کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

خطرناکترین سگ های جهان ؛ هرگز قلمرو محافظتی این گاردهای زنده را تهدید نکنید!

سگ ها وفادارند، اما وفاداریشان را فقط به صاحبانشان نشان می‌دهند و این خصلت آن‌ها را خطرناک می‌کند. در این مطلب به معرفی خطرناکترین سگ های جهان پرداخته‌ایم.

مهاجرت به انگلستان و پرتغال

برخی از نژاد سگ ها واقعا بزرگ یا ترسناک هستند و معمولاً از آن‌ها برای حراست استفاده می‌شود. عوامل گوناگونی برای تعیین میزان خطرناک بودن سگ ها وجود دارد،  اگرچه که این مسئله از نظر شمار زیادی از محققان مردود است. با این حال در مجموع احتمالا درست نیست که با بی رحمی به یک سگ برچسب «خطرناک» بزنیم.

با همه این تفاسیر برخی از سگ ها در حمله به افراد و حیوانات، پتانسیل بیشتری برای صدمه رساندن به آن‌ها دارند. در این مقاله به معرفی خطرناکترین سگ های جهان پرداخته‌ایم. بخاطر داشته باشید که بیشتر سگ ها با تمایل به کسب رضایت صاحبانشان پرورش و رشد می‌یابند. بنابراین بیشتر حوادثی که سگ ها می‌آفرینند، ریشه در تربیت غلط و سختگیری صاحبانشان دارد. با تکراتو همراه باشید.

خطرناکترین سگ های جهان

25- Tosa Inu

25- Tosa Inu

توسا اینو یک سگ بزرگ 60 تا 90 کیلوگرمی با قدی بین 60 تا 80 سانتی متر و یکی از خطرناکترین سگ های جهان است که اصولا به عنوان سگ جنگجو پرورش می‌یابد. این سگ خطرناک محسوب می‌شود و نگه داری آن «از نظر قانونی» در برخی کشورها ممنوع است.

24- American Bandogge

24- American Bandogge

سگی بسیار قوی و یکی از خطرناکترین سگ های جهان که نژاد آن ترکیبی از پیت بول تریر «Pit Bull Terrier» آمریکایی و بولدوگ «Mastiff» ناپلی است. اصولا این سگ ها برخلاف ظاهر عضلانیشان، برای جنگیدن تربیت نمی‌شوند. با این وجود برخی از آن‌ها را به عنوان سگ جنگی تربیت می‌کنند و به کار می‌گیرند.

23- Cane Corso

23- Cane Corso

کین کورسو هم یک سگی عضلانی با وزنی در حدود 45 تا 68 کیلوگرم و از خطرناکترین سگ های جهان است. این نژاد به آخرین گونه از سگ شکاری «Mastiff» و از نسل «Canis Pugnax» شهرت دارد و توسط رومی‌ها در جنگ‌ها بهره گیری می‌شد.

22- Bull Terrier

22- Bull Terrier

این سگ با کله بزرگ و تخم مرغی شکلش شناسایی می‌شود و به شدت قوی است. آن‌ها لزوما وحشی نیستند، اما نسبت به تحریک بسیار دلنازکند و این خصیصه موجب می‌شود که «در مقابل حیوانات کوچکتر» در رده سگ های خطرناک قرار گیرند.

21- Rhodesian Ridgeback

21- Rhodesian Ridgeback

این سگ اصالتا از جنوب آفریقاست و از مشخصه‌هایش می‌توان به توانایی محافظت از شکاری که صاحبش گرفته است، در مقابل شیرها اشاره کرد. این سگ شکاری نیمه اهلی، وفادار و باهوش است، اما از غریبه‌ها خوشش نمی‌آید. لازم است که با آن‌ها به خوبی مدارا شود، مفید تربیت شوند، در پرورششان از تعلیم‌های سختگیرانه امتناع شود و در عوض مهارت‌های اجتماعی آن‌ها تقویت شود، زیرا می‌توانند بسیار دلنازک و متهاجم شوند و به راحتی روی سگشان را نشان دهند.

20- Dogo Argentino

20- Dogo Argentino

دوگو آرژانتینو، سگی بزرگ، سفید و ماهیچه‌ای و از خطرناکترین سگ های جهان است. این سگ اصولا به منظور شکارهای بزرگ، از جمله یوزپلنگ و گراز وحشی تربیت می‌شود. آرژانتینو با وجود هیکل بسیار قوی و عضلانیش برای آدم‌ها اصلا خطری ندارد، با این حال نگه داری آن‌ها در انگلستان غیر قانونی است.

19- Boer Boel

19- Boer Boel

بور بول یک سگ بولدوگ بزرگ و از نژاد آفریقای جنوبی است و این سگ برای حفاظت از منزل یا کشتزار تربیت می‌شود. بور بول ها در مقابل حیوانات درنده، معمولاً در خط اول دفاع قرار می‌گیرند و به عنوان یکی از خطرناکترین سگ های جهان در ردیابی بسیار مهارت دارند. آنها وفادرند و از خانواده‌شان با تمام وجود محافظت می‌کنند.

18- Gull Dong

18- Gull Dong

گل دونگ «که به بولداگ پاکستانی نیز شهرت دارد»، نژادی مابین «Gull Dong» و «Bully Kutta» و بسیار قوی و نیرومند است. این سگ معمولاً به طور خاص به عنوان سگ جنگی تربیت می‌شود و به متهاجم بودن و غیر قابل بازرسی بودن مشهور است.

17- Basenji

17- Basenji

بسنجی از نژاد سگ های شکاری و از آفریقای مرکزی آمده است. این سگ در رده سگ های تیزبین و خطرناکترین سگ های جهان هم قرار می‌گیرد. آن‌ها بسیار تیز، کنجکاو و مهربان هستند، ولی عمدتا با غریبه‌ها جور نمی‌شوند. بسنجی ها از لحاظ قابل تربیت بودن «در بین دیگر سگ ها» در پایینترین رده‌ها قرار می‌گیرند.

16- Saint Bernard

16- Saint Bernard

سنت برنارد سگی است بسیار بزرگ و اولین بار در کوه‌های آلپ ایتالیا و سوییس دیده شد. این سگ اصولا به عنوان سگ امداد نجات تربیت می‌شود و علی رغم این موضوع از خطرناکترین سگ های جهان است. سنت برنارد معمولاً عظیم الجثه هستند و در امداد نجات از کوهستان‌ آلپ به کار گرفته می‌شوند. سنت برنارد «مانند بقیه سگ های بزرگ» به نحوی تعلیم می‌بیند که با غریبه‌ها و سگ های بزرگ دیگر رابطه اجتماعی بهتری برقرار کند و لازم است که تربیت آن‌ها از دوره نوزادی صورت گیرد تا از رفتار متهاجمانه آن‌ها پیش گیری شود.

15-American Bulldog

15-American Bulldog

بولداگ آمریکایی سگی سنگین وزن و عضلانی و از خطرناکترین سگ های جهان است. در حالت کلی رفتار دوستانه و مطلوبی دارند، اما گاهی با بالا رفتن خودباوریشان کله شقی‌هایی از خود نشان می‌دهند. این نوع سگ به طور خاص به عنوان سگ کشتزار پرورش می‌یابد و می‌تواند از دام نگه داری کند، با گراز بجنگد، حشرات را بکشد و از اموال صاحب خود نگه داری کند.

14-Great Dane

14-Great Dane

این سگ به «German Mastiff» نیز مشهور است و معمولاً سایز بسیاز بزرگی دارد. گرین دین رکورد بلندقدترین سگ «112 سانتی متر» را برای خود دارد و به عنوان یکی از خطرناکترین سگ های جهان برای شکار گراز وحشی و گوزن در کشور آلمان تربیت می‌شود.

