آیا تلگرام رفع فیلتر می‌شود ؛ مخالفت قوه قضائیه با رفع فیلتر تلگرام

آیا تلگرام رفع فیلتر می‌شود؟ امروز با صحبت های نماینده مردم کرج در خصوص اینکه صحبت هایی از رفع فیلتر تلگرام شنیده می‌شود، این سوال مجددا مطرح شد.

محمد جواد کولیوند امروز در مصاحبه‌ای با رادیو البرز به این موضوع اشاره کرد که برای رفع فیلتر تلگرام در کشور تلاش کردیم تا پایه‌ ای برای پیام رسان های داخلی ایجاد کنیم. در واقع این نماینده مجلس معتقد است که با ایجاد بستر مناسب برای پیام رسان های بومی می‌توان تلگرام را رفع فیلتر کرد تا هر کسی بتواند بین پیام رسان داخلی و خارجی حق انتخاب داشته باشد.

رفع فیلتر تلگرام منتفی است

پس از صحبت های کولیوند، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه رفع فیلتر تلگرام اساسا منتفی است، گفت:

هر گونه فعالیت دستگاه‌های دولتی در تلگرام و نیز هر گونه ارایه خدمات درگاه های پرداخت اینترنتی در تلگرام و پوسته‌های فارسی آن اعم از هاتگرام وطلاگرام غیرقانونی است و با آن برخورد قانونی خواهد شد

جواد جاوید نیا در خصوص اینکه صحبت هایی از رفع فیلتر تلگرام به میان آمده است، اعلام کرد که هیچ مرجعی به جز دستگاه قضایی حق اعتراض در خصوص رفع فیلتر تلگرام ندارد، چرا که این پیام رسان به دستور قضایی در ایران مسدود شده است. جاوید نیا در ادامه به این موضوع اشاره کرد که تاکنون هیچ مطلبی در دبیرخانه کارگروه نسبت به رفع فیلتر تلگرام مطرح نشده است.

البته معاون دادستان کل کشور تنها به همین موضوع بسنده نکرد. جاویدنیا در خصوص فعالیت دستگاه های دولتی در هاتگرام و تلگرام طلایی گفت که فعالیت در این پوسته های فارسی تلگرام نیز غیرقانونی بوده و موجب برخورد قضایی با متخلفان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: پایان فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام ؛ آیا فیلترینگ راه چاره است؟

موضوع رفع مسدودسازی تلگرام از مدت‌ها قبل نیز مطرح بود. دبیر شورای عالی فضای مجازی حدود 6 ماه قبل خبر احتمال رفع فیلتر تلگرام را مطرح نمود. وی اعلام کرد که در صورتی که خدمات پایدار داخلی در حوزه پیام‌رسان‌ها ایجاد شود، این احتمال وجود دارد که تلگرام رفع فیلتر شود و بتواند به فعالیت خود در کشور ادامه دهد.

در حال حاضر برای رفع مسدودسازی تلگرام موضع گیری های متفاوتی از مسولان کشور دیده می‌شود. رئیس جمهور حسن روحانی چندی قبل در سخنان خود با انتقاد از فیلترینگ گفت:

ما نمی توانیم با خواست مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی. ما فکر می‌کنیم اختیاراتی داریم که از آسمان‌ها آمده و می توانیم به زمینیان هر فرمانی را صادر کنیم، اینطور نیست ما هر اختیاری داشته باشیم؛ خداوند هم به پیامبرش فرمود تو وکیل مردم نیستی و فقط باید پیام را به آنها برسانی. مردم خودشان می دانند که انتخاب کنند یا نه.

در هر صورت به نظر می‌رسد که از دید قوه قضائیه موضوع رفع فیلتر تلگرام منتفی است و کاربران اگر مایل به استفاده از این پیام رسان هستند، همچنان باید دست به دامان فیلترشکن های مختلف شوند.

بیشتر بخوانید:

 ارسال نظر (3 نظر)

  خب این خبر از چه زمانیه؟
  یه تاریخ هم برای خبراتون بزنید بد نیست.
  تمامی سایت‌های پیش پا افتاده این کار رو می کنند.

  0

  0
  پاسخ

  دقیقاااا منم میخواستم همینو بگم…
  ضعف بزرگیه ….

  0

  0
  پاسخ

  تلگرام رو رفع فیلتر نکنید فقط خودتون رو منفورتر می کنید چون هیچ کاری نمی تونید انجام بدید.دم خارجی ها گرم که روزانه هزاران پروکسی و وی پی ان مجانی میدن.پنجاه میلیون ایرانی تلگرام دارن

  0

  0
  پاسخ