طولانی ترین تونل های دنیا ؛ لیستی از بلندترین تونل های ریلی جهان

بیشترین تعداد از طولانی ترین تونل های دنیا در آسیا قرار دارد. قاره کهن با وسعت پهناور خود باعث شده است تا مهندسان برای ارتباط نقاط مختلفی از این قاره، بلندترین تونل های ریلی جهان را در آن بنا کنند، اما این تونل‌ها چقدر عمق داشته و در کدام کشورها قرار دارند؟

یکی از بزرگترین و سخت‌ترین ساخت و سازهای جهان در ساخت تونل خلاصه می‌شود. شکافتن کوه‌ها برای یافتن مسیری که بتواند شهرها را به یکدیگر متصل کند، کار مشکلی بوده که به محاسبات پیچیده مهندسی و استفاده از ابزارآلات متنوع و سنگینی نیازمند است.

بلندترین تونل های ریلی جهان در کجا قرار دارند

معمولا طولانی ترین و بلندترین تونل های جهان به تونل های راه آهن اختصاص دارد. جابجایی راحت‌تر مسافران باعث شده تا کشورهای مختلف مجبور به شکافتن دل کوهستان شوند تا مسیری هموار برای عبور مرور قطارها و یا تردد وسایل نقلیه سواری بیابند. در ادامه با تکراتو همراه باشید تا لیست بلندترین تونل های ریلی جهان را با هم مرور کنیم.

۱۵. تونل تیان‌شیان میانه (Middle Tianshan Tunnel)

این تونل در منطقه سین‌کیانگ چین واقع است. این تونل ریلی عمقی به طول ۲۲.۴۶ کیلومتر دارد و شامل دو تونل است که با فاصله کنار یکدیگر ساخته شده‌اند.

۱۴. تونل لولیانگ‌شان جنوبی (South Lüliangshan Tunnel)

تونل لولیانگ‌شان در استان شانشی در شرق چین واقع است. این مسیر ریلی که در کوهستان لولیانگ‌شان ساخته شده شامل دو تونل به طول ۲۳.۴۷ کیلومتر است.

۱۳. تونل وینروالد (Wienerwald Tunnel)

وینروالد یکی از بلندترین تونل های جهان است که در اتریش قرار دارد. این تونل مهمترین کاریدور اتریش بوده و در دسامبر ۲۰۱۲ در نزدیکی وین مورد بهره برداری قرار گرفت. ۱۱ کیلومتر از ورودی غربی وینروالد دو مسیره بوده و در مجموع طولی برابر با ۲۳.۸۴ کیلومتر دارد. این تونل ریلی طولانی ترین تونل اتریش است.

۱۲. تونل ایواته ایچینو (Iwate-Ichinohe Tunnel)

این تونل که در سال ۲۰۰۲ در ژاپن افتتاح شد، در زمان خود طولانی ترین تونل زمینی در جهان بود که توکیو را به آئوموری متصل می‌کرد. طول تونل ایواته ایچینو ۲۵.۸ کیلومتر است که در ۵۴۵ کیلومتری ایستگاه توکیو در خط آهن Tōhoku Shinkansen واقع شده است.

۱۱. تونل هاکودا (Hakkōda Tunnel)

تونل هاکودا یکی از بلندترین تونل های ریلی جهان به طول ۲۶.۴۴ کیلومتر است که در مرکز استان آئوموری واقع در شمال ژاپن قرار گرفته و از کوه‌های هاکودا عبور می‌کند.

تونل هاکودا طولانی ترین تونل راه آهن دو خطه در جهان است. این تونل از سال ۲۰۱۰ مورد استفاده قرار گرفت، تنها برای دو ماه عنوان بلندترین تونل دنیا را یدک می‌کشید.

۱۰. تونل تای‌هانگ (Taihang Tunnel)

دهمین تونلی که در لیست بلندترین تونل های ریلی جهان قرار دارد، تای‌هانگ است. این تونل سومین تونل بلند ریلی کوهستانی در شمال چین بوده که ۲۷.۸۴ کیلومتر درازا دارد.

ساخت این تونل در ژوئن ۲۰۰۵ آغاز شد و در دسامبر ۲۰۰۷ مورد بهره برداری قرار گرفت. پس از افتتاح این تونل و اتمام راه‌آهن سریع‌السیر آن، زمان سفر از “شیجیاژوانگ” تا “تائی‌یوان” از ۶ ساعت به ۱ ساعت کاهش یافت.

۹. تونل Qinling

این دومین تونل بلند قطار چین است که از کوهستانی به همین نام عبور می‌کند. درازای این تونل دو خطه، ۲۸.۲۳ کیلومتر بوده و ساخت آن به مدت ۵ سال به طول انجامید.

۸. تونل گواداراما (Guadarrama Tunnel)

یکی از طولانی ترین تونل های دنیا، گواداراما است که در مسیر راه آهن سریع ‌السیر مادرید-وایادولید ساخته شده است. این تونل که در سال ۲۰۰۷ مورد بهره برداری قرار گرفت، ۲۸.۴۱ کیلومتر طول دارد.

۷. تونل گوانجیاو (Guanjiao Tunnel)

هفتمین تونل بلند دنیا و طولانی ترین تونل ریلی چین است. مسافت این تونل ۳۲.۶۴ کیلومتر است که در مدت ۷ سال، در شرایط سخت و در ارتفاع ۳۳۰۰ متری از سطح دریا ساخته شد.

۶. تونل لچبرگ (Lötschberg Base Tunnel)

تونل بیس لچبرگ (LBT)، یکی از بزرگترین تونل های ریلی جهان است که در کشور سوئیس قرار دارد. این تونل به مسافت ۳۴.۵۷ کیلومتر در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده و بخش فروتیگن را به کانتون وله متصل می‌کند.

۵. تونل دریاچه سانگ‌شان (Songshan Lake Tunnel)

پنجمین تونل بلند دنیا به طول ۳۸.۸۱ کیلومتر باز هم در آسیا و در قلب چین جای گرفته است. این تونل در سال ۲۰۱۶ میلادی مورد بهره برداری قرار گرفت.

۴. تونل Yulhyeon

باز هم در لیست طولانی‌ترین تونلهای دنیا می‌توان رد پایی از آسیا دید. Yulhyeon به طول ۵۰.۳ کیلومتر (۳۱.۳ مایل) در کره جنوبی واقع شده و در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد.

۳. تونل مانش (Channel Tunnel)

تلفظ این تونل به فرانسوی، مانش (Manche) است. تونل مانش که به یورو تونل نه تنها یکی از بلندترین تونل های جهان است که شاید به جرات بتوان گفت معروفترین تونل دنیا نیز به حساب می‌آید.

این تونل ۵۰.۴۵ کیلومتری در زیر دریا حفر شده و بندر پادوکاله فرانسه را به شهرک فوکستون انگلستان متصل می‌کند. این تونل که حدود ۱۰۰ متر پایین‌تر از سطح دریا ساخته شده، به عنوان بزرگترین پروژه ساختمانی اروپا نیز شناخته می‌شود.

۲. تونل سیکان (Seikan Tunnel)

بلندترین تونل آسیا در ژاپن قرار دارد. ساخت این تونل زیر زمینی که جزیره هونشو را به جزیره هوکایدو در ژاپن متصل می‌کند در سال ۱۹۸۸ میلادی به پایان رسید و تا سال ۲۰۱۶ قبل از آنکه ساخت تونل گوتهارد به پایان برسد به عنوان بزرگترین تونل دنیا شناخته می‌شد.

تونل سیکان که یک تونل راه آهن دو طرفه است، به طول ۵۳.۸۵ کیلومتر در عمق ۱۰۰ متری از کف دریا (حدود ۲۴۰ متر پایین‌تر از سطح دریا) ساخته شده است.

۱. تونل گوتهارد (Gotthard Tunnel)

طولانی‌ترین تونل قطار و بلندترین تونل اروپا و البته بزرگترین تونل ترافیکی جهان عناوین تونل گوتارد است. این تونل که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد، از دل رشته‌ کوه‌های آلپ سوئیس می‌گذرد.

ساخت این مسیر ۵۷ کیلومتری چیزی حدود ۲۰ سال به طول انجامید، اما قطارهای عبوری از آن تنها به مدت ۱۷ دقیقه طول آن را می‌پیمایند.

 

با کلیک روی لینک کد تخفیف مِستر بلیط، می‌توانید از ۵ تا ۱۵ هزار تومان تخفیف ویژه کاربران تکراتو بهره‌مند شوید.

گالری تصاویر بلندترین تونل های ریلی جهان

این محتوا به سفارش مِستر بلیط نوشته شده است. برای استفاده از خدمات مِستر بلیط روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید بلیط قطار

 

بیشتر بخوانید:ارسال نظر