coinex
راهنمای خرید تکراتو

وزارت ارتباطات مسئولیت اختلال در فیلترشکن ها را پذیرفت!

وزارت ارتباطات مسئولیت اختلال در فیلترشکن ها را پذیرفت و اعلام کرد که این روند برای مقابله با فروش غیرقانونی فیلترشکن‌‌ها آغاز شده است.

از هفته‌ها پیش تاکنون کاربران اینترنت در ایران، بدون در نظر گرفتن تفاوت نوع و اپراتور اینترنت، از وضعیت اینترنت ناراضی هستند و علاوه بر کاهش سرعت اینترنت،‌ بسیاری از سایت‌ها و سرویس‌ها و به طور کلی عملکرد اینترنت را نسبت به قبل، ضعیف قلمداد می‌کنند. در این بین گفته می‌شود که اتصال به فیلترشکن ها نیز با مشکلاتی مواجه شده است.

درباره وضعیت موجود برخی از اجرایی شدن چراغ خاموش طرح صیانت می‌گفتند و اینکه اجرای این طرح منجر به اختلالات اینترنتی شده است. این وضعیت حتی منجر به شکل‌گیری کارزاری در واکنش به اختلالات اینترنتی شد.

بیشتر بخوانید: کارزار اعتراض به اختلالات اینترنتی در ایران آغاز به کار کرد

اختلال در فیلترشکن ها کار وزارت ارتباطات بود

وزارت ارتباطات مسئولیت اختلال در فیلترشکن ها را پذیرفت!
اختلال فیلترشکن ها

امروز اما بالاخره وزارت ارتباطات درباره مشکلات و اختلال در اینترنت صحبت کرد و رسما مسئولیت اختلال فیلترشکن ها را پذیرفت. مهدی سالم، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره محدودیت‌های اینترنتی گفت که در حال حاضر محدودیتی در دسترسی افراد به اینترنت شکل نگرفته اما این وزارتخانه در حال مقابله با فروشندگان غیرقانونی فیلترشکن است و گفت:

در دسترسی هیچ فردی به اینترنت محدودیت به وجود نیامده و سرویس‌دهی به طور صحیح در حال انجام است. هر شخصی هر ادعایی در این رابطه دارد که دسترسی اینترنتش به واسطه VPN محدود شده و در آن اختلال ایجاد شده باید اعلام کند و اگر از اختلال و محدودیت اینترنت اطمینان دارد باید از طریق سامانه کارگروه تصدیق محتوای مجرمانه به موضوع رسیدگی شود.

آقای سالم تاکید کرد که در کشور ما خرید و فروش وی‌پی‌ان به هر نحوری خلاف قانون و ممنوع است و برخی در این شرایط روی سرورهای خود وی‌پی‌ان شکل داده و اقدام به فروش غیرقانونی آن‌ها کرده‌اند. در نتیجه ما وظیفه داریم مانع از این فرایند شویم.

ما وظیفه داریم این فرایند غیرقانونی را متوقف کنیم و اگر پس از بررسی‌ها مشخص شود که فرد سرویس قانونی ارائه می‌کرده و دسترسی غیرقانونی ارائه نمی‌کرده، اما به اشتباه سرویس او فیلتر شده حتما مشکلش برطرف خواهد شد. اما کسانی که در کنار کار خود اقدام به فروش وی‌پی‌ان کرده باشند باید بدانند که فعالیت‌شان غیرقانونی و مشمول مجازات است.

به گفته مهدی سالم و بنابر قانون جرایم رایانه‌ای،‌ اقدام به فروش هر گونه نرم‌افزار با ابزار الکتریکی که برای استفاده از سایت‌های ممنوعه طراحی شده باشد، جرم است و پیگرد قانونی دارد. او افزود:

ما بخش قابل توجهی از این موارد را رصد کردیم. برخی شرکت‌ها که به ایجاد اختلال عمدی روی اینترنت و فیلترشکن ها اعتقاد دارند، همان کسانی هستند که وی پی ان به فروش می‌رسانند و فروش VPN هم غیر قانونی است. ما برای ارائه سرویس غیر قانونی وظیفه‌ای نداریم که کار غیر قانونی گروهی را پوشش دهیم و کاری کنیم که کار غیر قانونی انجام بدهند. اگر VPN غیر قانونی است، وزارت ارتباطات وظیفه‌ای برای پیگیری آن بر عهده ندارد.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط  عمومی وزارت ارتباطات تاکید کرد که این وزارتخانه تنها جلوی سایت‌هایی را می‌گیرد که به نحوی غیرقانونی اقدام به فروش فیلترشکن کرده باشند. او تاکید کرده که دلیلی ندارد ما بخواهیم آدرس سایتی را عمدا فیلتر کنیم، اما برخی مدعی شده‌اند که در این زمینه اشتباهاتی رخ داده است. این افراد باید مدارک و مستندات لازم را به کمیته فیلترینگ ارائه کنند تا بررسی شود و اگر صحت ادعاهایشان مشخص شود، بدون تردید مشکلشان حل می‌شود.

وزارت ارتباطات مسئولیت اختلال در فیلترشکن ها را پذیرفت!
اختلال در فیلترشکن ها

از آنجایی که بعضا از وی‌پی‌ان برای برقراری ارتباط امن در فضای مجازی نیز استفاده می‌شود، مهدی سالم گفت که شاید فردی به وی‌پی‌ان قانونی دسترسی داشته باشد و در نتیجه سیستم در این باره دچار تشخیص اشتباه شده باشد. این افراد از طریق سامانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه یا کمیته فیلترینگ و با طرح شکایت می‌توانند برای حل مشکل خود اقدام کنند.

علاوه بر این و با توجه به اینکه وی‌پی‌ان‌ها صرفا برای دسترسی به سایت‌های ممنوعه کاربرد ندارد، در نتیجه وزارت در حال شناسایی سایت‌هایی است که به طور عمدی و غیرقانونی اقدام به فروش VPN کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره اختلال در فیلترشکن ها چیست؟ نظرات خود در این باره را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    ما راضیم غیرقانونی بخریم به اینا چه ربطی داره کل سایتایی که کار میکردیم رو بستن اخه چقد باید بیسواد باشی که این حرکت بزنی واقعا چقد و تا چه حد بیسوادی توو مسئولین رو باید تحمل کنیم

    پاسخ