فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

سرانجام مشخص شد واکسن کرونا مدرنا چه مدت ایمنی ایجاد می‌کند

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که واکسن کرونا مدرنا که اخیرا اعلام شد ۹۴ درصد کارایی دارد، باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن انسان دست‌کم برای سه ماه دوام آورد.

محققانd در انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی که به طور مشترک در تولید این واکسن فعالیت داشتند، در نخستین مرحله آزمایش بالینی، پاسخ ایمنی ۳۴ شرکت کننده بزرگسال، پیر و جوان را مورد مطالعه قرار دادند.

آن‌ها طی مقاله‌ای در مجله پزشکی نیوانگلند نوشتند که پادتن‌هایی که ویروس کرونا را از حمله به سلول‌های انسانی بازمیدارد با توجه به گذشت زمان، همانطور که انتظار می‌رفت کمی کاهش یافت اما سه ماه پس از تزریق واکسن همچنان این پادتن ها در بدن همه شرکت‌کنندهگان در آزمایش، بالا بود.

سرانجام مشخص شد واکسن کرونا مدرنا چه مدت ایمنی ایجاد می‌کند

با این حال متخصصان اعلام کرده‌اند حتی اگر تعداد پادتن‌ها به مرور کمتر شود باز هم جای نگرانی نیست.

محققان در انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا گفته‌اند در صورت تزریق واکسن به احتمال زیاد اگر سیستم ایمنی بعدا و در فاصله زمانی دورتر، بار دیگر در معرض ویروس قرار گیرد، آن را به یاد می‌آورد و سپس می‌تواند پادتن‌های جدید تولید کند.

این مطالعه نشان داد که واکسن نوع خاصی از سلول‌های ایمنی را فعال می‌کند که به ایجاد به اصطلاح «پاسخ حافظه» کمک می‌کند اما این موضوع تنها در مطالعات طولانی‌تر قابل تایید نهایی خواهد بود.

واکسن کرونا مدرنا

واکسن مدرنا در تاریخ ۱۷ دسامبر از سوی کمیته مشورتی سازمان غذا و داروی آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن می‌تواند مجوز استفاده اضطراری را دریافت کند.

این واکسن مانند واکسن دیگر که توسط فایزر و بیون‌تک ساخته شده، مبتنی بر فناوری جدیدی است که مواد ژنتیکی را به شکل mRNA استفاده می‌کند. آر‌ان‌ای پیام‌رسان (mRNA) وظیفه‌اش، ارسال دستورالعمل‌های ژنتیک به بدن است.

واکسن تولیدی شرکت مدرنا با نام mRNA-1273 در دو نوبت با فاصله ۲۸ روز تزریق می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص واکسن کرونا مدرنا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر