سریع ترین قطارهای جهان ؛ سفر ریلی با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت

هرچند سیستم ریلی اجازه پرواز بر روی اقیانوس‌ها را به قطار نمی‌دهد، اما این بدین معنی نخواهد بود که این وسیله نقلیه یک وسیله کند است. در ادامه به معرفی سریع ترین قطارهای جهان در سال ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت.

قطار یکی از ابزارهای ارتباطی ایمن و ارزان قیمت بوده که علاوه بر توانایی حمل تعداد زیادی مسافر، قابلیت جابجایی مقادیر بسیار عظیمی از کالا را دارد. شواهد یافت شده در یونان و مصر نشان از کاربرد ابزاری شبیه به واگن‌های قطار در دوران باستان داشته اما استفاده از نیروی بخار توسط دانشمند و مهندس ایرلندی جیمز وات (James Watt) در اواخر قرن ۱۸ مسیر تازه‌ای به این وسیله حمل و نقل بخشید.

قطار در حال حاضر به دلیل قیمت نسبتا پایین و سرعت قابل قبول تبدیل به یکی از همه گیرترین وسایل نقلیه برای مسافرت‌ها شده و بسیاری با تکیه بر ایمنی، از آن به عنوان وسیله جابجایی استفاده می‌کنند. از مزایای سفر با قطار می‌توان به مواردی مانند ثبات در قیمت‌ها، قابلیت حمل بار و چمدان‌های بیشتر، دسترسی سریع‌تر و ساده‌تر به ایستگاه‌ها و راحتی بیشتر در طول سفر اشاره کرد.

برخی قطارها نیز مانند Golden Eagle در مسیر مسکو تا ولادیوستوک روسیه با قیمت ۱۶.۰۰۰ دلار برای هر نفر، The Canadian در مسیر تورنتو به ونکوور کانادا با قیمت ۳.۰۰۰ دلار و یا مسیر دهلی به بمبئی شرکت Maharajs Express با قیمت ۴.۰۰۰ دلار برای هر نفر، عملا تجربه‌ای بسیار لوکس و به یادماندنی را برای مسافران رقم رده که در نوشته دیگری به آنها خواهیم پرداخت.

سریع ترین قطارهای جهان

هرچند مکانیزم حرکت قطار به عنوان عاملی برای کاهش سرعت تلقی می‌گردد، اما در چند سال گذشته مهندسین با استفاده از نیروی الکتریسیته موفق به تولید ترن‌هایی شده که توانایی دستیابی به سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را دارند. به همین دلیل مسافرت در اروپا با استفاده از این وسیله، به روشی سریع‌تر و ارزان‌تر از وسایلی مانند هواپیما تبدیل شده است. در ادامه با تکراتو همراه شده تا با بهترین و سریع ترین قطارهای جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی آشنا شویم.

Thalys

 • کشور: فرانسه
 • حداکثر سرعت: ۱۸۶ مایل در ساعت (۳۰۰ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۱۹۹۶

تالیس یکی از قدیمی‌ترین و سریع ترین قطارهای جهان بوده که در سال ۱۹۹۶ آغاز به کار نمود. این قطار سریع السیر برقی در مسیر آمستردام هلند تا پاریس فرانسه حرکت کرده و در ۲۶ ایستگاه توقف می‌کند. در اواخر سال ۲۰۱۵ ریل‌های این ترن سریع السیر برقی تا شهر دورتمند آلمان نیز به سایر مسیرهای آن اضافه گردید.

تالیس فاصله بیش از ۵۰۰ کیلومتری مابین گاریس و آمستردام را در زمانی کمتر از ۳.۵ ساعت طی کرده و با توانایی دستیابی به حداکثر سرعتی در حدود ۱۸۶ مایل در ساعت (معادل ۳۰۰ کیلومتر در ساعت) یکی از بهترین قطارهای سریع السیر برقی جهان در سال ۲۰۱۸ به حساب می‌آید.

Eurostar e320

 • کشور: انگلستان
 • حداکثر سرعت: ۱۹۹ مایل در ساعت (۳۲۰ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۱۵

این قطار پرسرعت بریتانیایی توسط شرکت آلمانی زیمنس ساخته شده و از سال ۲۰۱۵ به حمل و نقل مسافر از طریق کانال مانش بین انگلستان و اروپای غربی می‌پردازد.

علاوه بر سرعت بالای ۳۲۰ کیلومتری که یورواستار e320 را در جمع سریع ترین قطارهای دنیا قرار داده، به دلیل قرار گرفتن ایستگاه‌ها در مرکز شهر، این قطار با بلیت ۷۰ دلاری (معادل ۷۷۰ هزار تومان با ارز ۱۱.۰۰۰ تومانی بازار آزاد فعلی) یکی از روش‌های ارزان و اقتصادی برای سفر در قاره اروپا نیز به حساب می‌آید. Eurostar e320 شهرهای لندن و بروکسل را به هم متصل می‌کند.

Korail KTX

 • کشور: کره جنوبی
 • حداکثر سرعت: ۲۰۵ مایل در ساعت (۳۲۸ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۰۴

سری KTX شرکت حمل و نقل ریلی کره جنوبی یکی از قدیمی‌ترین قطارهای سریع السیر برقی این فهرست بوده و کار خود را از سال ۲۰۰۴ آغاز نموده است.

آخرین مسیر این قطار نیز در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد که فرودگاه بین المللی اینچئون در بخش غربی را پس از توقف در سئول به شهر گانگنئونگ در بخش شرقی متصل می‌کند. این قطار حداکثر سرعتی در حدود ۲۰۵ ماسل در ساعت (معادل ۳۲۸ کیلومتر در ساعت) داشته و یکی از سریع ترین ترن های دنیا به حساب می‌آید.

Deutche bahn ICE 4

 • کشور: آلمان
 • حداکثر سرعت: ۲۰۵ مایل در ساعت (۳۲۸ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۱۶

سری ICE 4 از ترن‌های سریع السیر شرکت Deutche Bahn کشور آلمان بوده که محصولی از شرکت آلمانی زیمنس است. این قطار رنگ آمیزی بسیار جذابی داشته که هماهنگی کاملی با سرعت بسیار بالای آن دارد.

در جدیدترین مسیر ICE 4 شرکت Deutche Bahn، این قطار استانداردهای عبور از کانال مانش را نیز کسب نموده و با حداکثر سرعتی در حدود ۲۰۵ مایل در ساعت (معادل ۳۲۸ کیلومتر در ساعت) جایگاهی را در جدول سریع ترین قطارهای دنیا به خود اختصاص داده است.

Haramain Western Railway

 • کشور: عربستان سعودی
 • حداکثر سرعت: ۲۱۷ مایل در ساعت (۳۴۹ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: سپتامبر ۲۰۱۸

پروژه قطار سریع السیر حرمین که با نام‌هایی مانند راه آهن مکه – مدینه نیز شناخته می‌شود، یکی از طرح‌های انقلابی و آینده نگرانه کشور عربستان بوده دو شهر مقدس مسلمانان، مکه و مدینه را به هم متصل می‌کند.

راه آهن حرمین که در پاییز سال ۲۰۱۸ افتتاح خواهد شد، این فاصله ۴۵۰ کیلومتری را در تنها ۲.۵ ساعت طی می‌کند و توانایی حمل بیش از ۳ میلیون زائر را دارد. حداکثر سرعت ۲۱۷ مایل (معادل ۳۴۹ کیلومتر در ساعت) آن را در جمع سریعترین قطارهای جهان قرار داده است.

Renfe AVE

 • کشور: اسپانیا
 • حداکثر سرعت: ۲۱۷ مایل در ساعت (۳۴۹ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۰۵

AVE یا Alta Velocidad Espanola که با نام Talgo 350 نیز شناخته می‌شود نیز از محصولات شرکت تالگو (Talgo) اسپانیا بوده که با پوشش دادن مسیری به طول بیش از ۳.۰۰۰ کیلومتر، بزرگترین خط راه آهن کشور اسپانیا به حساب می‌آید.

این قطار که با توجه به طراحی ظاهری لقب El Pato (به معنی اردک) را به خود گرفته، فاصله  ۶۲۰ کیلومتری مابین مادرید و بارسلون را در تنها ۲.۵ ساعت طی نموده و هرچند سرعت آن به ۲۰۵ مایل در ساعت (معادل ۳۲۸ کیلومتر در ساعت) محدود شده، اما با توانایی دستیابی به حداکثر سرعتی بیش از ۲۱۷ مایل در ساعت (۳۴۹ کیلومتر در ساعت) یکی از سریع ترین قطارهای جهان نام گرفته است.

Frecciarossa 1000

 • کشور: ایتالیا
 • حداکثر سرعت: ۲۲۰ مایل در ساعت (۳۵۴ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۱۵

قطار سریع السیر Frecciarossa 1000 که با نام ETR 1000 نیز شناخته می‌شود، از سال ۲۰۱۵ شروع به ارائه خدمات نموده و تحت مالکیت شرکت Trenitalia قرار دارد.

طراحی این ترن در میانه دهه ۲۰۰۰ میلادی آغاز شد و ظرفیت بیش از ۴۵۰ مسافر در بخش‌های استاندارد، بیزینس کلس و فرست کلس را داشته و با توانایی دستیابی به حداکثر سرعتی در حدود ۲۲۰ مایل در ساعت، در جمع سریع ترین قطارهای جهان در سال ۲۰۱۸ قرار می‌گیرد.

Shinkansen H5

 • کشور: ژاپن
 • حداکثر سرعت: ۲۲۴ مایل در ساعت (۳۶۰ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۱۶

ژاپن بیش از نیم قرن است که از قطارهای سریع السیر برای جابجایی مسافران استفاده می‌کند. آخرین نمونه نیز سری H5 بوده که در جمع سریع ترین قطارهای جهان قرار می‌گیرد.

H5 ساخت شرکت هیتاچی (Hitachi) ژاپن بوده و بر پایه مدل‌های E5 ساخته شده است. این قطار پر سرعت توانایی دستیابی به حداکثر سرعتی در حدود ۲۲۴ مایل در ساعت (معادل ۳۶۰ کیلومتر در ساعت) را داشته و در سه کلاس Gran و Green و Ordinary به حمل مسافران با بیشترین سرعت ممکن می‌پردازد.

Fuxing Hao CR400AF

 • کشور: چین
 • حداکثر سرعت: ۲۴۹ مایل در ساعت (۴۰۰ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۱۶

Fuxing Hao قطاری است سریع السیر محصول کشور چین که طراحی آن از سال ۲۰۱۲ آغاز گردید و در سال ۲۰۱۶ وارد ناوگان حمل و نقل ریلی این کشور گردید.

مدل CR400AF نیز یکی از نمونه‌های تولید محدود کارخانه CRRC Qingdao Sifang بوده که طولی در حدود ۲۱۰ متر دارد. این قطار گنجایش بیش از ۵۶۰ مسافر در سه کلاس بیزینس، فرست کلس و استاندارد را داشته و با توانایی دستیابی به حداکثر سرعت ۲۴۹ مایل در ساعت (معادل ۴۰۰ کیلومتر در ساعت)، یکی از سریعترین قطارهای جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی به حساب می‌آید.

Shanghai Maglev

 • کشور: چین
 • حداکثر سرعت: ۲۶۷ مایل در ساعت (۴۳۰ کیلومتر در ساعت)
 • شروع فعالیت: ۲۰۰۴

سریع ترین قطار دنیا نه جدیدترین نمونه موجود بوده و نه حتی لوکس ترین و گرانقیمت ترین مدل به حساب می‌آید. Shanghai Maglev با قیمت بلیت در حدود ۸ دلار (در حدود ۹۰.۰۰۰ تومان) برای هر نفر، عنوان پرسرعت ترین قطار جهان را به خود اختصاص داده است.

پروسه ساخت این قطار بسیار پرسرعت چینی در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و در سال ۲۰۰۴ به بهره برداری رسید. تکنولوژی این قطار بر اساس فناوری مَگلِو (Maglev یا شناوری در هوا با فاصله بسیار کمی از ریل) ساخته شده و از نیروی الکترومغناطیسی به عنوان پیشرانه استفاده می‌کند. شانگهای مگلو فرودگاه بین المللی Shanghai Pudong و ایستگاه مترو Longyang را به هم متصل کرده و این فاصله ۳۰ کیلومتری را در تنها ۷ دقیقه طی می‌نماید. شانگهای مگلو با حداکثر سرعت ۲۶۷ مایل در ساعت (معادل ۴۳۰ کیلومتر) رتبه نخست را در جدول سریع ترین قطارهای جهان به خود اختصاص می‌دهد.

 

با کلیک روی لینک کد تخفیف مِستر بلیط، می‌توانید از ۵ تا ۱۵ هزار تومان تخفیف ویژه کاربران تکراتو بهره‌مند شوید.

سریع ترین قطارهای جهان در یک نگاه

نام قطار کشور شروع فعالیت حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)
۱ Shanghai Maglev چین ۲۰۰۴ ۴۳۰
۲ Fuxing Hao CR400AF چین ۲۰۱۶ ۴۰۰
۳ Shinkansen H5 ژاپن ۲۰۱۶ ۳۶۰
۴ Frecciarossa 1000 ایتالیا ۲۰۱۵ ۳۵۴
۵ Renfe AVE اسپانیا ۲۰۰۵ ۳۴۹
۶ Haramain Western Railway عربستان سعودی ۲۰۱۸ ۳۴۹
۷ Deutche bahn ICE 4 آلمان ۲۰۱۶ ۳۲۸
۸ Korail KTX کره جنوبی ۲۰۰۴ ۳۲۸
۹ Eurostar e320 انگلستان ۲۰۱۵ ۳۲۰
۱۰ Thalys فرانسه ۱۹۹۶ ۳۰۰

 

این محتوا به سفارش مِستر بلیط نوشته شده است. برای استفاده از خدمات مِستر بلیط روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید بلیط قطار

گالری تصاویر سریعترین قطارهای دنیا

بیشتر بخوانید:ارسال نظر