13- Fila Brasileiro

13- Fila Brasileiro

این سگ با نام «بولدوگ برزیلی» نیز شناخته می‌شود، قدرت ردیابی بسیار بالایی دارد و می‌تواند بسیار متهاجم و خشن شود. نگه داری این سگ نیز بخاطر سایز بزرگ و سرشت و پتانسیل تهاجمی او در بسیاری کشورها ممنوع است.

12-Perro de Presa Canario

12-Perro de Presa Canario

این سگ بزرگ اصولا برای نگه داری دام پرورش می‌یابد. نام این سگ اسپانیولی است و به «سگ قناری گیر» شهرت دارد. لازم است که این سگ در نوزادی مهارت‌های اجتماعی و تعلیم حرف شنوی را یاد بگیرد. این سگ در برخی موقعیت‌ها می‌تواند نسبت به دیگر سگ ها و یا با مضنون شدن به غریبه‌ها، بسیار متهاجم شود.

11-Akita Inu

11-Akita Inu

آکیتا اینو در مناطق کوهستانی ژاپن دیده می‌شود و دو گونه آمریکایی و ژاپنی دارد. قدرت بالا، مستقل، نافذ، مهربان با اعضای خانواده و خشن با غریبه‌ها از خصوصیات اصلی این سگ هستند.

10-Boxer

10-Boxer

باکسر با این که ذاتا متهاجم نیست، به خاطر 48 پیشامد ناخوشایندی که از سال 1982 تا 2012 آفرید، در دسته بندی خطرناکترین سگ های جهان قرار می‌گیرد. نژادش آلمانی است و 23 تا 32 کیلوگرم وزن دارد. باکسر بسیار با انرژی، سرزنده، باهوش و کله شق است.

9-Wolf Hybrid

9-Wolf Hybrid

این سگ همانگونه که از نامش پیداست، به سگ گرگی نیز مشهور است «معمولاً گرگ خاکستری» و صفاتی ژنتیکی دارد که «نسبت به سگ ها و یا گرگ ها» عمدتا قابل پیش بینی نیستند.

8-Chow Chow

8-Chow Chow

این سگ ها اگر چه به نظر می‌رسد مستقل و غیر خودمانی باشند، به صاحبانشان بسیار وفادارند، «مگر آن که متهاجم تربیت شوند». چاو چاو اصالتا چینی است، بین 23 تا 32 کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند به خوبی از صاحبان خود «در مقابل غریبه‌ها» محافظت کند، جزء خطرناکترین سگ های جهان است و در رده سگ های ریسک پذیر قرار می‌گیرد.

چاو چاو بخاطر 238 مورد تلفاتی که از سال 1979 تا 1998 به بار آورده بدون مجوز قابل نگه داری نیست. با وجود آن که می‌توان آن‌ها را در منزل و آپارتمان نگه داری کرد، لازم است که فعالیت‌های فیزیکی داشته باشند و ورزش کنند تا به حیوانات خانگی خطرناکی تبدیل نشوند.

7-Doberman Pinschers

7-Doberman Pinschers

تیزی، وفاداری و هوشمندی از خصوصیات این سگ است. این سگ ها جزء خطرناکترین سگ های جهان و برترین سگ‌ های نگهبان دنیا هستند و تنها زمانی حمله می‌کنند که خانواده یا اموالشان در معرض خطر باشد. نژاد این سگ آلمانی است و وزنی در حدود 30 تا 40 کیلوگرم دارد. دوبرمن پینچرز به عنوان سگ نگهبان یا سگ پلیس نگه داری می‌شود، اما در مقابل غریبه ها و دیگر سگ ها، رفتاری پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند. خصلت تهاجمی این سگ به خاطر سایز و قدرت بالایش می‌تواند دردسر آفرین شود.

6-Huskies

6-Huskies

در مناطق شمالی برای کشیدن سورتمه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان سگ مسابقه و ماجراجو نیز قابلیت‌های بالایی دارند. هاسکی ها به خاطر داشتن غریزه قوی شکار می‌توانند برای حیوانات کوچکتر خطرناک باشند. این سگ اگر کسل شود می‌تواند خانمان برانداز شود و مصیبت به بار بیاورد.

5- Alaskan Malamutes

5- Alaskan Malamutes

نژاد این سگ به سیبری باز می گردد. این حیوان هر روز به ورزش و جنبش احتیاج دارد تا بتواند خوشحال بماند. در غیرانصورت کسل، نافرمان و سرکش می‌شود. این سگ بزرگ می‌تواند از 32 کیلو تا 45 کیلو وزن داشته باشد، برای حمل و نقل همراه خوبی باشد و در برف و سورتمه کشی به کار گرفته شود. آن‌ها بسیار مستقل هستند,، از زیر باران ماندن خوششان نمی‌آید، با حیوانات کوچکتر عمدا کنار نمی‌آیند و به عنوان سگ نگهبان قابل اعتماد نیستند.

4- Rottweiler

4- Rottweiler

سگ هایی بسیار قوی که غریزه حراست و وحدت دارند «یعنی می‌توانند به صورت گله سگ مشارکت کنند». رات ویلر از خطرناکترین سگ های جهان هستند و ذاتا پتانسیل رفتارهای خطرناکی دارند که البته ریشه در تربیت غیرمسئولانه، غفلت، ظالمانه و غیر اجتماعی دارد. قدرت این سگ چیزی ورای حد تصور و غیر قابل اغماض است.

3- German Shepherd

3- German Shepherd

این دسته سگ ها از نژاد آلمانی هستند و وزنی بین 32 تا 45 کیلوگرم دارند. ژرمن شپرد به باهوشی، تیزی، اعتماد بنفس بالا، هوشیاری و دلیری مشهور است و معمولاً به کار پلیس می‌آیند. اما باید به آن‌ها احتیاط کردن را تعلیم داد، زیرا می‌توانند بیش از اندازه از خانواده و ملک خود دفاع کنند و اگر به درستی اجتماعی نشوند دردسرها می‌آفرینند.

2- Pitbull

2- Pitbull

اصطلاح پیت بول, نژاد‌هایی از سگ از جمله «American Pit Bull Terrier», «Staffordshire Bull Terrier» و  «American Bulldog» را در بر می‌گیرد.این دسته سگ ها برای حمله به گاو نر و گراز و همچنین برای جنگیدن با سگ تربیت می‌شوند. پیت بول در آمریکا به عنوان خطرناکترین سگ شناخته شده است و در کل هم جزء خطرناکترین سگ های جهان است.

1- Caucasian Ovcharka

1- Caucasian Ovcharka

این سگ معمولاً برای حفاظت از دام تربیت و به کار گرفته می‌شود، خودباوری بالایی دارد و پرخاشجو، مقتدر، قدرتمند و دلیر است. این سگ اگر به درستی تربیت و اجتماعی نشود، کاملا غیر قابل بازرسی و خطرآفرین می‌شود.

زیباترین سگ های جهان

سگ های زیبایی هم در جهان وجود دارند که به عنوان حیوان خانگی تربیت می‌شوند. در ادامه با چند نژاد از این سگ ها آشنا می‌شوید.

1. سگ‌ پامرانین  (Pomeranian)

1. سگ‌ پامرانین  (Pomeranian)

سگ‌ های پامرانین یکی از فعالترین و بازی‌ گوشترین سگ‌ های دنیا هستند و محبوبیت زیادی در میان دوست ‌داران حیوانات خانگی دارند. این نژاد سگ بسیار کوچک بوده و کمتر از 3 کیلوگرم وزن دارد. یکی از مواردی که سبب شده تا پامرانین طرفداران زیادی پیدا کند، تنوع رنگی بالایی است که این سگ دارد. رنگ‌های قهوه‌ای، قرمز، نارنجی، کرم، شکلاتی، سفید و… از مهمترین رنگ‌های این نژاد هستند.

نگه ‌داری از سگ‌ های پامرانین، تجربه بسیار جذاب و خوشایندی است. این سگ‌ ها خیلی سریع دستورات شما را یاد می‌گیرند و به خوبی تربیت می‌شوند. پامرانین‌ها نسبت به خانواده‌ای که در آن زندگی می‌کنند بسیار وفادار هستند؛ اما نسبت به غریبه‌ها مشکوک و تا حدی بی ‌رحمند! جالب است بدانید این سگ با وجود جثه کوچک خود، صدای بلندی دارد. پامرانین‌ها عاشق این هستند که به آن‌ها توجه کنید!

سگ پامرانین خود را هیچ‌ وقت با فرزندان بسیار کوچک خود تنها نگذارید، زیرا این سگ بدلیل جثه کوچکی که دارد، ممکن است توسط فرزند شما آسیب ببیند. البته اگر فرزندان شما کمی بزرگتر هستند، می‌توانید با خیال راحت سگ خود را پیش فرزندان خود قرار دهید، زیرا پامرانین‌ها با بچه‌های بزرگتر بسیار خوب هستند و می‌توانند ساعت‌ها با آن‌ها بازی کنند.

2. سگ رتریور طلایی  (Golden Retriever)

2. سگ رتریور طلایی  (Golden Retriever)

موهای طلایی‌ رنگ، ظاهری بسیار جذاب و خیره‌ کننده به رتریور طلایی بخشیده است.همین ویژگی به تنهایی رتریور طلایی را در میان زیباترین سگ های جهان قرار می‌دهد. نکته جالب این است که موهای این نژاد، آب را به خود جذب نمی‌کند. این موها به دو صورت فردار و صاف هستند و تمام بدن سگ را می‌پوشانند. این نژاد سگ بسیار باهوش است و علاقۀ زیادی به اطاعت از صاحب خود دارد؛ سگ رتریور طلایی همچنین توان یادگیری بالایی دارد و همواره تلاش می‌کند تا رضایت صاحب خود را جلب کند.

سگ‌ های رتریور طلایی آرام و مهربان هستند و نمی‌توان از این سگ ‌ها به عنوان سگ نگهبان استفاده کرد و تنها برای نگه‌ داری در خانه و آپارتمان مناسب هستند. بهتر است رتریورهای طلایی را از تولگی اجتماعی کرد تا در بزرگسالی رفتار مناسبی داشته باشند.

این سگ‌ ها کاملاً اجتماعی هستند و خیلی سریع با غریبه‌ها، کودکان و سایر افراد همراه می‌شوند. همچنین اگر در خانه خود از حیوانات خانگی دیگری هم نگه‌ داری می‌کنید، اصلاً جای نگرانی نیست! این سگ‌ ها با سایر حیوانات رابطه خوبی برقرار می‌کنند و به راحتی می‌توانید سگ‌ ها و سایر حیوانات خود را با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در کنار رتریور طلایی خود نگه دارید.

3. سگ بیگل  (Beagle)

3. سگ بیگل  (Beagle)

بدون شک سگ های بیگل یکی از زیباترین سگ های دنیا هستند. بیگل‌ها در دستۀ سگ‌ های شکاری قرار می‌گیرند، اما به دلیل زیبایی خاص خود جایگاه ویژه‌ای در میان حیوانات خانگی پیدا کرده‌اند! بدن این سگ‌ ها معمولاً به رنگ قهوه‌ای تیره است و گاهی سایه‌های کرم‌ رنگ بر روی آن دیده می‌شود. ناحیه شکم و پای این سگ‌ ها هم سفید رنگ است.

گوش‌های دراز و چشم‌های تیز از مهمترین مشخصه‌های بیگل‌ها محسوب می‌شوند. سگ‌ های بیگل بسیار باهوش و وفادار هستند، با سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی به راحتی کنار نمی‌آیند و برای زندگی در کنارشان از تولگی به آموزش نیاز دارند.

سگ بیگل بسیار کنجکاو است و همیشه دوست دارد از اطراف خود سر در بیاورد. آن‌ها بسیار محتاط هستند و در هنگام بازی با کودکان مراقبند تا آسیبی به آن‌ها نرسد. اگر در خانه فرزندان کوچکی دارید، این سگ به سرگرم شدن کودکانتان کمک زیادی می‌کند.

4. سگ آکیتا اینو  (Akita Inu)

4. سگ آکیتا اینو  (Akita Inu)

ژاپنی‌ها برای اولین بار نام آکیتا را برای این نژاد سگ بسیار زیبا انتخاب کردند. البته امروزه دو نوع سگ آکیتای ژاپنی و آکیتای آمریکایی داریم که شباهت بسیار زیادی به هم دارند. هر دوی این سگ‌ ها پوشیده از مو هستند که این پوشش زیبایی خاصی به آن‌ها بخشیده است.

این سگ‌ ها جزو نژادهای بزرگ محسوب شده و وزنشان به بیش از 50 کیلوگرم می‌رسد. سگ‌ های آکیتا با کودکان و سایر حیوانات خانگی رفتار بسیار خوبی دارند و به راحتی می‌توانند کودکان شما را سرگرم کنند. همچنین این سگ‌ها عاشق بازی با اسباب ‌بازی‌ها هستند. نژاد ژاپنی سگ اکیتا معمولاً به 5 رنگ سفید خالص، قهوه‌ای مایل به زرد، قرمز، کنجدی و پلنگی (راه راه) دیده می‌شود، در حالیکه نژاد آمریکایی آن ممکن است ترکیبی از این رنگ‌ها باشد.

5. سگ مالاموت آلاسکایی  (Alaskan Malamute)

5. سگ مالاموت آلاسکایی  (Alaskan Malamute)

سگ ‌های مالاموت یکی دیگر از زیباترین سگ های دنیا هستند و به عنوان یکی از قدیمیترین گونه‌های شناخته‌ شده سگ‌ ها در دنیا به حساب می‌آیند. این سگ‌ ها علاوه بر برخورداری از قدرت بدنی بالا، متخصص راندن سورتمه‌ها هستند و معمولاً برای این کار تربیت می‌شوند.

سگ ‌های مالاموت نسبت به سایر سگ‌ ها از جثه بزرگتری برخوردارند. پوشش بدن این سگ‌ ها از موهای ضخیم سیاه یا قهوه‌ای رنگ پوشیده شده و زیر شکم آن‌ها سفید است. این پوشش پرپشت و ضخیم از مالاموت‌ها در برابر سرمای شدید محافظت می‌کند. سگ مالاموت باتوجه به توانایی و استعدادی که دارد، چندان مناسب نگهداری به عنوان حیوان خانگی نیست. همچنین مالاموت ها برخلاف جثه درشتی که دارند، نگهبانان مناسبی به حساب نمی‌آیند.

6. سگ برنس مانتین  (Bernese Mountain Dog)

6. سگ برنس مانتین  (Bernese Mountain Dog)

سگ ‌های برنس مانتن یکی دیگر از زیباترین سگ‌ های دنیا هستند و توجه بسیاری از دوست ‌داران حیوانات خانگی را به خود جلب کرده‌اند. خواستگاه اصلی این سگ‌ ها کشور سوئیس است. از آنجایی که سوئیس یک کشور کوهستانی است، سگ‌ های این کشور هم در مقابل سرما مقاومت بسیار خوبی دارند و به لطف پوشش ضخیم بدن، بیشتر برای زندگی در اقلیم‌های کوهستانی مناسب هستند.

از این سگ‌ ها باهوش معمولاً برای نگهبانی از گله استفاده می‌شود. آن‌ها توانایی یادگیری بسیار بالایی دارند و اگر از همان تولگی به خوبی اجتماعی شوند، در بزرگسالی رفتار شایسته‌ای با دیگر حیوانات و انسان‌ها خواهند داشت.

برنس مانتن ها رفتار بسیار صمیمانه‌ای با کودکان دارند و می‌توانند آن‌ها را ساعت‌ها سرگرم کنند. وزن این سگ‌ ها به 50 کیلوگرم می‌رسد و به لطف جثۀ بزرگی که دارند، گزینه‌ای مناسب برای نگهبانی از گوسفندان هستند.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: تکراتوارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر