coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

جهش های جدید کرونا مسری تر از قبل و مقاوم در برابر واکسن

نتایج جدیدترین مطالعات محققان دانشگاه کلمبیا درباره جهش‌های ویروس کرونا حاکی از این است که جهش های جدید کرونا مسری‌تر و مقاوم‌تر هستند.

جدیدترین مطالعه محققان دانشگاه کلمبیا حاکی از این است که سویه های جدید ویروس کرونا از جمله سویه‌های فرعی اومیکرون کووید 19، توانایی بیشتری در فرار از واکسن‌ها و درمان‌های آنتی‌بادی دارند.

بیشتر بخوانید: اوج گیری کرونا در ایران ؛ خطر واریانت‌های BA4 و BA5 جدی‌تر از همیشه

جهش های جدید کرونا ؛ مسری و مقاوم

محققان دانشگاه کلمبیا می‌گویند که سویه‌های جدید اومیکرون با نام‌های BA.2.12.1 ،BA.4 و BA.5 به مراتب بیش از دیگر سویه‌های ویروس کرونا در آمریکا فراگیر شده‌اند. بر اساس نظر این تیم تحقیقاتی، این 3 سویه فرعی کرونا با سرعت زیادی در جهان در حال گسترش هستند.

برآوردهای جدید هم حاکی از این است که دو سویه فرعی اومیکرون یعنی BA.4 و BA.5 در حال حاضر عامل بیش از 50 درصد از موارد جدید ابتلا در آمریکا هستند.

جهش های جدید کرونا مسری تر از قبل و مقاوم در برابر واکسن

پژوهشگران همچنین با توجه به چند جهش جدید در پروتئین سنبله ویروس بر این باورند که سویه‌های فرعی اومیکرون حتی از سویه‌های پیشین مسری‌تر هستند. دیوید دی هو مدیر مرکز تحقیقات ایدز Aaron Diamond و Clyde ’56 و هلن وو از کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا هدایت این تیم تحقیقاتی را بر عهده داشتند. دکتر هو در این باره می‌گوید:

ویروس همانطور که انتظار می‌رفت به تکامل خود ادامه می‌دهد و جای تعجب نیست که این سویه‌های فرعی جدید و قابل انتقال بیشتر در سراسر جهان غالب شوند. درک اینکه چگونه واکسن‌ها و درمان‌های آنتی‌بادی موجود در حال حاضر در برابر سویه‌های فرعی جدید مقاومت می‌کنند، برای تدوین راهبردها در جهت پیشگیری از بیماری‌های شدید، بستری شدن در بیمارستان‌ و مرگ و میر به جز سرایت عفونت، حیاتی است.

تیم تحقیقاتی دکتر هو در مسیر کار خود دو گروه از افرادی که واکسینه شده بودند را انتخاب کردند تا ببیننند چگونه آنتی‌بادی‌های جمع‌آوری شده، سویه‌های فرعی جدید اومیکرون را خنثی می‌کند. آن‌ها در یک گروه افرادی را قرار دادند که دست کم 3 دوز واکسن mRNA دریافت کرده بودند و سپس در گروه دیگر،‌افرادی را که پیش از شیوع سویه جدید اومیکرون، 2 دوز واکسن زده بودند قرار دادند.

بنابر آزمایش‌هایی که انجام شد، در شرایطی که سویه BA.2.12.1 تنها کمی بیش از سویه BA.2 در میان افراد واکسینه شده و تقویت‌شده مقاوم است، سویه‌های BA.4 و BA.5 حداقل تا 4 برابر مقاومت بیشتری دارند.

محققان همچنین 19 درمان آنتی‌بادی مونوکلونال آزمایش کردند که تنها یکی از آن‌ها در برابر دیگر سویه‌ها یعنی BA.2.12.1 و BA.4/5 بسیار مؤثر بود. دکتر هو میگوید که تحقیقات جدید حاکی از آن است که سویه‌های فرعی می‌توانند بسیار قابل انتقال و مشکل‌ساز باشند و می‌توانند حتی افرادی را که واکنس mRNA تقویت شده‌اند آلوده کنند.

با این وجود، محققان تاکید می‌کنند که گرچه این سویه‌های کرونا شاید افراد بیشتری را آلوده کنند، اما واکسیناسیون هنوز بهترین را برای جلوگیری از بیماری‌هیا جدی و علائم وخیم است.  دکتر هو می‌گوید:

تلاش‌ها در آمریکا برای تولید واکسن‌های تقویت‌کننده‌ جدید با هدف سویه‌های BA.4 و BA.5 ممکن است محافظت در برابر آلودگی و بیماری شدید را بهبود بخشد. با این حال در شرایط کنونی، شاید لازم باشد که به دنبال ارتقای واکسن‌ها و درمان‌های جدید باشیم تا بتوانند تکامل مداوم «کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲» (SARS-CoV-2) را پیش‌بینی کنند.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره جهش های جدید کرونا و احتمال فراگیر شدن آن‌ها چیست؟ نظراتتان را با ما در بخش کامنت ها در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر