همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

سقوط ماهواره پیام در اقیانوس هند

با سقوط ماهواره پیام بقایای این ماهواره ایرانی در اقیانوس هند افتاد. ماهواره پیام امیرکبیر قبل از آنکه در مدار قرار بگیرد بازنشسته شد.

سقوط ماهواره پیام در اقیانوس هند

رئیس دانشگاه امیرکبیر درباره آخرین وضعیت ماهواره ایرانی پیام گفت: بقایای این ماهواره در اقیانوس هند افتاد.

احمد معتمدی با اشاره به آخرین وضعیت ماهواره عملیاتی پیام متعلق به دانشگاه امیرکبیر که روز گذشته با ماهواره‌بر بومی سیمرغ به فضا پرتاب شد، اظهار داشت: عملکرد فنی ماهواره مطلوب بود و حدود ۶ دقیقه از فضا سیگنال فرستاد که این موضوع نشان داد که ماهواره خوب کار می‌کند.

ماهواره پیام در مرحله سوم از قرارگیری در مدار به سرعت لازم نرسید و نتوانست در مدار آرام بگیرد. این ماهواره از سوی محققان دانشگاه امیرکبیر به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شد.

معتمدی درباره مکان یابی فعلی ماهواره با توجه به آنکه GPS آن تا آخرین لحظه فعال بود، گفت: با توجه به عدم موفقیت در قرار گرفتن ماهواره در مدار، ماهواره پیام سقوط کرد و در اقیانوس هند افتاد.

رئیس دانشگاه امیرکبیر دلیل عدم موفقیت در قرار گرفتن ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین را اشکال در نحوه پرتاب عنوان کرد و گفت: پرتابگر در محاسبه سرعت اولیه ای که باید به ماهواره می‌داد مشکل داشت و ممکن است حتی این مشکل مربوط به سوخت باشد.

بیشتر بخوانید: ماهواره چیست؟ با قمر مصنوعی بیشتر آشنا شوید

معتمدی با بیان اینکه ماهواره از نظر مسیر پرتاب و پرواز مشکلی نداشت، تاکید کرد: با توجه به دستور روز گذشته وزیر ارتباطات، طراحی و ساخت نمونه بعدی این ماهواره با نام پیام ۲ را با توجه به دانش فنی که هم اکنون کسب کرده ایم، آغاز کرده و آن را در کمتر از یک سال می سازیم.

ماهواره پیام امیرکبیر به عنوان نخستین ماهواره عملیاتی ایران که قرار بود در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گیرد، روز گذشته با ماهواره بر «سیمرغ» به فضا پرتاب شد، اما این پرتاب با موفقیت همراه نشد و باعث گردید تا سرانجام ماهواره پیام در اقیانوس هند سقوط کند.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: mehrnews

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر