه جلسه امضاء تفاهم‌نامه از ضرورت‌های حقوق فضا و دیپلماسی فضایی گفت:

حدود بیست سال پیش که قانون منع خرید و فروش ماهواره تصویب شده بود، بخش حقوقی صدا و سیما درخواست ورود کارشناسان متخصص در حوزه حقوقی و ارتباطات ماهواره ای را مطرح کرد که از همان زمان اهمیت حقوق فضا و دیپلماسی فضایی نمود زیادی یافت.

وی در ادامه گفت که مطابق مطالعات انجام گرفته سازمان‌های پایین‌دستی می‌بایست در زمینه حقوق فضا حساسیت و تمرکز ویژه‌ای داشته باشند. کدخدایی می‌افزاید که امروزه در میان دانشجویان حرکاتی خوب ولی حداقلی شروع شده است که باید به حداکثری تبدیل شود. وی در ادامه از محدودیت‌های موجود بر سر راه این گرایش گفت:

تعداد کم کارشناسان خبره در حوزه حقوق بین الملل فضایی باعث شده برخی از منافع ما تامین نشود، همچنین از سوی دیگر نگاه تحریمی غرب به ایران فقط منوط به انرژی هسته ای نیست و حتی در بخش آموزشی هم برای ما ایجاد مشکل کرده اند و دانشجویان ما با محدودیت هایی برای ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور مواجه هستند.

رئیس موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران می‌گوید که برای توسعه گرایش حقوق فضا کارگاه‌های آموزشی برگزار شده است که دانشجویان و کارشناسان زیادی از آن‌ها استقبال به عمل آورده‌اند. کدخدایی می‌گوید که “با توجه به علاقه دانشجویان به این حوزه و نبود رشته تخصصی دانشگاهی، لذا ضرورت دارد که این رشته را به زودی ایجاد کنیم.

او در ادامه در خصوص مسابقات دانشجویی شبیه سازی دادگاه حقوق بین الملل فضایی (موت کورت) ادامه داد:

از جهت زمان ما فرصتی نداریم لذا وظیفه داریم تا گرایش حقوق فضا را با همکاری سازمان فضایی ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد کنیم. برگزاری و حضور در این مسابقات باید هدفمند باشد و باید نگاه ما از صرف حضور برای کسب رتبه تغییر کند و در این ارتباط لازم است آموزش های تخصصی را در سطح ملی در این حوزه افزایش دهیم.

بیشتر بخوانید :

.

منبع: farsnews

 ارسال نظر